Badania dotyczące zmian w strukturze demograficznej na świecie są coraz bardziej alarmujące. Tempo wzrostu grupy wiekowej 65+ zaskakuje dynamicznością, a jednocześnie dramatycznie spada dzietność kobiet. Według prognoz ONZ, do końca bieżącej dekady procentowy udział osób w wieku powyżej 65 lat w ogólnej populacji ludności na świecie może przewyższyć udział dzieci do lat 5. Taka sytuacja nie miała miejsca nigdy wcześniej. Jak starzejące się społeczeństwo wpływa na gospodarkę? Kim jest polski senior i czy „silver generation” to zagrożenie, czy szansa?
Najnowsze globalne badanie Prosumer Report „Starzenie się kontra kult młodości” przedstawione przez Euro RSCG Sensors pokazuje znaczące zmiany w podejściu do starzenia się. Z raportu wynika, że wierzymy, iż będziemy starzeć się z wdziękiem, a sama starość przyjdzie do nas przynajmniej 10 lat później niż do naszych rodziców. Wbrew obiegowym przekonaniom nie chcemy zatrzymać młodości za wszelką cenę, a żyć tylko tyle, ile potrzeba.
Silver economy - system ekonomiczny ukierunkowany na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniający ich potrzeby.Temat osób dojrzałych na rynku pracy w Polsce staje się powoli coraz częściej podnoszonym w dyskusjach publicznych, jednak dość rzadko poruszane są tematy osób dojrzałych jako grupy konsumentów. Oczywiście temat rynku pracy jest ważnym i chyba bardziej medialnym, ale nie należy zapominać o grupie konsumentów, która stawać się będzie coraz bardziej liczna.
Silver economy cyli "srebrna gospodarka", to temat, który w Polsce dopiero zaczyna nabierać rumieńców. W Europie od 2005 roku organizowane są w różnych krajach konferencje dotyczące szeroko pojętego systemu ekonomicznego ukierunkowanego na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniającego ich potrzeby.
Polska się starzeje. Miniony rok - jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - był pierwszym od 11 lat, w którym zanotowano dodatni przyrost ludności. Ale nawet jeśli ten stan rzeczy utrzyma się w przyszłości, nie zmieni to faktu, że status quo ante wyznaczył nową strukturę społeczną, która utrzyma się przez jakiś czas. Jak większa liczba seniorów wpłynie na rodzimą gospodarkę, system ubezpieczeń, rynek finansowy, społeczeństwo?
Starzenie się społeczeństw niesie ze sobą różne problemy, w tym ekonomiczne. Kiedy zaczyna brakować młodych pracowników, pracodawcy starają się zachęcić do pozostania aktywnymi zawodowo osoby w wieku przedemerytalnym. Nie dzieje się to jednak automatycznie, ekonomiści zwracają uwagę na liczne kłopoty związane z prowadzeniem tzw. „silver economy” („srebrnej ekonomii”), systemu ekonomicznego ukierunkowanego na wykorzystanie potencjału osób starszych i uwzględniającego ich potrzeby.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca