Pomimo wysokiego poziomu stanów zapalnych, osoby z plemienia Tsimane w Boliwii mają wyjątkowo zdrowe mózgi, które wolniej się starzeją.
Aktywność fizyczna istotnie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia, najpowszechniejszej na świecie przyczyny zgonów.
Bieganie w wolnym tempie, czyli jogging, jeśli jest uprawiany regularnie i w małych ilościach, może mieć wpływ na wydłużenie życia.
Oto kolejne dowody na to, że siedzący styl życia oznacza wyższe ryzyko problemów zdrowotnych. Odkryto, że starsze kobiety, które większość dnia spędzają na siedząco, cechują się wyższym zagrożeniem zawałów.
Czynniki genetyczne mają wpływ na ryzyko różnych chorób i przekładają sie na poziom szans na długowieczność. Jednakże wydłużenie życia w większej mierze zależy od naszego sposobu funkcjonowania, a nie wyposażenia genetycznego, jakie otrzymaliśmy od rodziców.
Mężczyźni, którzy w średnim wieku dbają o odpowiednią sprawność serca i płuc, mają niższe ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) w starszych latach.
Jeśli spędzasz popołudnia przed telewizorem, narażasz się na raka jelita grubego. Z badań wynika, że kobiety w średnim wieku spędzające dużo czasu przed telewizorem częściej chorują na ten nowotwór.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytety w Bangor w Wielkiej Brytanii, osoby psychicznie zmęczone, mają mniejszą wytrzymałość fizyczną niż ci, którzy uprawiają sport i są wypocząci psychicznie.
Warto ćwiczyć jogę. Może pomóc w zmniejszaniu reakcji stresowej organizmu poprzez aktywację układu przywspółczulnego.
Co najmniej od kilkunastu lat lekarze apelują, żebyśmy byli bardziej aktywni fizycznie i nie spędzali całych dni w pozycji siedzącej. Bez względu na to czy jest się „przyklejonym" do biurowego krzesła, czy domowej kanapy, szkodliwy efekt dla zdrowia jest taki sam - im dłużej siedzimy, tym większe mamy ryzyko chorób przewlekłych i przedwczesnej śmierci. Okazuje się, że już niewielkie ograniczenie czasu spędzonego w fotelu daje ważne korzyści
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, aż 1,4 miliarda ludzi na świecie zwiększa u siebie ryzyko poważnych chorób z powodu unikania wysiłku fizycznego. W efekcie siedzącego stylu życia bardziej narażają się choroby serca, cukrzycę, demencję i różne formy raka.
Wszyscy już powinni wiedzieć, że siedzący styl życia zagraża zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Współcześnie jednak coraz trudniej znaleźć czas na uprawianie sportu i wiele profesji wymaga pozostawania w pozycji siedzącej przez długie godziny, a poza tym niemal każdy posiada samochód, więc dodatkowo wydłuża się czas siedzenia. Okazuje sie, że aby ograniczyć negatywne skutki tego, warto poruszać się choćby przez dwie minuty co pół godziny.
Nie przesiaduj przed telewizorem czy ekranem komputera, częściej wstwaj i ruszaj się - jeśli zbyt długi czas spędzasz siedząc, silniej grożą ci różnorodne choroby, co najmniej czternaście.
Wiadomo, że siedzący styl życia sprzyja wielu chorobom, w tym problemom z układem sercowo-naczyniowym. Okazuje się jednak, że nie jest również dobry dla naszych zdolności poznawczych, bo negatywnie oddziałuje na mózg.
Starsi ludzie, którzy przez długie godziny nie wstają sprzed telewizora, mogą mieć poważne problemy z poruszniem się, wynika z nowych badań.