Jeżeli uszczelnimy legalną sieć dystrybucji leków, pacjenci będą mieć dostęp do bezpiecznych leków – mówi wiceminister zdrowia Marcin Czech. Dodaje, że pacjenci muszą wykazać szczególną ostrożność związaną z nielegalnym obrotem lekami. Do tego potrzebne są działania edukacyjne. Co trzeci sfałszowany lek w ogóle nie zawiera substancji czynnej. Pacjent przyjmuje taki lek, ale nie jest leczony. To może być bardzo niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia. W 2019 roku wdrożony zostanie system informatyczny, dzięki któremu przestępcy nie będą mieli szans na wprowadzenie fałszywych leków do legalnego obrotu.
Ponad 3 000 porcji podrobionych leków na potencję nie trafi na rynek. Policjanci wraz celnikami odcięli jeden z kanałów dystrybucyjnych w podziemnym biznesie farmakologicznym. Wśród przejętego towaru znalazły się również leki na potencje dla kobiet. Łączna czarnorynkowa wartość to ponad 100 tys. zł. Zatrzymanym handlarzom grozi kara dwóch lat więzienia.
Sfałszowane produkty lecznicze oraz nielegalny obrót lekami stają się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, stanowiącym zagrożenie dla zdrowia lub życia konsumentów - alarmuje Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sfałszowane produkty lecznicze oraz leki można spotkać między innymi na bazarach, siłowniach w sexshopach, oraz w sprzedaży internetowej.
Policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zabezpieczają co roku tysiące sfałszowanych produktów leczniczych. Trafiają one do Polski głównie zza wschodniej granicy, a można je kupić między innymi na bazarach, w klubach fitness, sexshopach i w Internecie. Ich zażywanie może okazać się bardzo niebezpieczne, dlatego też policjanci i Główny Inspektorat Farmaceutyczny apelują, żeby leki kupować tylko w aptekach i punktach aptecznych.