Panorama Firm została partnerem programu „Ratuj z sercem”. Na mapach zaznaczonych jest ponad 900 miejsc w całej Polsce, gdzie rozmieszczone są automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Dzięki nowo wprowadzonej funkcjonalności można szybko znaleźć najbliższe urządzenie i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.
15 sierpnia 1985 r. odbyła się inauguracyjna operacja w nowym ośrodku kardiochirurgii w Zabrzu. To tam, kilka miesięcy później, Zbigniew Religa dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Film „Bogowie” opowiada historię tych przełomowych wydarzeń.
Wszyscy jesteśmy narażeni na promieniowanie. W bardzo niskich dawkach może być niegroźne, ale powyżej pewnego progu zaczyna być szkodliwe dla zdrowia. Natomiast jeszcze trudniej jest przewidzieć, co dzieje się między tymi dwoma progami. Projekt PROCARDIO uchyla rąbka tajemnicy ze szczególnym naciskiem na choroby serca spowodowane promieniowaniem.
Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2012 roku przez firmę badawczą IPSOS Marketing, magnez stosujemy najczęściej z powodu stresu, np. w pracy (35%), czy kiedy pijemy dużo kawy lub herbaty (32%). O spożywaniu magnezu w kontekście zdrowia serca myśli jedynie 9% Polaków. Przyglądając się jednak preferencjom w podziale na wiek okazuje się, że troska o serce to istotny czynnik skłaniający do stosowania magnezu dla 26% osób starszych (średnia wieku 53 lata).
Malutkie, metalowe rurki zwane stentami, które utrzymują przepływ krwi w chorych naczyniach wieńcowych poprzez powolne uwalnianie leków, pomogły uratować życie milionów osób zagrożonych chorobą serca. Wszczepienie ich do naczyń wiąże się jednak z pewnym ryzykiem powikłań zagrażających życiu, zwanych późną zakrzepicą w stencie (ST). Ma ona miejsce wtedy, kiedy stent wypełni się skrzepliną i zakłóci obieg krwi.
W najbliższą niedzielę 25 maja na Rynku Głównym w Krakowie będą miały miejsce obchody pierwszego ogólnopolskiego Dnia Świadomości Niewydolności Serca. Będzie to okazja, do tego, by czołowi przedstawiciele kardiologii krakowskiej i dyscyplin pokrewnych mogli zwiększyć zdrowotną świadomość społeczeństwa związaną z niewydolnością serca. W Polsce już prawie 1 milion osób zmaga się z tymi dolegliwościami.
Średnia wieku serc biznesmenów jest aż o dziewięć lat wyższa niż ich wiek wskazywany przez metrykę – wynika z wyników badań zebranych w ramach kampanii „Ciśnienie na życie” w trakcie trwania Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W dniach od 7 do 9 maja uczestnicy spotkania wykonywali pomiary ciśnienia krwi i wieku serca.
Aby zapewnić organizmowi siły i energię poszukujemy produktów, które dostarczą mu niezbędne składniki. Do tego nie trzeba jednak wiele wysiłku. Natura sama podpowiada, co jeść, aby utrzymać ciało w dobrej formie.
W powszechnym przekonaniu choroby układu krążenia występują częściej u mężczyzn. W rzeczywistości jednak to panie są obarczone większym ryzykiem wystąpienia tych schorzeń. Takie opinie sprawiają, że Polki mają znacznie gorszą sytuację od mężczyzn już na etapie badań diagnostycznych. Z tego względu organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie” przypominają paniom w dniu ich święta, aby zbadały o swoje serca.
Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) może przydarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia. Bywa często mylone z zawałem, choć objawy Nagłego Zatrzymania Krążenia są nieco inne – zanika oddech, regularny puls, następuje utrata przytomności. Co zrobić, gdy siedzącej obok nas osobie nagle przestaje bić serce? Szansą na przeżycie jest defibrylator dostępny w miejscu publicznym.
Są ludzie, którzy o sercach myślą nie tylko w Walentynki, ale przez cały rok. 6 litrów, 70 uderzeń na minutę oraz kształt zaciśniętej pięści – to idealne serce dla pracowników Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi z Zabrza. Ten zespół od lat zmienia oblicze kardiochirurgii, ale przyznaje, że najlepszym lekarstwem dla serca jest miłość.
Za prawie 50 procent zgonów w naszym kraju odpowiedzialne są choroby układu krążenia. Te dane mają wpływ na postrzeganie niektórych schorzeń takich jak: zawał serca, udar mózgu, miażdżyca czy nadciśnienie tętnicze jako chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej wiemy o tych problemach zdrowotnych, przede wszystkim dzięki nowoczesnym rozwiązaniom diagnostycznym, takim jak USB dopplerowskie. Pozwala ono na wykrycie nawet niewielkich problemów z tętnicami i żyłami.
W ramach ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie”, która ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, w sześciu polskich miastach przebadano łącznie prawie 45. tys. osób. W Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie i Łodzi przez cały grudzień i pierwszy tydzień stycznia nowego roku można było bezpłatnie poddać się badaniu ciśnienia tętniczego krwi i poznać wiek swojego serca.
Spadki temperatur poniżej zera nie są bez znaczenia dla naszego organizmu. Zimą notuje się większą ilość zawałów serca, a ryzyko zgonu z powodu schorzeń naczyniowo-sercowych znacząco wzrasta. Czy najchłodniejsza pora roku ma rzeczywiście tak wielki wpływ na serce? Jak chronić serce zimą, aby móc cieszyć się wiosną w dobrym zdrowiu i kondycji?
Cholesterol i wysoki jego poziom kojarzy nam się przede wszystkim z chorobami układu krążenia. To jednak zbyt duże uproszczenie. Należy pamiętać, że wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu – dobry i zły, przy czym to nie poziom tego drugiego jest istotny dla naszego zdrowia. Najważniejsze jest stężenie dobrego cholesterolu, a dokładniej – stosunek trójglicerydów do HDL.