Dynamiczny rozwój wszystkich dziedzin życia wpływa również na stan zdrowia obywateli krajów rozwiniętych. Według raportu The World Bank jeden na trzech obywateli Unii Europejskiej cierpi na choroby cywilizacyjne. Sytuacja wymusza coraz bardziej innowacyjne podejście do problemu i sposobów leczenia. Jakie są najnowsze osiągnięcia medycyny, które w najbliższych latach pomogą milionom ludzi?
Nad Polskę nadciąga fala upałów. Temperatury powietrza sięgać mogą nawet 36 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 3. stopnia (w 3 stopniowej skali) w związku z wysokimi temperaturami, które są prognozowane na przeważającym obszarze naszego kraju. Przed wysokimi temperaturami ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które przygotowało odpowiedni poradnik.
Aby wyczekiwany urlop był bezpieczny, powinniśmy posiadać wiedzę na temat postępowania w przypadku sytuacji nagłych, które mogą się wydarzyć w naszej obecności takich jak utonięcia czy wypadki samochodowe. Niestety, największym zagrożeniem dla życia w takich sytuacjach, nie jest wcale brak niezbędnego sprzętu medycznego czy późny przyjazd ratowników, ale strach przed udzieleniem pierwszej pomocy.
W tym roku przypada 50-lecie wszczepienia pierwszego stymulatora serca w Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W związku z rocznicą przygotowano unikalną ekspozycję stymulatorów i kardiowerterów-defibrylatorów wszczepianych pacjentom na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia.
Próchnica to najpowszechniejsza choroba zębów. Jak alarmują lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej blisko 100 procent czterdziestolatków cierpi na to schorzenie. Wielu z nich wciąż odwleka wizytę u dentysty. Tymczasem wszelkie nieprawidłowości występujące w jamie ustnej mogą być przyczyną niektórych chorób ogólnoustrojowych – takich jak: cukrzyca, miażdżyca czy choroba wieńcowa.
Sezon wakacyjny jest świetnym czasem na aktywny wypoczynek i powinny z niego korzystać również osoby po przebytym zawale serca. Okazuje się, że osoby z chorobami układu krążenia nie muszą rezygnować z aktywności. Jeśli przed zawałem uprawiały sport i chciałyby do niego wrócić, powinny zasięgnąć opinii lekarza. Ten na podstawie wywiadu i badań dodatkowych oceni ryzyko i ustali możliwe formy aktywności.
W Polsce „wiek” serca badanych osób jest średnio o sześć lat wyższy niż wiek metrykalny. Plasuje to nasz kraj w czołówce państw zmagających się z problemem chorób sercowych - wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”.
Wiek serca Polaków jest średnio o sześć lat wyższy niż wiek metrykalny – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii „Ciśnienie na życie”. Te statystyki sprawiają, że Polska niestety plasuje się w czołówce krajów, w których choroby układu krążenia stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów.
Zawał serca to wstrząs nie tylko dla ciała, ale i psychiki. Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów Polskie Towarzystwo Kardiologiczne uruchomiło portal „Co (dalej) po zawale?”. Chorzy znajdą w nim najważniejsze informacje związane z codziennym funkcjonowaniem po przebytym zawale serca.
Wzrost liczby zawałów serca i zgonów kardiologicznych często wiąże się z epidemicznymi okresami grypy. Wykazano, żen około 1/4 zawałów serca poprzedzona jest ostrą infekcją układu oddechowego. Grypa może doprowadzić do ostrych zapaleń wieńcowych, przewlekłej niewydolności serca czy wirusowych zapaleń mięśnia sercowego i osierdzia, a każde z tych powikłań może zakończyć się zgonem pacjenta. Skuteczną profilaktyką grypy i jej powikłań wśród pacjentów epidemiologicznych są szczepienia.
Każdego roku w Polsce z powodu zawału serca umiera codziennie około stu osób. Jednymi z najczęstszych objawów towarzyszących chorobie wieńcowej są duszności, uczucie zmęczenia, omdlenia i silny promieniujący ból. Jakie są przyczyny choroby serca? Czy można jej zapobiec? Jak leczyć chorobę wieńcową?
Bije około 100 000 razy na dobę. Serce jest najważniejszym mięśniem w naszym organizmie – bez niego człowiek nie może żyć. Dolegliwości związane z układem krążenia odbijają się negatywnie na pracy całego organizmu i jakości życia. Żeby utrzymać serce w dobrej formie, trzeba o nie dbać oraz pamiętać o profilaktycznych badaniach.
Panorama Firm została partnerem programu „Ratuj z sercem”. Na mapach zaznaczonych jest ponad 900 miejsc w całej Polsce, gdzie rozmieszczone są automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED). Dzięki nowo wprowadzonej funkcjonalności można szybko znaleźć najbliższe urządzenie i udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.
15 sierpnia 1985 r. odbyła się inauguracyjna operacja w nowym ośrodku kardiochirurgii w Zabrzu. To tam, kilka miesięcy później, Zbigniew Religa dokonał pierwszej w Polsce udanej transplantacji serca. Film „Bogowie” opowiada historię tych przełomowych wydarzeń.
Wszyscy jesteśmy narażeni na promieniowanie. W bardzo niskich dawkach może być niegroźne, ale powyżej pewnego progu zaczyna być szkodliwe dla zdrowia. Natomiast jeszcze trudniej jest przewidzieć, co dzieje się między tymi dwoma progami. Projekt PROCARDIO uchyla rąbka tajemnicy ze szczególnym naciskiem na choroby serca spowodowane promieniowaniem.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem