Choroby tętnicze wiążą się z wrogością żon i traceniem kontroli przez mężów. Kiedy starsze pary ze sobą walczą, nie ma zwycięzców. Żony cierpią na nasilającą się miażdżycę, podobnie mężowie, którzy czują się kontrolowani lub sami kontrolują. Jest to klucz do badań przeprowadzonych na 150 zdrowych, starszych małżeństwach – głównie na sześćdziesięciolatkach.
Jeszcze do niedawna sądzono, że modlitwa wpływa korzystnie na pacjentów szpitalnych i pozwala im szybciej wyzdrowieć poprzez dodatni wpływ na samopoczucie, które z kolei mobilizuje siły obronne organizmu. Po trwających dziesięć lat badaniach naukowcy doszli do wniosku, że modlitwa nie pomaga, czasem może nawet zaszkodzić – pisze „New York Times”. Ludzie wierzący pukają się w głowę i twierdzą, że badania są niemiarodajne.
Około 3 proc. Amerykanów posiada genetyczną mutację, która obniża zły cholesterol. Dzięki temu 90 razy rzadziej zapadają na choroby serca. Wyniki te potwierdziły fakt, że na poziom cholesterolu wpływają czynniki genetyczne. Będzie można dzięki nim pracować nad nowymi sposobami zapobiegania i leczenia chorób serca.
Magazyn Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycznego opublikował wyniki badań dotyczących wpływu rekreacyjnego uprawiania sportu na zdrowie kobiet. Dr Samia Mora z Center for Cardiovascular Disease Prevention w Brigham stwierdziła, że każda kobieta chcąca uchronić się przed atakiem serca, który najczęściej jest następstwem otyłości, powinna wychodzić codziennie na co najmniej trzydziestominutowy aktywny spacer.
Firma TransMedics wprowadziła do sprzedaży nietypowe rozwiązanie medyczne o nazwie TransMedics Organ Care System, które zwiększa żywotność przewożonych organów ludzkich, przeznaczonych do transplantacji. Obecne na rynku urządzenia oferowały jedynie transport przy obniżonej temperaturze, podczas gdy nowy produkt przepuszcza przez narząd ciepłą i nasyconą tlenem krew.
W gdańskiej Akademii Medycznej po raz pierwszy wykonano nową metodą operację wszczepienia sztucznej zastawki serca. Bezszwowa zastawka serca to przełomowy krok w kardiochirurgii – podaje "Gazeta Wyborcza".