Około 60 proc. dorosłych Polaków cierpi na stres oraz zaburzenia lękowe przeplatane okresami depresji sezonowej. Ponad 40 proc. ma kłopoty z zaśnięciem i trudności z koncentracją uwagi następnego dnia. Prawie 2 miliony z nas choruje na serce. Większa cześć społeczeństwa lekceważy objawy, które wysyła organizm, uważając, że "to minie", a w wiecznym stresie żyją dzisiaj wszyscy. Najczęściej dopiero w szpitalu – większość pacjentów uzmysławia sobie, że można skutecznie zapobiegać wielu chorobom i dolegliwościom.
Zdrowa czekolada. Dla wielu miłośników tego słodkiego afrodyzjaku jest to cudowne, lecz nie mogące się nigdy ziścić marzenie, gdyż przeczy ono podstawowym zasadom racjonalnego odżywiania i wszelkim zbawiennym dla naszego zdrowia dietom. Lecz czy na pewno jest to tak nierealna myśl?
Istotą tomografii komputerowej jest odwzorowanie narządów w przekrojach, warstwami, czyli wykonywanie zdjęć tomograficznych (tomos - dzielący, graphos - zapis). Zainstalowany system komputerowy potrafi uzyskać przestrzenną, trójwymiarową wizualizację badanych narządów. Dzięki badaniu na 16-rzędowym tomografie komputerowym możliwe jest wykrycie guzów nawet wielkości ziarnka ryżu.
Składniki sprawiające, iż czerwono wino z upływem czasu staje się coraz lepsze mogą mieć korzystny pływ na zdrowie człowieka. Badania wykazały, iż pozwalają one chronić serce przed chorobami.
Serce to pompa doskonała. Tłoczy krew do całego organizmu, dostarczając tkankom składniki odżywcze i tlen. Może bić bez przerwy przez sto lat. Pod warunkiem, że będzie właściwie "karmione".
Choroby serca są największą przyczyną zgonów w Polsce. Chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. Szacuje się, ze około 1,8 mln osób cierpi na choroby serca, ponad 800 tys. Polaków doświadczyło dusznicy bolesnej, a ponad 400 tys. osób miało epizod związany z niedokrwieniem mięśnia sercowego – nie wiedząc o jego wystąpieniu.
Wiara w Boga może pomóc w rekonwalescencji po przebytych zabiegach i operacjach – twierdzą naukowcy, opierając się na przeprowadzonych ostatnio badaniach. W oświadczeniu wydanym przez prowadzącą badania Amy L. Ai z University of Washington w Seattle, że wyniki badań dają jasno do zrozumienia, że lekarze powinni przywiązywać większą uwagę do ważnego czynnika, jakim jest wiara. Powinni wykorzystywać ją jako pomoc w inspirowaniu i motywowaniu pacjentów.
Choroba wieńcowa serca zwana również chorobą niedokrwienną serca, przewlekłą niewydolnością sercową oraz niegdyś dławicą sercową lub dusznicą bolesną to choroba polegająca na niedostatecznym ukrwieniu serca, a co za tym idzie niewystarczającym zaopatrzeniu serca w tlen.
Osoby, które przekroczyły 50. rok życia powinny bardziej odpowiedzialnie podchodzić do dbania o stan swojego serca - podkreśla nowo wybrany prezydent Irlandzkiej Fundacji Serca, prof. Eoin O'Brien.
Zawał serca stanowiący jedną z najczęstszych przyczyn śmierci dotyka zazwyczaj osoby po 40- tym roku życia, najczęściej mężczyzn. Do czynników zwiększających ryzyko zawału należą min.: otyłość, palenie tytoniu, wysoki cholesterol, siedzący tryb życia, stres. Mimo, iż choroba ta jest bardzo niebezpieczna wcześnie zdiagnozowana daje szansę na powrót do zdrowia.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kalifornii informują, że starsze kobiety są bardziej narażone choroby serca niż mężczyźni w podobnym wieku, ponadto ryzyko to zwiększa się znacząco z wiekiem.
Kliniki kardiologiczne mogą być efektywne w szybkim rozróżnieniu bólu występującego w klatce piersiowej od bólów spowodowanych przez problemy z sercem. Pacjenci często zakładają, że ból w okolicy piersiowej musi mieć związek z atakiem serca, ale ból ten może mieć wiele innych przyczyn takich jak np. zgaga czy atak paniki. Szybka i trafna diagnoza pozwoli pacjentowi otrzymać właściwą pomoc a pacjentów, którzy nie mają problemów z sercem uniknąć drogich oraz inwazyjnych testów.
W obliczu rosnących braków pracowników z odpowiednia wiedzą i umiejętnościami, nowozelandzcy pracodawcy muszą zachęcać starszych pracowników do kontynuowania aktywności zawodowej - dowodzą przedstawiciele rządu.
Najnowsze badania dowodzą, że umiarkowane ćwiczenia fizyczne wykonywane przez seniorów z nie leczonym, lekkim nadciśnieniem nie powodują żadnych negatywnych skutków chorobotwórczych, jak sądzono do tej pory.
Większość ataków serca nie jest nagła i intensywna jak to widać na filmach. Zazwyczaj zaczynają się powoli z łagodnym bólem lub uczuciem dyskomfortu. Ludzie z tymi objawami nie są pewni tego, co jest nie tak często zwlekają zbyt długo nim udadzą się po pomoc.