Osoby cierpiące na choroby serca oraz z wszczepionym rozrusznikiem czy kardiowerterem-defibrylatorem, planując wyjazd na wakacje, powinny skonsultować z lekarzem kwestię zaleceń oraz przeciwwskazań dotyczących aktywności na wakacjach. Muszą również zabrać wystarczającą ilość lekarstw i ustalić z kardiologiem schematu postępowania na wypadek incydentu kardiologicznego oraz zapisanie numeru do ośrodka zdrowia, który w razie potrzeby może udzielić pomocy. Osoby wybierające się za granicę powinny dodatkowo pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu medycznym.
Badania zarówno "mieszczuchów", jak i "wieśniaków" pokazały, że mieszkanie na obszarach zurbanizowanych zwiększa niemal dwukrotnie w stosunku do życia na wsi prawdopodobieństwo zapadnięcia na zwapnienie tętnic wieńcowych (CAC), które to schorzenie może doprowadzić do choroby serca.
Współczesne tempo życia, stres, przemęczenie i niezdrowa dieta oraz zanieczyszczenie środowiska to czynniki, które zdecydowanie są wrogami organizmu. Dodatkowo lekceważymy objawy wielu chorób składając je na karb przejściowego osłabienia. Tymczasem gorsze samopoczucie może okazać się pierwszym sygnałem, że w organizmie powstały zbyt duże obciążeni. Tak właśnie jest z arytmią serca - jej lekceważenie jest jak stąpanie po linie nad przepaścią bez zabezpieczenia - bardzo ryzykowne.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce. Co roku umiera z ich powodu ponad 170 tys. osób, przy czym 20 tys. spośród nich to zgony związane z wystąpieniem zawałów. W ramach akcji edukacyjnej „Nie Zawal! Wybierz życie” rusza cykl prelekcji na Uniwersytetach Trzeciego Wieku, które mają na celu uświadomienie ich słuchaczom, jak istotna jest profilaktyka wtórna po zawale.
Organizm ludzki, by prawidłowo funkcjonować potrzebuje cholesterolu – nasz organizm sam go produkuje, jeśli nie dostarczamy go w spożywanych pokarmach. Jeżeli jednak krążący we krwi cholesterol znajduje się w tzw. frakcji miażdżycorodnej, to wówczas stanowi on zagrożenie nie tylko dla zdrowia Pacjenta, ale i jego życia – mówi dr nauk med. Joanna Kowal, kardiolog.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że rocznie palenie zabija około sześciu milionów ludzi. Według statystyk CBOS w Polsce już co trzecia osoba jest palaczem. Najczęściej są to mężczyźni w wieku powyżej 45 lat, z wykształceniem zawodowym, jednak nałóg rozpowszechniony jest również wśród kobiet oraz młodszych osób. Jak z nim walczyć?
W listopadzie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucenia Palenia, który przypada zawsze w trzeci czwartek miesiąca - w tym roku będzie to 17 listopada. Na szczęście tysiące palaczy starają się wytrwać ten jeden dzień bez papierosa a część z nich przestaje palić w ogóle.
Zestresowany 50-latek uzależniony od papierosów z deficytem snu – tak stereotypowo postrzegamy osobę, która zmaga się z problemami kardiologicznymi. Zapominamy jednak, że na choroby układu krążenia cierpi również duża liczba młodych osób, a także dzieci.
25 października rusza ogólnopolska akcja „Nie zawal! Wybierz życie”. Jej celem jest edukacja zarówno pacjentów po przebytym zawale, jak i środowiska medycznego, w zakresie konieczności podejmowania działań zmierzających do redukcji śmiertelności w fazie poszpitalnej Ostrych Zespołów Wieńcowych. Opiekę merytoryczną nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
W okresie późnej jesieni i zimą ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta. Niskie temperatury oraz częste i duże wahania ciśnienia atmosferycznego powodują większe obciążenie dla najważniejszego organu. W tym trudnym okresie warto więc szczególnie zadbać o jego kondycję.
Polacy są zestresowani. Aż 85% Polaków odczuwa stres i niepokój na co dzień, zaledwie 15% badanych deklaruje, że w ogóle nie odczuwają stresu i niepokoju – firma Bayer przedstawia najnowsze badanie opinii dotyczące problemu obecności stresu w życiu Polaków.
Serce przeciętnego Polaka jest średnio o 8-9 lat starsze, niż wskazuje na to wiek metrykalny – wynika z badania NATPOL 2011. W stosunku do roku 2002 około dwukrotnie poprawiła się skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego, istotnie zmniejszyło się średnie ciśnienie tętnicze wśród wszystkich Polaków. Liczba osób chorujących na nadciśnienie jest niestety większa o 2% niż dziesięć lat temu, aktualnie choruje ok. 32% dorosłych Polaków (10,5 mln chorych, w tym 9,5 mln w wieku 18-79 lat i prawie 1 mln osób powyżej 80 lat).
Polacy powszechnie aprobują medycynę transplantacyjną - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Ogromna większość z nas nie ma nic przeciwko oddaniu narządów po śmierci, jak również nie sprzeciwiłaby się eksplantacji organów z ciała zmarłej osoby bliskiej, jeśli za życia nie była ona temu przeciwna.
- Ciemna czekolada zawiera sześciokrotnie więcej chroniących nas przed rakiem antyoksydantów niż jagody, uważane za naturalny produkt najbogatszy w te substancje - twierdzi dr Susan Delaney z Dallas, naukowiec i miłośniczka czekolady. Dodaje, że działanie antyrakowe nie jest jedyną zaletą słodkich tabliczek. Czekolada coraz częściej staje się obiektem zainteresowania naukowców a także specjalistów od przedłużania młodości.
Nowe badania dowodzą, że cząsteczki wywołujące stan zapalny odgrywają kluczową rolę w rozwoju choroby zastawki noszącej nazwę zwężenia zastawki aortalnej. Odkrycia opublikowane w czasopiśmie Circulation sugerują, że leki przeciwzapalne mogą spowalniać rozwój tego schorzenia.