Mężczyźni, którym nie udało się osiągnąć celów zawodowych w młodszym wieku, mogą doświadczyć obniżonego poczucia dobrostanu znacznie w późniejszym życiu. Wcześniejsze możliwości zawodowe mają także wpływ na poziom dobrostanu kobiet w starszym wieku.
Badania prowadzone przez psychologów z Uniwersytetu w Warwick ujawniły silny związek między dostrzeganiem duchowego wymiaru nauki a pozytywnym samopoczuciem. Oznacza to podobne korzyści do tych kojarzonych z religią.
Osoby, które nigdy nie doświadczyły straty bliskiej osoby, są przekonane, że proces żałoby ma o wiele bardziej destrukcyjny i niszczycielski wpływ w porównaniu do tych, którzy faktycznie stracili kiedyś kogoś bliskiego.
Poczucie sensu i odpowiedniego życiowego kierunku wiąże się z dłuższym życiem i mniejszym obciążeniem chorobami, niepełnosprawnością i/lub zaburzeniem funkcji poznawczych.
Pozytywne interakcje społeczne są związane z poczuciem celowości u seniorów. Ustalono też, że te korelacje silniej dotyczą tych, którzy są na emeryturze.
Duchowość może być ważnym elementem zarówno w przypadku poważnych chorób, jak i ogólnego stanu zdrowia, mówią eksperci z Harvard T.H. Chan School of Public Health.
Posiadanie aspiracji pomaga kierować naszym życiem w sensowny i satysfakcjonujący sposób, może jednak również powodować stres, gdy nadzieje się nie spełniają.
Czas wolny bywa idealizowany, zaś badania pokazują, że bywa niezdrowy, ponieważ nasila samotność. Nowe badanie Penn State pokazało, że angażowanie się w znaczące, wymagające czynności w czasie wolnym może osłabić poczucie samotności ludzi i zwiększyć pozytywne emocje.
W ciągu ostatnich latach sens życia stał się istotną kwestią w badaniach medycznych, szczególnie w związku z tym, że liczne społeczeństwa się starzeją. Okazuje się bowiem, że poszukiwanie sensu życia i jego znalezienie są ważne dla zdrowia i dobrostanu ludzi, mówią eksperci z University of California w San Diego.
Kolejne badania pokazują, że istnieje związek pomiędzy poczuciem sensowności i celowości własnego życia oraz lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym w starszym wieku.
Ci, którzy mają poczucie celowości swojego życia, cechują się wyższymi szansami na długowieczność.
Ci, dla których ich codzienność ma głębszy sens, są zdrowsi. Osoby w średnim i starszym wieku, które uważają, że ich codzienne czynności mają istotne znaczenie, cieszą się lepszym zdrowiem w kolejnych latach niż pozostali.
Na pytanie zadane seniorem przez ONZ „Czy twoje życie ma sens?”, aż czterech na dziesięciu polskich emerytów odpowiedziało, że nie. Czy jest aż tak źle?
Jako animal sociale każdy z nas do pewnego stopnia potrzebuje towarzystwa innych ludzi. Ta potrzeba jest tak podstawowa dla dobrego zdrowia, jak odpowiednia dieta czy aktywność fizyczna.
Surowa, ekstremalnie minimalistyczna, wręcz eksperymentalna forma. A do tego poszukiwanie siebie w zabieganym, konsumpcjonistycznym świecie, pełnym oczekiwań wobec jednostki i nieosiągalnych towarów, celów, pokus.