Niektórzy uważają się za nocnych marków i chętnie posiedzą dłużej z książką czy przed komputerem. Nie warto jednak pozbawiać snu spędzając pół nocy nawet nad nie cierpiącą zwłoki pracą. Pozbawianie się snu może skutkować objawami depresji, drażliwością i wieloma innymi dolegliwościami.
Nie tylko ilość godzin snu i rodzaj obowiązków, jakie stawia przed nami dany dzień, mają wpływ na odczuwanie zmęczenia. To, co znajdzie się na naszych talerzach, także oddziałuje na samopoczucie.
Słońce przygrzewa nam coraz dłużej i dobrze, bo to oznacza syntetyzowanie przez organizm większej ilości witaminy D, która pomaga zapobiec różnym problemom zdrowotnym - senności, depresji i słabszym kościom. Skuteczne w zapobieganiu niedoborom witaminy D są też pieczarki.
Większość z nas miała okazję zauważyć, że po nie dość dobrze przespanej nocy, doznaje się zaburzeń możliwości intelektualnych. Nowe badania przedstawione na konferencji Neuroscience 2012 sugerują, że brak snu może mieć poważniejsze skutki niż można by było się spodziewać.
Odczuwanie senności za kierownicą jest prawie tak niebezpieczne, jak prowadzenie po pijanemu, sugeruje nowe francuskie badanie.
Spanie zbyt długo w nocy i odczuwanie senności w ciągu dnia może być wczesnym objawem demencji, ostrzegają francuscy badacze.
Z badań wynika, że otyłość i depresja to dwa główne czynniki odczuwania senności w ciągu dnia.
Smażone jajka, boczek, pączek z czekoladą - cokolwiek należy do ulubionych, aczkolwiek niezdrowych śniadań, bywa chętniej wybierane po nocy, która nie cechuje się porządnym, głębokim snem.
Z badań opublikowanych w czasopiśmie "SLEEP" wynika, że ryzyko przedwczesnej śmierci jest ponad dwa razy wyższe u osób starszych, które doświadczają bezdechu sennego i zmagają się z sennością w ciągu dnia.
Oto nowa funkcja czekolady - oprócz poprawy nastroju i wspomagania walki m. in. z rakiem piersi - może być polecana jako lek na kaszel...
Siedemnaście procent populacji doświadcza migrenowych bólów w jakimś momencie w swojego życia. Te osłabiające bóle mogą trwać wiele dni i często towarzyszą im nudności oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk. Około trzy razy częściej z powodu migren cierpią kobiety niż u mężczyźni. Na ogół tego rodzaju bóle głowy są określane jako jednostronne, jest tak jednak tylko w sześciu przypadkach na dziesięć.
Depresja jest chorobą, która może powodować trudności diagnostyczne. Potrafi przyjmować „maski" dolegliwości fizycznych, odwracając uwagę od psychicznych źródeł problemu. Oto pięć najczęściej występujących „masek", pod którymi może ukrywać się depresja.
Szacunkowo jedna na osiem osób chrapie. Niewielu z nich wie, że ta dolegliwość może mieć wpływ także na ich zdrowie i ogólne samopoczucie w ciągu dnia.
Zmienna pogoda nie sprzyja dobremu samopoczuciu, przekonać możemy się o tym zazwyczaj wiosna, gdy słonecznych dni przeplatają się z opadami deszczu a w tym roku nawet i śniegu.
Krótkie dni, otaczająca nas szaruga, niskie temperatury, brak porannego światła słonecznego zakłóca nasz rytm snu i cykl wydzielania hormonów w tym serotoniny, która jest odpowiedzialna za dobry nastrój.