Wypicie drinka wieczorem to dla wielu sposób na odprężenie. Nie każdy jednak może cieszyć się takim czasem na relaks, np. ze względu na choroby, z jakimi się zmaga. Przykładowo, jak mają się sprawy z diabetykami - czy obecność cukrzycy wyklucza wszelki alkohol?
Problemy ze snem są coraz powszechniejsze i przyczynę tego widzi się głównie we współczesnym stylu życia, który wymaga od wielu z nas długich godzin „na nogach" i skracania snu. Bez wątpienia jest to jedna z przyczyn, ale ci, którzy starają się uporządkować dobowy rytm i stać się rannymi ptaszkami, ale ich wysiłki nie przynoszą oczekiwanych skutków, mogą winić za to również geny.
Brakuje ci energii, w ciągu dnia często odczuwasz senność, a do tego dokuczają ci bóle i zawroty głowy? Zwykle w ten sposób organizm sygnalizuje, że musisz się wreszcie porządnie wyspać i nieco zwolnić tempo. Za takimi objawami mogą jednak kryć się też poważne problemy ze zdrowiem. Jeśli więc zauważasz u siebie chroniczne zmęczenie, nie bagatelizuj go i sprawdź z czego wynika.
Picie alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu opioidowych środków przeciwbólowych silnie zaburza oddychanie, szczególnie u osób starszych.
Zmiana czasu powoduje zaburzenia codziennego schematu dnia i może powodować problemy ze snem, rozdrażnienie, senność... Kilka wskazówek pomoże łagodnie przebyć czas dostosowywania się do nowego zegara.
Mężczyźni doświadczają seksomnii trzy razy częściej niż kobiety.
Naukowcy odkryli związek między migreną i ryzykiem depresji. Wydaje się, że te dwie choroby wpływają na siebie.
Napoje z kofeiną mogą sprawić, że czujemy się bardziej uważni i skupieni, jeśli jednak wypija się je wieczorem, mogą też opóźnić wewnętrzny zegar organizmu.
Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się, czy bezsenność, to powszechne zaburzenia snu. Niektóre kłopoty z nocnym odpoczynkiem są jednak bardzo nietypowe. Zobacz, jak oryginalne mogą być...
Nowe badanie przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazało, że powszechnie dostępne leki np. wspomagające sen i chroniące przed alergią mogą zwiększyć ryzyko demencji.
Szacuje się, że jedna na kilkanaście osób doświadcza sezonowych zaburzeń afektywnych (seasonal affective disorder, SAD), choroby, która wywołuje m. in: obniżone samopoczucie, zaburzenia wagi, bezsenność, bądź nadmierną potrzebę snu, ciągłe zmęczenie, poczucie bezwartościowości, nieuzasadnione poczucie winy. Poznaj fakty i mity dotyczące SAD.
Obturacyjny bezdech senny jest częstym problemem. U ludzi z tą dolegliwością dochodzi do zatrzymania oddechu podczas snu na co najmniej 10 sekund kilka razy na godzinę w nocy. Ma to wpływ na jakość ich snu do tego stopnia, że czują się o wiele bardziej zmęczeni w ciągu dnia. Choroba może zwiększyć ryzyko chorób serca, zawału serca i udaru mózgu. Okazuje się, że da się ją skutecznie leczyć u seniorów.
Uczeni ze Stanford University odkryli związek pomiędzy zaburzeniami snu u ludzi starszych a prawdopodobieństwem prób samobójczych.
Witamina D okazuje się mieć trudny do przecenienia wpływ na organizm. Dowiedziono już, że jej odpowiednia ilość wiąże się z wyższą ochroną przed różnymi rodzajami nowotworów, teraz odkryto jej dobroczynny wpływ na poziom ciśnienia krwi.
Odczuwanie senności w ciągu dnia może wskazywać na ryzyko chorób serca. Z badań wynika, że kobiety zmagające się sennością za dnia cechują się ponad dwukrotnie wyższym ryzykiem dolegliwości sercowo-naczyniowych.