Aktualne programy i inicjatywy mające na celu aktywizację i zwiększenie uczestnictwa se-niorów w kulturze, zostały zaprezentowane podczas forum „Kultura dla seniora”, które odbyło się w ramach tegorocznych Wrocławskich Dni Seniora.
Już za kilka dni stolica Dolnego Śląska stanie się Miastem Seniorów. A wszystko za sprawą Dni Seniora – Wrocław 2014, które odbędą się od 19 do 30 września we Wrocławiu. Organizatorzy przewidzieli sporo różnorodnych atrakcji, m.in. na bicie Kapeluszowego Rekordu Guinnessa.
Promocja miasta i aktywnych form edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym – te cele zakłada Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych „Linking Foundation”, organizując wycieczki edukacyjne z udziałem seniorów w roli wolontariuszy. Oferta wycieczek skierowana jest do najmłodszych uczniów, ich wychowawców i rodziców.
Polscy seniorzy są mniej aktywni niż ich rówieśnicy w innych krajach. Źle oceniają swój stan zdrowia i sytuację finansową – Instytut Badań Edukacyjnych opublikował wyniki badania zdrowia, starzenia się i przechodzenia na emeryturę w Europie. Wzięło w nim udział ponad 86 tys. osób po 50. roku życia z 19 krajów.
Wrocławskie Dni Seniora to święto pełne najrozmaitszych atrakcji, spośród których nie może zabraknąć miejsca na Igrzyska Sportowe, czyli tzw. Senioriadę. Podczas organizowanych zawodów sportowo-rekreacyjnych, osoby powyżej 50 roku życia będą mogły sprawdzić swoją kondycję fizyczną, koordynację, ale i umiejętność zapamiętywania. Igrzyska organizowane są w duchu zasad fair-play i zdrowej rywalizacji, ale przede wszystkim mają za zadanie uaktywnić fizycznie osoby starsze i zapewnić im dobrą zabawę oraz pozytywne emocje.
Przemarsz ulicami Warszawy i atrakcje w CSW Zamek Ujazdowski, m.in. koncert Ireny Santor oraz Jerzego Połomskiego, bezpłatne badania, poczęstunek oraz wykłady i warsztaty - to tylko niektóre z atrakcji czekających na Seniorów w najbliższą sobotę w Warszawie.
Jedno z takich haseł towarzyszyło dzieciom, młodzieży i seniorom podczas Korowodu Żywej Książki, projektu propagującego i upowszechniającego czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych. Jego finał miał miejsce 17 czerwca, w amfiteatrze Centrum Kultury „Zamek”, w towarzystwie uroczych zakątków Parku Leśnickiego.
Problematyka wieku dojrzałego i przygotowania się na niego, a także działania przeciwko dyskryminacji seniorów znajdują się w centrum uwagi programu „Oswajanie starości”. Druga seria programów ruszajuż 27 kwietnia.
Małgorzata Kalicińska, autorka popularnej powieści „Dom nad Rozlewiskiem”, została ambasadorką ogólnopolskiej kampanii informacyjno-promocyjnej propagującej ideę aktywności zawodowej osób w wieku 50+. - W wieku dojrzałym czas jest naszym sprzymierzeńcem! Trzeba mieć odwagę i cierpliwość oraz dozę determinacji do działani - podkreśla pisarka.
W naszym kraju edukacja w zakresie języków obcych wśród seniorów staje się coraz popularniejsza. Dojrzałe osoby chcą uczyć się języka obcego z różnych przyczyn, nie tylko dla własnej przyjemności. Poszerzanie zdolności językowych nie jest przecież przewidziane jedynie dla osób młodych.
Programy aktywizacji osób 50+ nie kończą się znalezieniem stałej pracy przez seniorów - takie wnioski płyną z kontroli NIK. Pracodawcy, którzy biorą udział w tego typu programach dla osób bezrobotnych uzyskują dodatkową, bezpłatną siłę roboczą, jednakże zazwyczaj nie przedłużają jednak umów po upływie okresu „preferencyjnego". Szczególnie mało efektywne są staże i szkolenia oferowane bezrobotnym osobom starszym.
Popyt na pracę w Polsce powoli wzrasta, choć zjawisko to nie przekłada się jeszcze na wyraźny spadek bezrobocia - wynika z kwartalnego raportu NBP o rynku pracy. Coraz wolniej rośnie aktywność osób w wieku przedemerytalnym, która dotychczas napędzała wzrost podaży pracy w gospodarce.
Profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia oraz rozwój usług medycznych, wykorzystanie potencjału osób 50+ na rynku pracy to tylko niektóre elementy przyjętych przez rząd złożeń długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. Długofalowa polityka senioralna to pierwszy tego typu dokument dotyczący polityki państwa wobec osób starszych.
Rząd zamierza pomóc seniorom na rynku pracy. Według rządowych planów, w 2020 roku współczynnik zatrudnienia w grupie 55-64 lat miałby wzrosnąć do poziomu 50 proc. Przyjęty przez rząd program „Solidarność Pokoleń” jest aktualizacją programu z roku 2008. Dotychczasowa jego realizacja przyczyniła się do wzrostu wskaźnika zatrudnienia tej grupy osób z 31,6 proc. w 2008 r. do 38,7 proc. w 2012 r.
Senior Obywatel? Społecznik? Edukator? Dziennikarz? Kronika? Wyborca? Osoba 60 + może się spełniać w wielu odpowiedzialnych rolach i wpływać na swoje otoczenie. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Każdemu z nas może brakować wiedzy, odwagi czy czasu. Warto jednak spróbować i włączyć się do działań publicznych. Satysfakcja z ich prowadzenia jest ogromna.