Do ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce na zajęcia przychodzi ponad 150 tys. osób. Słuchaczami UTW są w zdecydowanej większości kobiety.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do udziału w ogólnopolskim konkursie „Seniorzy w akcji” Inkubator + dotacje na działania społeczne osób starszych i inicjatywy międzypokoleniowe. Konkurs skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować przy wsparciu ekspertów, doświadczonych animatorów i uczestników programu. Organizatorzy szukają osób, które pragną zdobyć nowe umiejętności, przydatne w swojej dalszej aktywności społecznej.
Na pytanie zadane seniorem przez ONZ „Czy twoje życie ma sens?”, aż czterech na dziesięciu polskich emerytów odpowiedziało, że nie. Czy jest aż tak źle?
Co zrobić, by dać osobom starszym poczucie wpływu na otoczenie? W jaki sposób wzmocnić ich dialog z lokalnymi władzami? Jak zachęcić samorządy do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego? Takie są tematy dyskusji „Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów. Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i wyzwania”, która odbędzie się 16 lutego br. w Sejmie RP.
Miejsce w domu pomocy społecznej (DPS) i opieka lekarska w zamian za majątek – rozwiązanie to od dawna funkcjonuje w Europie. Teraz małymi krokami zaczyna być wprowadzane w Polsce. Na razie na to, aby oddać gminie mieszkanie, decydują się nieliczni seniorzy z DPS, ale już niedługo rozwiazanie takie może stać się powszechne.
Miejska przestrzeń dla seniorów: przyjazna czy niekoniecznie? Pytanie to stanowiło kluczową kwestię, wokół której toczyły się burzliwe rozmowy w trakcie warsztatu „Starsze miasta” i debaty „Miasta przyjazne starzeniu się”, zorganizowanych w poniedziałek 15 grudnia przez Magazyn Miasta, Fundację Res Publica, Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Głos Seniora oraz Wrocławskie Centrum Seniora.
Szczecińska Akademia Seniora oraz Policja zapraszają 5 grudnia wszystkich chętnych Seniorów na wykład poświęcony szeroko pojętemu bezpieczeństwu. Wykład poprowadzą policjanci z Komendy Miejskiej na którym przedstawią zasady bezpieczeństwa dla osób starszych. Zwracać będą uwagę na bezpieczne zachowania zarówno w sytuacjach które zdarzają się w domu, na zakupach, czy w urzędzie, a także w ruchu drogowym.
W środę 29 października, w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia odbyła się inauguracja Wrocławskiej Rady Seniorów. Listy gratulacyjne 14 członkom Rady wręczył Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz, który serdecznie pogratulował nominowanym i wyraził przekonanie o znaczącym ich wpływie na dalszy rozwój współpracy władz samorządowych Wrocławia ze środowiskami senioralnymi.
Aż 85 procent Polaków twierdzi, że pomaga osobom starszym. Jednakże wspieramy najczęściej wyłącznie seniorów z naszej rodziny i nawet wówczas ograniczamy się zazwyczaj do sytuacji nagłych, zapominając o codziennej trosce - wynika z badania IBRiS Homo Homini.
Tegoroczne Dni Seniora – Wrocław 2014, które odbywały się od 19 do 30 września były wyjątkowe pod wieloma względami. Seniorzy w ciągu kilkunastu dni wzięli udział w ponad 150 różnorodnych wydarzeniach. Stolica Dolnego Śląska stała się prawdziwym Miastem Seniorów. Było rekordowo, kolorowo i słonecznie.
Aktualne programy i inicjatywy mające na celu aktywizację i zwiększenie uczestnictwa se-niorów w kulturze, zostały zaprezentowane podczas forum „Kultura dla seniora”, które odbyło się w ramach tegorocznych Wrocławskich Dni Seniora.
Już za kilka dni stolica Dolnego Śląska stanie się Miastem Seniorów. A wszystko za sprawą Dni Seniora – Wrocław 2014, które odbędą się od 19 do 30 września we Wrocławiu. Organizatorzy przewidzieli sporo różnorodnych atrakcji, m.in. na bicie Kapeluszowego Rekordu Guinnessa.
Promocja miasta i aktywnych form edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym – te cele zakłada Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych „Linking Foundation”, organizując wycieczki edukacyjne z udziałem seniorów w roli wolontariuszy. Oferta wycieczek skierowana jest do najmłodszych uczniów, ich wychowawców i rodziców.
Polscy seniorzy są mniej aktywni niż ich rówieśnicy w innych krajach. Źle oceniają swój stan zdrowia i sytuację finansową – Instytut Badań Edukacyjnych opublikował wyniki badania zdrowia, starzenia się i przechodzenia na emeryturę w Europie. Wzięło w nim udział ponad 86 tys. osób po 50. roku życia z 19 krajów.
Wrocławskie Dni Seniora to święto pełne najrozmaitszych atrakcji, spośród których nie może zabraknąć miejsca na Igrzyska Sportowe, czyli tzw. Senioriadę. Podczas organizowanych zawodów sportowo-rekreacyjnych, osoby powyżej 50 roku życia będą mogły sprawdzić swoją kondycję fizyczną, koordynację, ale i umiejętność zapamiętywania. Igrzyska organizowane są w duchu zasad fair-play i zdrowej rywalizacji, ale przede wszystkim mają za zadanie uaktywnić fizycznie osoby starsze i zapewnić im dobrą zabawę oraz pozytywne emocje.