Miasta jakby przycichły, w komunikacji zbiorowej podniosła się średnia wieku, za to zmniejszyła częstotliwosć przejazdu. Upały, które przez dużą część ostatnich tygodni dawały o sobie znać, skutecznie zatrzymują w domu tych, którzy nie muszą nigdzie wychodzić. Za nami niemal połowa lata.
Sześćdziesięciolatkowie wchodzą w najszczęśliwszy okres swojego życia, ale o to szczęście trzeba zadbać. Jak się aktywnie i dobrze starzeć? Tajemnicę zdradził prof. Shlomo Noy, specjalista w zakresie geriatrii, który przyjechał do Polski z wykładem na temat największego wyzwania współczesnych seniorów.
Proces starzenia się dotyka bezpośrednio wszystkich ludzi, a jego przebieg uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Poza przyczynami biologicznymi występują również uwarunkowania społeczne i psychologiczne. Wśród osób starszych spotkać można osoby zdrowe i prowadzące aktywny tryb życia, osoby chore, ale aktywne, pomimo toczących się procesów chorobowych oraz osoby dotknięte różnym stopniem niepełnosprawności. Każda z nich w młodości pełniła różne role społeczne, w zależności od prowadzonej działalności mogła zaspokajać swoje potrzeby. Czy z wiekiem ich aktywność i zaangażowanie społeczne, zawodowe maleje?
W dniach 5 - 7 czerwca w Krakowie odbędą się II Ogólnopolskie Senioralia oraz II Małopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
20 czerwca w Warszawie odbędzie się Parada Seniorów i Piknik Pokoleń 2015. Celem wydarzenia jest zaprezentowanie wielkiego potencjału społeczności wchodzącej w swoje szóste, siódme czy kolejne dekady życia, a także tych wszystkich, którzy w bliskiej lub dalszej przyszłości zetkną się z wyzwaniami starzenia.
W pięciu polskich miastach – Warszawie, Lublinie, Krakowie Szczecinie i Elblągu – odbywają się wyjątkowe spotkania: z okazji Dnia Dziecka seniorzy-wolontariusze oraz ambasadorka wydarzenia, Jolanta Kwaśniewska, odwiedzili dzieci na oddziałach onkologicznych. Spotkanie było skoncentrowane wokół czytania bajek i opowiadań przy użyciu Tabletów III wieku dedykowanych seniorom. Akcja odbyła się w ramach trwającej od marca kampanii społecznej „Aktywni do setki” poświęconej aktywizacji osób w wieku emerytalnym przy wykorzystaniu nowych technologii.
Obecnie w Polsce 480 tyssiąca osób poręcza łącznie 391 tysięcy kredytów. Wśród nich 10,4% jest spłacanych z opóźnieniem przekraczającym 90 dni – wynika z analizy przeprowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Skłonność do poręczania kredytów rośnie wraz z wiekiem.
Co drugi dorosły Polak posiada kredyt – wynika z danych Biura Informacji Kredytowej za rok 2014. Największa aktywność kredytobiorców dotyczy mieszkańców województwa lubuskiego, zaś najmniejsza występuje w województwie podlaskim, gdzie tylko 39,1 proc. osób korzysta z kredytów. Najbardziej aktywni kredytowo są mężczyźni, urodzeni w latach 1967-1981.
Międzynarodowe badanie SHARE prowadzone jest od 2004 roku przy współpracy naukowców z takich dziedzin, jak: demografia, ekonomia, edukacja, epidemiologia, psychologia i socjologia. Przedsięwzięcie to obejmuje gromadzenie danych dotyczących gospodarczych, zdrowotnych oraz rodzinno-społecznych warunków życia osób powyżej 50 roku życia. Polskę w VI rundzie badania reprezentuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
29 kwietnia obchodzony jest w Unii Europejskiej jako Europejski Dzień Solidarności Międzypokoleniowej.
Do ponad 500 Uniwersytetów Trzeciego Wieku w całej Polsce na zajęcia przychodzi ponad 150 tys. osób. Słuchaczami UTW są w zdecydowanej większości kobiety.
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” i Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do udziału w ogólnopolskim konkursie „Seniorzy w akcji” Inkubator + dotacje na działania społeczne osób starszych i inicjatywy międzypokoleniowe. Konkurs skierowany jest do osób 60+ i do par międzypokoleniowych, które mają pomysł na projekt społeczny, chcą pracować nad jego rozwojem i zrealizować przy wsparciu ekspertów, doświadczonych animatorów i uczestników programu. Organizatorzy szukają osób, które pragną zdobyć nowe umiejętności, przydatne w swojej dalszej aktywności społecznej.
Na pytanie zadane seniorem przez ONZ „Czy twoje życie ma sens?”, aż czterech na dziesięciu polskich emerytów odpowiedziało, że nie. Czy jest aż tak źle?
Co zrobić, by dać osobom starszym poczucie wpływu na otoczenie? W jaki sposób wzmocnić ich dialog z lokalnymi władzami? Jak zachęcić samorządy do działań na rzecz dialogu międzypokoleniowego? Takie są tematy dyskusji „Ogólnopolskie Spotkanie Rad Seniorów. Zoom na Rady Seniorów. Diagnoza i wyzwania”, która odbędzie się 16 lutego br. w Sejmie RP.
Miejsce w domu pomocy społecznej (DPS) i opieka lekarska w zamian za majątek – rozwiązanie to od dawna funkcjonuje w Europie. Teraz małymi krokami zaczyna być wprowadzane w Polsce. Na razie na to, aby oddać gminie mieszkanie, decydują się nieliczni seniorzy z DPS, ale już niedługo rozwiazanie takie może stać się powszechne.