Opieka długoterminowa to ważny obszar gospodarki senioralnej. Ze względu na to, że nikt nie lubi patrzeć na przyszłość swoją czy swoich najbliższych w ciemnych barwach, temat ten jest często spychany na boczny tor. W efekcie tego z biegiem lat wokół opieki długoterminowej wytworzyła się pewna zasłona milczenia. A narastające problemy wokół niej sprawiają, że coraz częściej musimy się obawiać o jakość opieki, gdy zostaniemy niesamodzielni.
Grupa Adamed zaprasza do zgłaszania inicjatyw aktywizujących osoby starsze. Do 23 czerwca przyjmowane będą projekty, mające na celu promowanie ich aktywnego stylu życia. Konkurs ma charakter ogólnopolski i przeznaczony jest dla podmiotów podejmujących działania na rzecz seniorów.
Dwie trzecie dorosłych Polaków regularnie korzysta z internetu, a w ciągu ostatniego roku liczba jego użytkowników minimalnie się zwiększyła – wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS. Wśród starszych respondentów ponad połowę, przy czym wśród mających 65 lat i więcej nawet trzy czwarte, stanowią ludzie wykluczeni cyfrowo. Czynnikiem utrwalającym pozostawanie offline w przypadku osób starszych jest ich słabe wykształcenie.
Konferencja poświęcona roli samorządów w kształtowaniu polityki senioralnej odbyła się 24 kwietnia 2017 r. w Sejmie. Organizatorem spotkania były sejmowe komisje: Polityki Senioralnej, Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Młodzi Polacy nie dostrzegają zmieniających się potrzeb seniorów. Zdecydowana większość z nich uważa, że marzeniem ich rodziców na emeryturze jest opieka nad wnukami, praca w ogródku lub spędzanie czasu na rozwiązywaniu krzyżówek. Tymczasem ponad 40 proc. seniorów czas po zakończeniu kariery zawodowej chce przeznaczyć na rozwój osobisty, m.in. studia na uniwersytetach III wieku, naukę języków obcych i wycieczki.
Bujany fotel, ogródek i wnuki? Jeśli tak sobie wyobrażamy wymarzoną przez naszych rodziców emeryturę, to jesteśmy w błędzie, bo z perspektywy współczesnych polskich seniorów wygląda to zgoła odmiennie. Te zmiany uwidaczniają się najmocniej, kiedy odpowiedzi seniorów zostaną zestawione z odpowiedziami na te same pytania zadane pokoleniu ich dorosłych dzieci. O ile czterdziestolatkowie wciąż trwają w tradycyjnych wyobrażeniach o spokojnej starości, to sami seniorzy udowadniają, że ich aspiracje i plany na najbliższe lata, to coś więcej niż wspomniany wygodny fotel, kapcie i pielenie grządek.
Aktywizacja osób starszych jest jednym z największych wyzwań stojących przed polskim społeczeństwem. Z myślą o organizacjach, które podejmują działania w tym zakresie, farmaceutyczna Grupa Adamed rozpoczyna konkurs „Adamed dla Seniora”, w którym trzy najlepsze inicjatywy zostaną dofinansowane kwotą po 10 000 zł każda.
Stereotyp seniora już dawno odszedł do lamusa. 50-, i 60-latkowie coraz chętniej i częściej sięgają po nowoczesne technologie, łamiąc psychologiczne bariery nie gorzej od młodszych pokoleń. Aż 65% osób po 55. roku życia uważa zakupy internetowe za przynajmniej tak samo bezpieczne, jak te tradycyjne – wynika z raportu powstałego na podstawie badania „E-zakupy 2016” TNS OBOP oraz analiz statystyk serwisu Ceneo.pl. ie dziwi zatem, że kupują w sieci coraz częściej – co czwarty kilka razy w miesiącu, a co dziesiąty – nawet raz w tygodniu.
Dziś w całej Polsce i w wielu miejscach za granicą odbywa się 25. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Temat tegorocznego finału to "Dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom". O godzinie 20:00 zebrano już ponad 22 miliony złotych.
W niedzielę 15 stycznia po raz XXV zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To także kolejny rok, w którym pomoc będzie kierowana nie tylko do najmłodszych ale także do seniorów. To właśnie osobom starszym poświęcony został specjalnie przygotowany teledysk "Stary Człowiek i Może", którego każde obejrzenie to pieniądze przekazane na WOŚP.
Seniorzy skarżą się najczęściej na niezrozumiałe umowy pisane małą czcionką oraz na akwizytorów, którzy wprowadzają ich w błąd. Zdarza się też, że są im sprzedawane zaawansowane technologicznie usługi czy produkty, z których nie umieją i nie mają potrzeby korzystać, np. smartfony czy usługi w chmurze. Skargi dotyczą w dużej mierze rynku sprzedaży bezpośredniej, usług telekomunikacyjnych oraz dostaw gazu i energii – wynika z doświadczeń UOKiK.
Wycieczka do dawno nie odwiedzanego miejsca? Niezapowiedziana wizyta u rodziny w sąsiednim mieście? A może wyjazd z wnuczkami? Dzięki nowej ofercie Przewozów Regionalnych seniorzy w Polsce będą mogli zrealizować długo odkładane plany, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu. Dzięki ofercie REGIO Senior wszystkie osoby, które ukończyły 60. rok życia, już od 16 października będą płaciły mniej za bilety kolejowe.
Ruszył nabór na kolejną edycję warsztatów kreatywnego pisania dla początkujących organizowaną przez krakowskie Stowarzyszenie Willa Decjusza “Piszmy więc!”. W warsztatach mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 60-ty rok życia, czują w sobie twórczy potencjał, chciałyby rozpocząć przygodę z pisaniem albo podszkolić swój warsztat. W czasie zajęć ćwiczenia praktyczne przeważają nad teorią. Uczestnicy uczą się jak pisać, by poruszyć najgłębsze emocje, by nieustająco wyrywać czytelnika ze schematów myślowych.
W 2015 r. w krajach Unii Europejskiej żyło prawie 27 mln osób w wieku 80 lat i więcej. To o 7 mln więcej niż w 2005 roku. Wzrost dotyczył prawie wszystkich krajów UE. Wzrost udziału osób w wieku powyżej 80 lat w krajach Unii Europejskiej (z 4% w 2005 r. do 5,3% w 2015) oznacza, że na każde 20 osób przypada jedna taka osoba. Kobiety stanowią około dwie trzecie osób starszych w UE. Nadreprezentacja kobiet dotyczy wszystkich państw członkowskich UE.
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku w celu zwrócenia uwagi na problemy dotyczące stricte tej rosnącej w nieznanym dotychczas tempie grupy ludzi oraz podkreślenia znaczenia wkładu wnoszonego przez osoby dojrzałe w kształt i sposób życia społeczeństw.