Opolscy seniorzy od dwóch tygodni uczą się obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Zajęcia cieszą się wielkim zainteresowaniem.
Akademia Seniora przy Pomorskiej Szkole Informatyki oraz Klub Garnizonowy, zapraszają wszystkich szczecińskich seniorów na bezpłatne warsztaty krzewiące aktywność fizyczną i umysłową.
29 czerwca podczas uroczystej Gali "Grand Merci" (z fr. wielkie podziękowanie) seniorzy - podopieczni poznańskiego oddziału Stowarzyszenia mali bracia Ubogich spotkali się z wolontariuszami.
Ponad 3000 japońskich organizacji charytatywnych wiosną zeszłego roku utworzyło narodowe stowarzyszenie pod nazwą Re-vitalizing Community Network of Japan. W ramach programu, reprezentanci pokolenia powojennego wyżu demograficznego ( czyli osoby po 50 roku życia ) poświęcają się m.in. opiece nad dziećmi, odnawianiu dzielnic handlowych, czy zapewnianiu serwisu taksówek osobom upośledzonym.
Premier Szkocji Jack McConnell zaprezentował niedawno plan działania skonstruowany w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Jednym z jego punktów jest stworzenie systemu mającego na celu zachęcenie seniorów do działań w zakresie wolontariatu.
Według przeprowadzonego ostatnio badania CBOS, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w starszym wieku, coraz bardziej są zainteresowani tym etapem życia. Sądzą jednocześnie, że seniorzy nierzadko doświadczają braku życzliwości i zrozumienia ze strony społeczeństwa.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło akcję promującą patriotyzm - Patriotyzm Jutra. Szef resortu, Kazimierz M. Ujazdowski, zaprezentował bohaterów billboadrowego przedsięwzięcia, które zapoczątkowano już w kilku miastach, są to pary stworzone z zasłużonych seniorów i młodych, wyróżniających się czymś ludzi. „To jest sojusz dwóch pokoleń, sojusz bohaterów niepodległej Polski oraz kreatywnej części młodej generacji”, tłumaczy Kazimierz Ujazdowski.
Badania wykazały, że seniorzy częściej piszą i przeglądają blogi niż posługują się smsami czy komunikatorami internetowymi. Mijają czasy, w których zdecydowanie większą aktywność w sieci wykazywali młodzi użytkownicy. Seniorzy przestają odbiegać od młodszych internautów jeśli chodzi o wykorzystywanie różnorodnych narzędzi internetowych.
Liczba Japończyków mających lat 100, bądź więcej osiągnie rekordową wielkość pod koniec bieżącego miesiąca, informuje rządowy raport.
Projekt o nazwie „Dziadek, babcia z półkolonii” to nowa inicjatywa gdańskiego Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”. Idea pomysłu Ewy Zawadzkiej – dyrektora ośrodka dla seniorów, polega na organizowaniu wspólnego wypoczynku dzieciom ze Stogów, które wakacje spędzają w domu i pensjonariuszom ośrodka Ostoja.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie nowozelandzkiej organizacji rządowej New Zealand Trade and Enterprise wynika, że kluczem do japońskiego rynku są 60-latkowie.
Małopolski Katalog Inicjatyw na rzecz Seniorów „My Seniorzy” – taką nazwę nosi opracowana niedawno przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie internetowa baza danych, w której zgromadzone są informacje dotyczące wszelkich inicjatyw podejmowanych w regionie z myślą o osobach starszych.
Fundacja PZU i Akademia Rozwoju Filantropii zapraszają organizacje pozarządowe do zgłaszania projektów na drugą edycję konkursu "Łączymy pokolenia". Na drodze konkursu chcemy dofinansować innowacyjne, dobrze opracowane i zaplanowane przedsięwzięcia, realizowane w oparciu o współpracę międzypokoleniową osób starszych (powyżej 60. roku życia) oraz dzieci i młodzieży (od wieku przedszkolnego do 25 lat).
Positive Ageing (Pozytywne Starzenie się) to termin określający wszelkie działania polepszające byt starszych osób. W dniach od 29 września do 7 października 2006 roku rozpocznie się tydzień Positive Ageing w Irlnadii.
Starzenie się globalnej populacji jest jednym z największych wyzwań przed jakim obecnie stoi świat. Jest to jednocześnie potencjalna okazja, gdyż starsi ludzie są źródłem wiedzy i mają niezwykle istotny wpływ na życie i rozwój społeczeństw całego świata.