Władze Londynu odpowiedziały na zapotrzebowanie swoich mieszkańców. W mieście powstanie pierwszy plac do ćwiczeń przeznaczony dla przedstawicieli tzw. pokolenia baby-boomers. Zostaną tam umieszczone przyrządy zaprojektowane do wykonywania umiarkowanych ćwiczeń.
W warszawskim klubie Dekada odbyła się dziewiąta Gala „Mobile Internet”. Podczas uroczystości rozdano „Wirtualne Telefony” - nagrody za wybitne produkty i usługi wprowadzone na rynek w 2009 roku. Statuetka w kategorii Debiut Roku 2009 trafiła do firmy Emporia Telecom, którą wyróżniono za dostrzeżenie potrzeb seniorów.
Według badania CBOS zrealizowanego w listopadzie 2009 roku, wynika, że dwie trzecie osób w starszym wieku na starość najchętniej mieszkałoby we własnym domu, jedynie doraźnie korzystając z pomocy rodziny i znajomych. Rzeczywistość w dużym stopniu jest zbieżna z ich oczekiwaniami. Polscy seniorzy ponadto dobrze oceniają własne warunki mieszkaniowe i są z nich zadowoleni.
W listopadowym badaniu CBOS zapytało Polaków, czy ludzie starsi, tzn. mający co najmniej 60 lat lub będący na emeryturze, są potrzebni społeczeństwu, czy też są dla niego raczej obciążeniem?
Jak podaje Agencja Prasowa Xinhua, w Chinach żyje obecnie 159 milionów ludzi w wieku powyżej sześćdziesiątego roku życia. Seniorzy ci stanowią 12% ludności kraju i jest to odsetek wyższy, niż poziom międzynarodowy.
Badania Megapanel realizowane przez PBI/Gemius wskazują na systematycznie rosnącą aktywność osób w wieku 55 lat i więcej w polskim internecie. Zwiększa się zarówno liczba surfujących w sieci seniorów, jak i średnia liczba dokonywanych przez nich odsłon. Najstarsza uwzględniana w badaniu grupa internautów, czyli osoby w wieku ponad 55 lat, spędza w sieci coraz więcej czasu.
Kiedy w roku 2004 Polska wchodziła do Unii Europejskiej na pytanie „dlaczego głosujesz za wejściem do Unii", aż ponad 80 procent starszych ludzi odpowiadało, że czyni to dla lepszej przyszłości swoich dzieci i wnuków. Nie mieli wobec Unii żadnych własnych oczekiwań. Jednak UE nie zapomina o ludziach starszych, zwłaszcza że ich liczba w europejskim społeczeństwie systematycznie wzrasta - pisze profesor Genowefa Grabowska, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Prestiżowe polskie ośrodki naukowe zakwalifikowano się do projektu badawczego pt. „Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce – PolSenior”, którego celem jest wieloaspektowe przebadanie populacji ludzi starszych – poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt zamówiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Janusz Kochanowski 18 maja 2007 r. powołał zespół ekspertów ds. praw osób starszych. Jego zadaniem było przygotowanie raportu zawierającego diagnozę stanu przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Wyniki raportu przedstawiono 1 października obchodzonego jako Międzynarodowy Dzień Osób Starszych.
Według badań Eurostatu, Polska zajmuje czołowe miejsce wśród najszybciej starzejących się narodów Unii Europejskiej. Jeśli nic się nie zmieni, za 50 lat w Polsce mieszkać będzie o 7 mln mniej ludzi niż obecnie.
58% Polaków wierzy w przesady, wynika z badania przeprowadzonego przez OBOP. Bardziej zabobonne są kobiety, 65% pań wierzy, że jakieś zdarzenia lub przedmioty mogą sprowadzić szczęście lub pecha, podczas gdy 51% panów podziela tę opinię. Do najbardziej przesądnych należą też pięćdziesięciolatkowie, ale już starsi seniorzy są bardzo sceptyczni.
Warszawscy seniorzy będą mieć swoje święto, inicjatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Towarzystwo Demokratyczne Wschód (TDW).
Już wkrótce zaczną się wakacje, od szkolnych zajęcia odpoczną nie tylko dzieci i młodzież ale także słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Wrocław to pierwsze polskie miasto, w którym powołano Doradcę Prezydenta Miasta ds. Seniorów.
Dyskryminacja ze względu na wiek, płeć czy stan zdrowia jest istotnym problemem na polskim rynku pracy. Najbardziej pokrzywdzone grupy społeczne to osoby starsze i niepełnosprawne - takie wyniki przyniósł sondaż przeprowadzony w 2007 r. przez portal www.pracuj.pl, w ramach II edycji akcji „Pracodawcy dla aktywizacji”, która miała zachęcić pracodawców do otwarcia się na różne grupy społeczne.