Młodość to stan umysłu, a nie opis metrykalny. Starzejemy się, gdy sobie na to pozwalamy. Wiek 50 plus minus to najlepszy czas na realizację swoich marzeń, rozwijania hobby, a przede wszystkim pora na zainteresowanie się swoimi potrzebami.
W austriackiej stolicy – Wiedniu właśnie rozpoczął się miesiąc poświęcony osobom starszym. Jak wiedeńczycy rozkoszują się okresem życia po 60-ce i jakie możliwości stwarza dla nich miasto będzie się można dowiedzieć w trakcie ponad 300 różnych październikowych imprez.
Rozpoczął się Kongres „Obywatel Senior", odbywający się jako jedno z wydarzeń promujących Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności.
Ponad stu warszawskich seniorów od marca uczy się obsługi komputera oraz wykorzystywania możliwości, jakie daje Internet, w ramach trzystopniowego programu edukacyjnego „Senior dla Seniora". Zdobytą wiedzę i umiejętności będą przekazywać równolatkom oraz innym osobom w swoim otoczeniu. Program edukacyjny, zorganizowany przez Orange i instytut badawczy NASK, ma upowszechniać umiejętności korzystania z nowych technologii wśród osób w wieku 60+. Szkolenia mają przekonać seniorów, że komputery i Internet nie są „tylko dla młodych".
W latach 2007–2010 rosła liczba osób aktywnych zawodowo, w tym także w wieku powyżej 50. roku życia - wynika z zestawienia opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Taką tendencję stwierdzono zarówno wśród mężczyzn po 50. roku życia, jak i kobiet. Według GUS, w 2010 r. współczynnik aktywności zawodowej w grupie osób powyżej 50. roku życia wyniósł 33,2 procent, był jednak zdecydowanie niższy od wskaźnika zanotowanego dla osób w wieku 15 lat i więcej (55,8 procent).
Celem ministerialnego projektu ma być poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz umozliwienie zagospodarowania potencjału społeczno-zawodowego osób starszych. Ważne jest również uwzględnienie w działaniach ograniczeń wynikających z barier funkcjonalnych, na które narażone mogą być osoby starsze.
Nie chodzi o to, ile ma się lat, ważne jak się starzeje. Aktywne, świadome i pełne przyjemności życie jest najlepszym zabezpieczeniem przed chorobą i przedwczesnym starzeniem. Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie aby zacząć dobrze się starzeć, bądź więc aktywny w każdym wieku – zachęcają organizatorzy Trzecich Sopockich Targów Seniora, zapraszając firmy i organizacje, które posiadają w swojej ofercie produkty i usługi dedykowane seniorom, do zaprezentowania swojej oferty na Targach.
W Warszawie, w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Władysława IV, odbyło się odbyło się 23 kwietnia 2012 r. międzypokoleniowe młodzieży oraz nauczycieli z tego liceum, z seniorami – Grażyną Rabsztyn, Henrykiem Sowińskim, Pawłem Elszteinem i płk Marianem Żmudą. Spotkanie z udziałem ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza oraz minister Edukacji Narodowej Krystyny Szumilas odbyło się w ramach obchodzonego 29 kwietnia Europejskiego Dnia Solidarności Międzypokoleniowej.
Dojrzałe kobiety dużo chętniej niż mężczyźni uczą się obsługi komputera i Internetu. Chcą się uczyć, są aktywne i otwarte na nowe wyzwania - w tym rozpoczęcie edukacji w starszym wieku - wynika z pięcioletnich doświadczeń Akademii e-Seniora UPC.
Starsi ludzie w mają ogromny potencjał, który należy wykorzystać na rynku pracy i w społecznościach lokalnych. Polski nie stać na marnowanie tych możliwości seniorów – wykształconych, bogatych w wiedzę i doświadczenie, zaangażowanych - podkreślali uczestnicy konferencji „ZAANGAŻUJ SIĘ!”, która oficjalnie rozpoczęła polskie obchody Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012.
Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Będzie to okazja do tego, by uświadomić sobie, że w Europie żyjemy dziś dłużej i że cieszymy się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, oraz bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie z tego wynikają.
Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, aby przyjrzeć się bliżej stylowi życia osób po 55 roku życia w Polsce. Czy nasi seniorzy są szczęśliwi? Jakie wartości są dla nich najcenniejsze? Jak widzą swoją przyszłość? Na te i inne pytania odpowiadają wyniki badania zrealizowanego przez KB Pretendent.
Intensywniejsze wprowadzanie technologii do życia osób starszych zajmuje ważne miejsce wśród priorytetów UE. Temu wyzwaniu stawia czoło wspólny program dotyczący rozwiązań i systemów ułatwiających aktywne funkcjonowanie w społeczeństwie (AAL JP), który promuje innowacyjne produkty i usługi dla starzejącej się populacji.
Naukowcy z Wlk. Brytanii odkryli, że osoby starsze i niepracujące w zwykłych godzinach "biurowych" od 9:00 do 17:00, są bardziej narażone na prawdopodobieństwo poczucia wykluczenia ze społeczeństwa.
Polscy seniorzy oraz osoby niepełnosprawne najchętniej dokształcają się z obsługi komputera. Grupy zagrożone wykluczeniem społecznym nie chcą dłużej zostawać na marginesie i coraz częściej biorą edukację w swoje ręce. Kto i w jaki sposób próbuje wyrównać swoje szanse w społeczeństwie lub sprostać wyzwaniom cywilizacji?