Programy aktywizacji osób 50+ nie kończą się znalezieniem stałej pracy przez seniorów - takie wnioski płyną z kontroli NIK. Pracodawcy, którzy biorą udział w tego typu programach dla osób bezrobotnych uzyskują dodatkową, bezpłatną siłę roboczą, jednakże zazwyczaj nie przedłużają jednak umów po upływie okresu „preferencyjnego". Szczególnie mało efektywne są staże i szkolenia oferowane bezrobotnym osobom starszym.
Popyt na pracę w Polsce powoli wzrasta, choć zjawisko to nie przekłada się jeszcze na wyraźny spadek bezrobocia - wynika z kwartalnego raportu NBP o rynku pracy. Coraz wolniej rośnie aktywność osób w wieku przedemerytalnym, która dotychczas napędzała wzrost podaży pracy w gospodarce.
Profilaktyka i promocja zdrowego stylu życia oraz rozwój usług medycznych, wykorzystanie potencjału osób 50+ na rynku pracy to tylko niektóre elementy przyjętych przez rząd złożeń długofalowej polityki senioralnej w Polsce na lata 2014-2020. Długofalowa polityka senioralna to pierwszy tego typu dokument dotyczący polityki państwa wobec osób starszych.
Rząd zamierza pomóc seniorom na rynku pracy. Według rządowych planów, w 2020 roku współczynnik zatrudnienia w grupie 55-64 lat miałby wzrosnąć do poziomu 50 proc. Przyjęty przez rząd program „Solidarność Pokoleń” jest aktualizacją programu z roku 2008. Dotychczasowa jego realizacja przyczyniła się do wzrostu wskaźnika zatrudnienia tej grupy osób z 31,6 proc. w 2008 r. do 38,7 proc. w 2012 r.
Senior Obywatel? Społecznik? Edukator? Dziennikarz? Kronika? Wyborca? Osoba 60 + może się spełniać w wielu odpowiedzialnych rolach i wpływać na swoje otoczenie. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Każdemu z nas może brakować wiedzy, odwagi czy czasu. Warto jednak spróbować i włączyć się do działań publicznych. Satysfakcja z ich prowadzenia jest ogromna.
Opieka nad osobą starszą jest zadaniem wymagającym wiele czasu i poświęcenia. Niestety nie każdy senior w naszym kraju może liczyć na pomoc. 49 procent Polaków przyznaje, że w żaden sposób nie udziela pomocy osobom starszym – pokazuje najnowsze badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie Promedica24. Jeżeli już decydujemy się na wsparcie seniorów, jesteśmy w stanie poświęcić im zaledwie kilka godzin w tygodniu.
Dziś w Krakowie oficjalnie rozpoczyna swoją działalność Instytut Jakości Życia Seniorów. Powołanie do życia Instytutu przypada na Ogólnopolski Dzień Seniora – celem jest bowiem zwrócenie uwagi na kwestie związane z osobami starszymi, a przede wszystkim na dobre praktyki, które mają wpływ na podwyższenie standardu życia seniorów w Polsce.
Premier Donald Tusk włączył się w akcję wspierającą seniorów. Przypiął symboliczny znaczek mający stanowić gest solidarności z osobami starszymi, z okazji ich święta.
Już we wrześniu Wrocław stanie się na kilka dni Miastem Seniorów. W stolicy Dolnego Śląska po raz kolejny odbędą się Dni Seniora - Wrocław 2013. Tegoroczne atrakcje zapowiadają się wyjątkowo, a ich różnorodność sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Wspaniały piknik dla warszawskich seniorów już 25 czerwca w Parku Skaryszewskim. Wśród zieleni, pod chmurką, będzie można pogawędzić, zatańczyć i wziąć udział w konkursach. Główną wygraną jest aparat fotograficzny. Do tańca rówieśnikom zagra didżejka Wika Szmyt.
Młodość to stan umysłu, a nie opis metrykalny. Starzejemy się, gdy sobie na to pozwalamy. Wiek 50 plus minus to najlepszy czas na realizację swoich marzeń, rozwijania hobby, a przede wszystkim pora na zainteresowanie się swoimi potrzebami.
W austriackiej stolicy – Wiedniu właśnie rozpoczął się miesiąc poświęcony osobom starszym. Jak wiedeńczycy rozkoszują się okresem życia po 60-ce i jakie możliwości stwarza dla nich miasto będzie się można dowiedzieć w trakcie ponad 300 różnych październikowych imprez.
Rozpoczął się Kongres „Obywatel Senior", odbywający się jako jedno z wydarzeń promujących Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności.
Ponad stu warszawskich seniorów od marca uczy się obsługi komputera oraz wykorzystywania możliwości, jakie daje Internet, w ramach trzystopniowego programu edukacyjnego „Senior dla Seniora". Zdobytą wiedzę i umiejętności będą przekazywać równolatkom oraz innym osobom w swoim otoczeniu. Program edukacyjny, zorganizowany przez Orange i instytut badawczy NASK, ma upowszechniać umiejętności korzystania z nowych technologii wśród osób w wieku 60+. Szkolenia mają przekonać seniorów, że komputery i Internet nie są „tylko dla młodych".
W latach 2007–2010 rosła liczba osób aktywnych zawodowo, w tym także w wieku powyżej 50. roku życia - wynika z zestawienia opracowanego przez Główny Urząd Statystyczny. Taką tendencję stwierdzono zarówno wśród mężczyzn po 50. roku życia, jak i kobiet. Według GUS, w 2010 r. współczynnik aktywności zawodowej w grupie osób powyżej 50. roku życia wyniósł 33,2 procent, był jednak zdecydowanie niższy od wskaźnika zanotowanego dla osób w wieku 15 lat i więcej (55,8 procent).