Już jutro tj. 5 marca wraz Gazetą Wyborczą startuje edukacyjna kampania prasowo-internetowa „Senior w centrum uwagi”. Zostaliśmy partnerami projektu, do którego lektury Was zachęcamy. W ramach kampanii wybrane artykuły będą publikowane także w naszym serwisie.
W minionym sezonie wśród osób, które skorzystały z refundowanych szczepień przeciw grypie znalazły się aż 84 osoby, które przekroczyły setny rok życia. Najstarsze osoby, które skorzystały ze szczepień mają 106 lat. Ryzyko poważnych powikłań, jakie niesie za sobą zachorowanie na grypę wzrasta wraz z wiekiem. Seniorzy świadomi niebezpiecznych pogrypowych powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą zagrozić ich życiu, coraz częściej szczepią się przeciw grypie.
Walentynki, Dzień Zakochanych... święto romantycznej miłości, która wiekszości ludzi kojarzy się z młodością. Tymczasem 14 lutego z pewnych względów może stać się idealnym świętem... zakochanych Seniorów. I nie ma znaczenia, czy obiekt uczuć budzi się przy naszym boku od 50 lub więcej lat, czy został niedawno poznany...
Co trzecia osoba w wieku pomiędzy 60, a 70 rokiem życia dobrze ocenia swój poziom wiedzy na temat usług finansowych. Jednocześnie 40% badanych twierdzi, że ma słabą wiedzę w tym obszarze – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Ponad połowa seniorów (54%) wiedzę finansową czerpie z telewizji. Inne, najczęściej wymieniane źródła to: wizyty osobiste w placówkach, a także gazety i Internet.
Osoby starsze oraz niepełnosprawne wciąż mają kłopot z brakiem dostępności przestrzeni publicznej – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Nie mogą swobodnie korzystać z muzeów, bibliotek, czy ośrodków kultury. Problemem jest wdrażanie rozwiązań spełniających te potrzeby. Obowiązujące przepisy są bowiem często nieprecyzyjne lub wręcz dopuszczają rozwiązania niezgodne z zasadą dostępności. W konsekwencji obiekty zaprojektowane i wybudowane zgodne z prawem nie zawsze są dostępne dla osób starszych lub niepełnosprawnych.
Niemal 80% osób powyżej 55. roku życia ma wadę wzroku lub chorobę oczu – wynika z najnowszych badań zrealizowanych na zlecenie Vision Express przez IQS Rynek i Opinia. Alarmujące jest to, że aż 55% respondentów nie badało się u specjalisty w ciągu ostatniego roku.
Młodzi kierowcy spowodowali w ubiegłym roku najwięcej wypadków drogowych. Najrzadziej wypadki powodują seniorzy. Niestety starsi ludzie najczęściej też giną w wypadkach.
Badania dotyczące zmian w strukturze demograficznej na świecie są coraz bardziej alarmujące. Tempo wzrostu grupy wiekowej 65+ zaskakuje dynamicznością, a jednocześnie dramatycznie spada dzietność kobiet. Według prognoz ONZ, do końca bieżącej dekady procentowy udział osób w wieku powyżej 65 lat w ogólnej populacji ludności na świecie może przewyższyć udział dzieci do lat 5. Taka sytuacja nie miała miejsca nigdy wcześniej. Jak starzejące się społeczeństwo wpływa na gospodarkę? Kim jest polski senior i czy „silver generation” to zagrożenie, czy szansa?
Dwóch niemieckich pensjonariuszy domu opieki uciekło z placówki, osłuchać metalu na festiwalu Wacken Open Air.
Samotność osób starszych to jeden z największych problemów, z którymi mierzą się one na co dzień. Niemal co piąta osoba po 65 roku życia czuje się samotna, a odsetek ten istotnie wzrasta wśród osób powyżej 80-tego roku życia. Uczucia samotności doświadczają najczęściej osoby mieszkające w jednoosobowych gospodarstwach, przede wszystkim owdowiałe kobiety. Z samotnością próbują walczyć głównie poprzez zajęcia wykonywane w pojedynkę – np. oglądanie telewizji, czytanie czy rozwiązywanie krzyżówek – wynika z badania „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+” zrealizowanego dla Stowarzyszenia mali bracia Ubogich przez ARC Rynek i Opinia.
29 maja odbędzie się II Wrocławskie Forum Senioralne - spotkanie poświęcone dyskusji na temat szeroko rozumianej polityki senioralnej ukierunkowanej na poprawę jakości życia osób starszych.
Seniorzy w Polsce są zadłużeni na 27,7 mld zł, ich przeciętny dług to blisko 10 tys. zł. Osoby starsze często zapożyczają się, aby móc finansowo wesprzeć rodzinę, a długi spłacają rzetelniej niż młodsi.
Internauci po 65. roku życia spędzają coraz więcej czasu w mediach społecznościowych. Nie tylko szukają kontaktu z bliskimi, ale też konsumują treści związane z ich zainteresowaniami.
Skrzykujący sąsiadów do wspólnego porządkowania rabatek przed blokiem czy występujący na sesji Rady Miasta w obronie miejsc parkingowych? A może jedno i drugie? Kim dziś jest i czym się zajmuje aktywny obywatelsko senior? Jakie ma potrzeby, a jakie możliwości? Co możemy zrobić, żeby go wesprzeć i czy chcemy go wspierać?
Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi, w jakim stopniu przestrzeń publiczna dostępna jest dla osób potrzebujących szczególnej pomocy. To dla Izby jeden ze strategicznych tematów. Przygotowania do kontroli wsparli liczni eksperci z rządu, parlamentu oraz organizacji społecznych.