Ponad połowa dorosłych Polaków korzysta z internetu. W tym roku po raz pierwszy w ciągu ostatnich dziecięciu lat nie odnotowaano jednak zwiększenia się liczby użytkowników - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Nadal duża część dorosłych Polaków jest poza internetem i, jak wskazują deklaracje, w przypadku większości z nich ta sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. W obszarze wykluczenia cyfrowego znajdują się przede wszystkim osoby starsze i słabiej wykształcone. Z internetu korzysta zaledwie co dziewiąty Polak w wieku 65 i więcej lat.
Dzień Babci i Dzień Dziadka już za kilka dni - 21 i 22 stycznia. Skąpiec.pl stworzył listę prezentów, które z pewnością przypadną do gustu babciom oraz dziadkom. Znalazły się na niej zarówno produkty z szerokiej oferty sklepów internetowych, jak i pomysły na własnoręcznie wykonane upominki.
Więcej oleju w głowie, święty spokój i pełnia życia - mówią seniorzy o plusach swojego wieku. W drugim tygodniu grudnia pytali o nie ankieterzy w największych miastach Polski. Sonda „60 plusów bycia seniorem" została przeprowadzona na zlecenie organizatorów Programu 60+.
Firmy toczą prawdziwą wojnę ofertową o dojrzałych konsumentów. Kuszą dedykowanymi kontami bankowymi, atrakcyjnymi wycieczkami czy zniżkami na bilety do kina. A senior do łatwych konsumentów nie należy – nieufny, ostrożny, nieco oporny na korzystanie z technologii, które młodym wydają się niezbędne do życia. Taka postawa często wynika z braku umiejętności poszukiwania niezbędnych do zakupu informacji oraz niedostatecznej wiedzy na temat praw konsumentów. Co robić? Informować, upraszczać, a przede wszystkim – nie spychać na margines grup docelowych.
20 października rozpoczęła się trzecia tegoroczna odsłona kampanii społecznej warszawskiego ZTM „Przyjacielu, ustąp miejsca”. Apelujemy o pomaganie osobom w podeszłym wieku, podróżującym komunikacją miejską. Pamiętajmy, że wobec czasu wszyscy jesteśmy równi. My też będziemy kiedyś seniorami i z pewnością będziemy oczekiwali życzliwości ze strony współpasażerów.
Wrocław to jedno z miast, w których seniorzy mogą czuć się naprawdę dobrze. Wrocławska Rada ds. Seniorów, Uniwersytety Trzeciego Wieku oraz coraz liczniejsze Kluby Seniora to tylko niektóre inicjatywy służące aktywizacji tej grupy społecznej. Co oferują?
Wrocław jest kolejnym punktem na mapie Polski, w którym aktywizacja seniorów zaczyna być jedną z kluczowych kwestii. Już w najbliższy czwartek, we wrocławskiej Restauracji Teatralnej odbędzie się impreza inaugurująca początek działalności Klubu Seniora DOM. Obecność potwierdziło ponad 200 osób. Partnerem społecznym akcji zostało Wrocławskie Centrum Seniora.
Jak rozmawiać z dziećmi, wnukami i jak je zrozumieć? Co robić w sytuacjach konfliktowych? Jak zarządzać stresem, radzić sobie ze stratą i organizować czas? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć podczas nauki na Psychologicznym Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.
Święto osób starszych pod nazwą Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zostało ustanowione na dzień 1 października przez ONZ w 1990 roku. W ramach jego obchodów w warszawskim Ogrodzie Saskim odbędzie się piknik rodzinny uświetniony występami na scenie z udziałem artystów zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia.
Nowoczesna pralka z wyświetlaczem LCD i zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi z pewnością przypadnie do gustu niejednemu 30-latkowi. Czy to samo urządzenie będzie odpowiednie również dla osoby starszej? Na co powinniśmy zwracać uwagę, wybierając sprzęt AGD dla seniora?
Seniorzy z Torunia mogą wziąć udział w warsztatach z zakresu prewencyjnych i psychologicznych umiejętności unikania zagrożeń. Warsztaty odbędą się w ramach Pikniku Zdrowotnego Seni organizowanego we wtorek, 5 lipca, na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas w Warszawie zaprasza na konferencję „Senior bezpieczny w mieście”, inaugurującą akcję społeczną pod tym samym tytułem. W programie: spotkania z przedstawicielami policji, straży miejskiej, psychologiem, dyrektorem Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz specjalistami ds. bezpieczeństwa bankowego.
Już w październiku rusza w Krakowie, pierwszy z czterech, cykl spotkań trzech pokoleń. Na tych spotkaniach, przeznaczonych dla pasjonatów książki, dzieci (7-12 lat) zostaną wprowadzone w świat dawnej, współczesnej i przyszłej książki.
Komputer osobisty w swoim gospodarstwie domowym ma dwie trzecie ankietowanych - wynika z badania CBOS. Od ubiegłego roku tylko nieznacznie przybyło osób mających w domu połączenie z internetem. O korzystaniu z nowych technologii decyduje przede wszystkim wiek i wykształcenie, w mniejszym stopniu zaś sytuacja materialna. Wiek określa nie tylko korzystanie z sieci, ale również sposoby czy style korzystania – czas spędzany online, intensywność korzystania, a w znacznym zakresie także wybór usług i funkcji, formy podejmowanych aktywności. Najstarsi badani przez CBOS sporadycznie łączą się z siecią, a Seniorzy niekorzystający obecnie z Internetu nie zamierzają tego stanu zmienić.
Osoby starsze bardzo często bywają narażone na ataki przestępców. Są łatwym celem nie tylko dla kieszonkowców działających na ulicy, ale i dla złodziei specjalizujących się w okradaniu domów...