Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” uruchomiło Telefon Zaufania dla osób starszych, potrzebujących wsparcia psychologicznego. Inicjatywie przyświeca motto: „Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę”. Partnerem merytorycznym Telefonu są eksperci Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Na dziesięciu warszawskich Uniwersytetach Trzeciego Wieku rozpoczyna się właśnie kampania edukacyjna poświęcona wirusowi HIV. Akcję, która potrwa do końca grudnia, przygotowano z myślą o osobach po 50. roku życia i starszych. Jej celem jest poznanie słuchaczy z informacjami o profilaktyce i leczeniu wirusa wywołującego AIDS. Warsztaty poprowadzą edukatorzy certyfikowani przez Krajowe Centrum ds. AIDS.
Jeszcze na początku ubiegłego wieku jogurty uchodziły za lekarstwo i sprzedawano je w aptekach. Teraz te przetwory mleczne dostępne są w każdym sklepie spożywczym i coraz chętniej po nie sięgamy. Związek Polskich Przetwórców Mleka chce przypomnieć Polakom o korzyściach dla naszego zdrowia, płynących ze spożywania jogurtu, stąd też kampania „Jogurt na dobry dzień”.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych dla warszawskich seniorów i przedstawicieli organizacji działających na ich rzecz organizowany jest „Dzień Leczenia Słowem”. W ramach tej inicjatywy w dniu 26 września przewidziano specjalne warsztaty, które mają koncentrować się na sile słowa, pokaz sekretów ziołowej natury oraz recital piosenek Agnieszki Osieckiej.
Za kilka dni będziemy po raz 22 obchodzić Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To święto stanie się 1 października centrum wydarzeń akcji społecznej organizowanej przez Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich”. Celem inicjatywy jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na obecność osób starszych w naszym społeczeństwie.
W Polsce rośnie odsetek osób, u których HIV wykrywany jest powyżej 50 roku życia. Wiele z nich to zamożne kobiety, które nigdy nie uważały się za potencjalnie zagrożone wirusem.
Aż 72% Polaków myśli o starości – wynika z badania CBOS. Okazuje się, że większość z nas postrzega ten okres życia w czarnych barwach, widząc tylko jego negatywne aspekty. Obawiamy się chorób, utraty autonomii i konieczności zdania się na pomoc innych ludzi. Dlaczego myśli Polaków zostały zdominowane przez obawy związane ze starością? Czy życie seniora musi być smutne i nudne?
Jestem 65-letnią emerytką. O jakiegoś czasu córka namawia mnie, abym założyła sobie konto dla seniora. Z tego co mi mówiła, mogę zyskać sporo profitów, jak ubezpieczenie medyczne, czy pomoc specjalisty w razie jakieś usterki w domu. Zastanawiam się jednak, jakie są warunki prowadzenia takiego konta. Czy posiadanie rachunku wiąże się z dużymi opłatami? I czy jest to naprawdę opłacalne?
Internet niesie dla osób starszych wiele korzyści. Emerytura wpływająca na konto bankowe, zakupy spożywcze bez wychodzenia z domu czy nawiązywanie nowych znajomości to zachęta do „bycia online”. Wystarczy tylko przełamać lody. Jednak według danych GUS tylko 12% Polaków i 8% Polek w wieku 55-74 lat co najmniej raz w tygodniu korzysta z sieci.
Są osoby, które upływający czas traktują jak swojego wroga. Jednak na tyle groźnego i niepokonanego, że nawet nie decydują się podejmowania trudu obrony i walki z nim. Jeżeli z niesmakiem myślisz o starzeniu się, jeżeli kalendarz przypomina Ci, że minął kolejny rok nie oznacza to, że musisz wyglądać gorzej lub czuć ciężar lat na swoim karku.
Ponad połowa dorosłych Polaków korzysta z internetu. W tym roku po raz pierwszy w ciągu ostatnich dziecięciu lat nie odnotowaano jednak zwiększenia się liczby użytkowników - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Nadal duża część dorosłych Polaków jest poza internetem i, jak wskazują deklaracje, w przypadku większości z nich ta sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie. W obszarze wykluczenia cyfrowego znajdują się przede wszystkim osoby starsze i słabiej wykształcone. Z internetu korzysta zaledwie co dziewiąty Polak w wieku 65 i więcej lat.
Dzień Babci i Dzień Dziadka już za kilka dni - 21 i 22 stycznia. Skąpiec.pl stworzył listę prezentów, które z pewnością przypadną do gustu babciom oraz dziadkom. Znalazły się na niej zarówno produkty z szerokiej oferty sklepów internetowych, jak i pomysły na własnoręcznie wykonane upominki.
Więcej oleju w głowie, święty spokój i pełnia życia - mówią seniorzy o plusach swojego wieku. W drugim tygodniu grudnia pytali o nie ankieterzy w największych miastach Polski. Sonda „60 plusów bycia seniorem" została przeprowadzona na zlecenie organizatorów Programu 60+.
Firmy toczą prawdziwą wojnę ofertową o dojrzałych konsumentów. Kuszą dedykowanymi kontami bankowymi, atrakcyjnymi wycieczkami czy zniżkami na bilety do kina. A senior do łatwych konsumentów nie należy – nieufny, ostrożny, nieco oporny na korzystanie z technologii, które młodym wydają się niezbędne do życia. Taka postawa często wynika z braku umiejętności poszukiwania niezbędnych do zakupu informacji oraz niedostatecznej wiedzy na temat praw konsumentów. Co robić? Informować, upraszczać, a przede wszystkim – nie spychać na margines grup docelowych.
20 października rozpoczęła się trzecia tegoroczna odsłona kampanii społecznej warszawskiego ZTM „Przyjacielu, ustąp miejsca”. Apelujemy o pomaganie osobom w podeszłym wieku, podróżującym komunikacją miejską. Pamiętajmy, że wobec czasu wszyscy jesteśmy równi. My też będziemy kiedyś seniorami i z pewnością będziemy oczekiwali życzliwości ze strony współpasażerów.