14 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie wystartuje nowa, comiesięczna inicjatywa – Dzień Seniora. Będzie to wydarzenie edukacyjne adresowane do seniorów, którzy chcą poznać najnowszą, zagraniczną i polską sztukę. W ramach spotkania inauguracyjnego przewidziano wystawę „Kilka gramów czerwonego, żółtego i niebieskiego”.
Trwa pierwsza edycja Akademii Seniora. Chętnych do udziału w bezpłatnych szkoleniach komputerowych było średnio cztery razy więcej, niż miejsc. Najwięcej osób zgłosiło się we Włocławku. Najstarszy uczetnik ma 79 lat, a średnia wieku wynosi ponad 60 lat.
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Od kwietnia Telefon rozszerza godziny funkcjonowania.
Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) może przydarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia. Bywa często mylone z zawałem, choć objawy Nagłego Zatrzymania Krążenia są nieco inne – zanika oddech, regularny puls, następuje utrata przytomności. Co zrobić, gdy siedzącej obok nas osobie nagle przestaje bić serce? Szansą na przeżycie jest defibrylator dostępny w miejscu publicznym.
Nowe urządzenia, nowe media, nowe sposoby komunikacji. Technologia zmienia się coraz szybciej. Podczas gdy młodzi nie mają problemu z okiełznaniem nowinek, to starszym ludziom coraz trudniej nadążyć za tymi innowacjami - taki jest stereotyp. Tymczasem codziennie wielu seniorów odkrywa, jakie możliwości daje obecnie komputer i Internet.
Na 24 marca zaplanowano start ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”, której celem jest pokazanie, w jaki sposób nowe technologie mogą być pomocne w znalezieniu pracy lub planowaniu przyszłości zawodowej. Akcja adresowana jest do osób, które wezmą udział w spotkaniach zorganizowanych przez biblioteki, szkoły, domy kultury czy pracownie komputerowe biorące udział w kampanii.
To, że polscy seniorzy nie są zadowoleni ze swoich finansów nie powinno chyba nikogo dziwić. Z okazji Dnia Babci i Dziadka złożymy naszym seniorom życzenia i wręczymy kwiaty, ale warto też sprawdzić, czy nie mają kłopotów finansowych. Osoby starsze zazwyczaj chętnie pomagają bliskim, ale o swoich problemach mówią niechętnie. Prawie połowie z nich może brakować pieniędzy na podstawowe wydatki.
Z każdym rokiem rośnie odsetek seniorów korzystających z dobrodziejstw Internetu. Nic dziwnego, że osoby powyżej 55. roku życia coraz chętniej i częściej dokonują zakupów w sieci. Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonała okazja, aby bliżej przyjrzeć się zwyczajom zakupowym osób dojrzałych.
Dobiegła końca tegoroczna edycja ogólnopolskiej kampanii „Starszy Ratownik”, której celem była edukacja seniorów w dziedzinie podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. W ramach inicjatywy odbyły się specjalne szkolenia, w których udział wzięło prawie 2 tys. seniorów w całym kraju.
System przywoławczy teleopieki w prosty sposób pozwala na natychmiastowe wezwanie pomocy do osoby starszej - wystarczy naciśnięcie jednego przycisku na nadajniku. W Sopocie, gdzie wdrożono to rozwiązanie, podsumowano właśnie roczny pilotaż tego systemu adresowanego do osób starszych i samotnych, które korzystają ze wsparcia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
W życiu każdej rodziny może przyjść taki moment, gdy ktoś z jej starszych członków będzie wymagał opieki. Część osób decyduje się na to, by senior zamieszkał z nimi. Aby jednak po przeprowadzce zapewnić komfort i bezpieczeństwo osobie starszej, warto wcześniej odpowiednio przygotować mieszkanie na powitanie nowego domownika.
Polscy seniorzy nie podejmują aktywności społecznej, bo są przekonani, że ich opinie nikogo nie obchodzą. Uważają też często, że sam wiek wyklucza ich z pełnego uczestnictwa w życiu publicznym. Co zrobić, aby zmienić tę trudną sytuację naszych seniorów? Jak usłyszeć głos osoby starszej?
Prognozy demograficzne są nieubłagane. Za niespełna 20 lat, w roku 2035 w Polsce żyć będzie ponad 9,4 miliona seniorów. Tak znaczna liczba seniorów to z jednej strony wzywanie dla systemu emerytalnego i podatkowego, z drugiej zaś szansa na rozwój niszowych obecnie gałęzi gospodarki. Jedną z takich niszy są specjalistyczne ośrodki dla seniorów. W branży tej chce zaistnieć w Polsce kanadyjska firma Origin Active Lifestyle Communities, specjalizująca się w budowie i prowadzeniu ośrodków dla seniorów.
Ważnym elementem, który buduje relacje z osobami bliskimi na każdym etapie naszego życia jest rozmowa. O tym, jak istotna jest dobra komunikacja nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Rozmowy z osobami starszymi nie zawsze należą do łatwych – z racji wieku i zmian z nim związanych może dojść do trudności w porozumiewaniu się. Jak należy rozmawiać z seniorami, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów?
Opieka nad osobą starszą jest zadaniem wymagającym wiele czasu i poświęcenia. Niestety nie każdy senior w naszym kraju może liczyć na pomoc. 49 procent Polaków przyznaje, że w żaden sposób nie udziela pomocy osobom starszym – pokazuje najnowsze badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie Promedica24. Jeżeli już decydujemy się na wsparcie seniorów, jesteśmy w stanie poświęcić im zaledwie kilka godzin w tygodniu.