Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, a ustawa, które reguluje jedynie część rynku wejdzie w życie wkrótce. Jak zareagowały na tę sytuację banki? Ostrożnie. Powodem jest wysokie ryzyko, długofalowe oczekiwanie na zysk oraz niewielka wiedza na temat długoterminowej obsługi seniorów.
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, którą przygotowało Ministerstwo Finansów. Co to rozwiązanie oznacza w praktyce? Czy banki będą zainteresowane oferowaniem tej usługi seniorom? Niestety ustawa o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle, utknęła na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Fundacja Stańczyka Akademii Obywateli Trzeciego Wieku organizuje kolejny wykład adresowany do krakowskich seniorów. Spotkanie odbędzie się 9 września we wtorek o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej biurowca przy ul. Szlak 65 w Krakowie. Tematyką wykładu będą kwestie związane z udziałem seniorów w tworzeniu programów i polityk miejskich.
Odkrywanie pasji, spotkania i dyskusje z ciekawymi ludźmi czy udział w ciekawych wydarzeniach społecznych i kulturalnych – to możliwości oferuje seniorom – kurs realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1 października rusza trzecia edycja tego przedsięwzięcia, adresowanego do osób po 50. roku życia.
Promocja miasta i aktywnych form edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym – te cele zakłada Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych „Linking Foundation”, organizując wycieczki edukacyjne z udziałem seniorów w roli wolontariuszy. Oferta wycieczek skierowana jest do najmłodszych uczniów, ich wychowawców i rodziców.
Dobrze zbilansowana dieta jest bardzo ważna zarówno dla naszego samopoczucia, jak i zdrowia. Dotyczy to w szczególności osób starszych. Wraz z upływem lat, organizm potrzebuje innych witamin i produktów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Latem, osoby opiekujące się swoimi rodzicami lub dziadkami, mając na względzie ich dobro, powinny zadbać, aby w kuchni znalazły się sezonowe warzywa i owoce.
Integracja międzypokoleniowa, promocja kultury oraz sztuki ludowej Małopolski to cele projektu Regionalne Artepasje, który właśnie ruszył w Małopolsce. Inicjatywa prowadzona będzie w 10 powiatach regionu, a w jej trakcie będzie można wziąć udział np. w darmowych warsztatach ceramiki, haftu, koronkarstwa czy malowania na szkle. Przedsięwzięcie zainaugurowało spotkanie pod hasłem „Zalipiańskie malowanki”.
W środę 11 czerwca o godzinie 11.00 krakowskie Kino Pod Baranami zaprasza seniorów na kolejne spotkanie w ramach cotygodniowego cyklu filmowego. Tym razem w Dojrzałym Kinie będzie można zobaczyć poetycki film osnuty wokół konfliktu abchasko-gruzińskiego zatytułowany „Mandarynki”.
Wiek 50+ to świetny czas na realizację zawodową zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Doświadczenie, ustabilizowana sytuacja życiowa to atuty świadczące na korzyść dojrzałych pracowników. Dynamicznie zmieniający się rynek pracy wymusza coraz częściej na tej grupie społecznej poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia. Jak znaleźć pracę po 50. roku życia?
Dla seniorów-kinomanów krakowskie Kino Pod Baranami przygotowało ciekawą atrakcję. W ramach cotygodniowych filmowych spotkań dojrzali widzowie będą mogli w zbliżającym się tygodniu obejrzeć projekcje w ramach 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 28 maja będą to dwie produkcje „Obrazy z mojego życia” oraz „Penderecki. Droga przez labirynt”, a dzień później film „Nowa Warszawa”.
14 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie wystartuje nowa, comiesięczna inicjatywa – Dzień Seniora. Będzie to wydarzenie edukacyjne adresowane do seniorów, którzy chcą poznać najnowszą, zagraniczną i polską sztukę. W ramach spotkania inauguracyjnego przewidziano wystawę „Kilka gramów czerwonego, żółtego i niebieskiego”.
Trwa pierwsza edycja Akademii Seniora. Chętnych do udziału w bezpłatnych szkoleniach komputerowych było średnio cztery razy więcej, niż miejsc. Najwięcej osób zgłosiło się we Włocławku. Najstarszy uczetnik ma 79 lat, a średnia wieku wynosi ponad 60 lat.
"Troski i kłopoty dzielone z drugim człowiekiem maleją o połowę" to motto Telefonu Zaufania dla osób starszych. Od kwietnia Telefon rozszerza godziny funkcjonowania.
Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) może przydarzyć się każdemu bez względu na wiek, płeć, stan zdrowia, czy styl życia. Bywa często mylone z zawałem, choć objawy Nagłego Zatrzymania Krążenia są nieco inne – zanika oddech, regularny puls, następuje utrata przytomności. Co zrobić, gdy siedzącej obok nas osobie nagle przestaje bić serce? Szansą na przeżycie jest defibrylator dostępny w miejscu publicznym.
Nowe urządzenia, nowe media, nowe sposoby komunikacji. Technologia zmienia się coraz szybciej. Podczas gdy młodzi nie mają problemu z okiełznaniem nowinek, to starszym ludziom coraz trudniej nadążyć za tymi innowacjami - taki jest stereotyp. Tymczasem codziennie wielu seniorów odkrywa, jakie możliwości daje obecnie komputer i Internet.