W tym roku powstanie 100 centrów „Senior-WIGOR”, na które Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 20 mln złotych. Placówki utworzone według planów resortu mają być połączeniem domu pomocy społecznej z uniwersytetem trzeciego wieku oraz gabinetem rehabilitacyjnym.
W najbliższą środę 28 stycznia krakowskie Kino Pod Baranami zaprezentuje kolejny seans w ramach cyklu Dojrzałe Kino adresowanego do seniorów. Na miłośników X muzy czeka film „Carte blanche” - poruszająca historia nauczyciela z liceum, który traci wzrok. W roli głównej Andrzej Chyra.
Polscy seniorzy zadłużają się coraz bardziej, a ich sytuacja finansowa nie napawa optymizmem. Przeciętny dług polskiego seniora sięga obecnie 5500 złotych i jest o ponad tysiąc złotych wyższy niż w ubiegłym roku. Zadłużenie o najwyższej wartości mają seniorzy z województwa śląskiego.
W sobotę 24 stycznia rozpoczynie się w Warszawie roczny cykl wykładów i warsztatów adresowanych do osób seropozytywnych po 50. roku życiu. Osoby żyjące z HIV będą mogły dowiedzieć się, jak przeżywać drugą młodość mądrze i świadomie. Miejsce zajęć nie jest przypadkowe. W województwie mazowieckim z HIV żyje najwięcej osób.
Grupa warszawskich seniorów z Pragi Południe i Śródmieścia ostatnie miesiące spędziło z kamerą i młodymi animatorami kultury na planie filmowym. Efekt tego twórczego spotkania będzie można zobaczyć 16 grudnia w Kinie Muranów, gdzie zostanie zaprezentowanych osiem krótkometrażowych filmów dokumentalnych autorstwa seniorów. To trzecia odsłona projektu „Późne debiuty” prowadzonego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi.
Rośnie aktywność zawodowa osób po pięćdziesiątym roku życia - potwierdzają ten trend statystyki dotyczące aktywizacji zawodowej tej grupy wiekowej. Właśnie dobiega końca kampania informacyjno-promocyjna w ramach projektu "Wyrównywanie szans na rynku pracy dla osób 50+". To jedna z inicjatyw rządu, które zmierzających do tworzenia warunków dla poprawy sytuacji seniorów na rynku pracy. Akcja jest elementem szeroko zakrojonego zestawu działań opisanego w Programie „Solidarność pokoleń”.
„Piękny uśmiech w każdym wieku” – pod tym hasłem odbyły się w dniach 18-19 października 5 Sopockie Targi Seniora. W czasie dwudniowej imprezy można było zapoznać się z bogatą i różnorodną ofertą produktów i usług przygotowanych z myślą o osobach dojrzałych.
Zwiększenie aktywności fizycznej i społecznej wśród osób po 60. roku życia – to cele Ogólnopolskiego Programu Aktywności Fizycznej Seniorów „Bądź w Olimpijskiej Formie” pod patronatem Władysława Kozakiewicza. W ramach przedsięwzięcia realizowanego przez Fundację Zatrzymać Czas w całej Polsce seniorzy będą mogli spotkać się i poćwiczyć z legendarnym lekkoatletą.
„Piękny uśmiech w każdym wieku” – pod tym hasłem w dniach 18-19 października odbędzie się w Hali 100-lecia Sopotu piąta edycja Sopockich Targów Seniora. Oprócz licznej oferty wystawienniczej adresowanej do seniorów zaplanowano bezpłatne badania i konsultacje zdrowotne, warsztaty plastyczne i ruchowe, wykłady i porady ekspertów oraz ciekawy program artystyczny.
Około 1500 seniorów i ich rodzin wzięło udział w inauguracji „Dni Seniora-Wrocław 2014”, która odbyła się na wrocławskim Rynku. Uczestnicy bili Kapeluszowy Rekord Guinnessa, przeszli w Marszu kapeluszy, przejęli klucze do Bram Miasta oraz wybrali króla i królową seniorów. Uroczyste otwarcie Dni Seniora zwieńczył koncert zespołu Skaldowie.
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, a ustawa, które reguluje jedynie część rynku wejdzie w życie wkrótce. Jak zareagowały na tę sytuację banki? Ostrożnie. Powodem jest wysokie ryzyko, długofalowe oczekiwanie na zysk oraz niewielka wiedza na temat długoterminowej obsługi seniorów.
Sejm przyjął ustawę o odwróconym kredycie hipotecznym, którą przygotowało Ministerstwo Finansów. Co to rozwiązanie oznacza w praktyce? Czy banki będą zainteresowane oferowaniem tej usługi seniorom? Niestety ustawa o rencie dożywotniej, która miała wejść równolegle, utknęła na etapie uzgodnień międzyresortowych.
Fundacja Stańczyka Akademii Obywateli Trzeciego Wieku organizuje kolejny wykład adresowany do krakowskich seniorów. Spotkanie odbędzie się 9 września we wtorek o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej biurowca przy ul. Szlak 65 w Krakowie. Tematyką wykładu będą kwestie związane z udziałem seniorów w tworzeniu programów i polityk miejskich.
Odkrywanie pasji, spotkania i dyskusje z ciekawymi ludźmi czy udział w ciekawych wydarzeniach społecznych i kulturalnych – to możliwości oferuje seniorom – kurs realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1 października rusza trzecia edycja tego przedsięwzięcia, adresowanego do osób po 50. roku życia.
Promocja miasta i aktywnych form edukacji dzieci w wieku wczesnoszkolnym – te cele zakłada Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych „Linking Foundation”, organizując wycieczki edukacyjne z udziałem seniorów w roli wolontariuszy. Oferta wycieczek skierowana jest do najmłodszych uczniów, ich wychowawców i rodziców.