Tegoroczna edycja Sopockich Targów Seniora odbędzie się jesienią – 22 i 23 października, ale już teraz rozpoczęły się przygotowania do tego wydarzenia. Organizatorzy zapraszają firmy, instytucje oraz organizacje, które posiadają ciekawą ofertę dla seniorów, do zaprezentowania jej na targach.
Opieka nad bliskim w podeszłym wieku wymaga nie tylko zaangażowania, ale i znajomości, np. zasad zdrowego odżywiania się seniorów. Starsze osoby mają wiele potrzeb, ich świat wymaga jednak małego przemeblowania i dostosowania do nowych warunków. Rolą opiekuna jest nie tylko umiejętne wprowadzenie zmian, ale i przekonanie do nich bliskiego.
Tylko 29 procent polskich seniorów regularnie się gimnastykuje. Tymczasem systematyczna aktywność fizyczna jest kluczem do dobrej kondycji i sprawniejszego codziennego funkcjonowania. Warto zatem wybrać formę aktywności, która będzie dostosowana do indywidualnych predyspozycji.
Seniorzy, którzy tłumnie przybyli na 6 Sopockie Targi Seniora, udowodnili, że jesień życia ma wiele barw, i że może być pełna optymizmu i pozytywnej energii. Aktywnie uczestniczyli w przygotowanych specjalnie dla nich atrakcjach. Były inspirujące spotkania, warsztaty, koncerty i pokazy, porady specjalistów i bezpłatne badania.
W najbliższy weekend, 3 i 4 października, w Hali 100-lecia Sopotu, odbędzie się 6. edycja Sopockich Targów Seniora. W tym roku motywem przewodnim Targów są „Innowacje i Inspiracje” kierowane do osób starszych. Na osoby, które odwiedzą Targi czeka szereg atrakcji, m.in. produkty i usługi dedykowane seniorom, bezpłatne badania, porady ekspertów, pokazy, warsztaty artystyczne, ruchowe i kulinarne. Wstęp na Targi jest bezpłatny.
W niedzielę 21 czerwca o godz. 17.00 we Wrocławiu odbędzie się pierwsze spotkanie w tegorocznej edycji akcji „Nie znasz, nie otwieraj!”. To projekt adresowany do seniorów, którzy uczą się, jak chronić swoją prywatność i nie dać się zwieść oszustom. Spotkania w ramach akcji prowadzą Michał Fajbusiewicz i Zbigniew Buczkowski.
Szefowa rządu spotkała się w Gliwicach z przedstawicielami śląskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Premier zadeklarowała rządowe wsparcie dla seniorów.
Polscy seniorzy nie radzą sobie z nagłymi wydatkami i nie są w stanie oszczędzać – wynika z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych. Wydatki takie jak np. nierefundowana przez NFZ rehabilitacja czy niezbędny remont w mieszkaniu to dla wielu emerytów ogromny problem. Ponad połowa z nich posiada środki jedynie na pokrycie wydatków bieżących. Jak temu zaradzić?
Na tle innych państw Unii Europejskiej Polacy dużo szybciej kończą karierę zawodową. Wydłużenie wieku emerytalnego sprawiło, że pracownicy powyżej 50. roku życia, którzy już od dawna nie mogą doczekać się odpoczynku na emeryturze, stają przed perspektywą pracy w starszym wieku.
Polscy seniorzy przywiązują się do jednej instytucji finansowej, są z niej zadowoleni i pozostają z nią na wiele lat. Wśród cech banku, które osoby powyżej 55. roku życia najwyżej sobie cenią znajdują się: stabilność finansowa, polski kapitał, własne doświadczenia oraz pomocni pracownicy oddziału – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badania Opinii Homo Homini.
W tym roku powstanie 100 centrów „Senior-WIGOR”, na które Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 20 mln złotych. Placówki utworzone według planów resortu mają być połączeniem domu pomocy społecznej z uniwersytetem trzeciego wieku oraz gabinetem rehabilitacyjnym.
W najbliższą środę 28 stycznia krakowskie Kino Pod Baranami zaprezentuje kolejny seans w ramach cyklu Dojrzałe Kino adresowanego do seniorów. Na miłośników X muzy czeka film „Carte blanche” - poruszająca historia nauczyciela z liceum, który traci wzrok. W roli głównej Andrzej Chyra.
Polscy seniorzy zadłużają się coraz bardziej, a ich sytuacja finansowa nie napawa optymizmem. Przeciętny dług polskiego seniora sięga obecnie 5500 złotych i jest o ponad tysiąc złotych wyższy niż w ubiegłym roku. Zadłużenie o najwyższej wartości mają seniorzy z województwa śląskiego.
W sobotę 24 stycznia rozpoczynie się w Warszawie roczny cykl wykładów i warsztatów adresowanych do osób seropozytywnych po 50. roku życiu. Osoby żyjące z HIV będą mogły dowiedzieć się, jak przeżywać drugą młodość mądrze i świadomie. Miejsce zajęć nie jest przypadkowe. W województwie mazowieckim z HIV żyje najwięcej osób.
Grupa warszawskich seniorów z Pragi Południe i Śródmieścia ostatnie miesiące spędziło z kamerą i młodymi animatorami kultury na planie filmowym. Efekt tego twórczego spotkania będzie można zobaczyć 16 grudnia w Kinie Muranów, gdzie zostanie zaprezentowanych osiem krótkometrażowych filmów dokumentalnych autorstwa seniorów. To trzecia odsłona projektu „Późne debiuty” prowadzonego przez Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi.