W związku z nadchodzącym sezonem letnim, wiele biur podróży rozpoczęło promocję nowych ofert, zaś konsumenci dokonują ostatecznych decyzji co do formy wakacyjnego odpoczynku. Firma Acxiom Polska (członek globalnej korporacji Acxiom) postanowiła przyjrzeć się wyjeżdżającym w ciągu ostatnich trzech lat Polakom. Jak się okazało seniorzy także chętnie podróżują.
Kolejene pokolenia "lepsze" od poprzednich, brzmi to jak amerykański sen, w który jednak jak się okazuje wierzy coraz mniej osób. Dlaczego ludzie starsi tak pesymistycznie wypowiadają się o przyszłości najmłodszego pokolenia próbowała wybadać ankieta przeprowadzona przez Pew Research Center.
Tegoroczny raport Organizacji Narodów Zjednoczonych o nazwie "Starsi ludzie i ubóstwo" zakłada szereg nowych rozwiązań mających na celu poprawę bytu osób najuboższych, należących nierzadko do starszej części społeczeństwa.
W społeczeństwach całego świata krąży wiele mitów na temat starzenia się i osób w podeszłym wieku. Głęboko zakorzenione przekonanie, że ludzie starsi są słabi, bezsilni i bardzo uciążliwi dla otoczenia trafiło wkońcu na opór w postaci zawartych w książce pt. "Successful Aging" autorstwa Johna W. Rowe i Roberta L. Kahn wynikach badań nad ludźmi starszymi w Ameryce.
Firma Medicover przygotowała program zapewnienia całodobowego bezpieczeństwa osobom w podeszłym wieku. Specjalny system przywoławczy umożliwi starszej osobie po naciśnięciu jednego przycisku noszonego na przegubie lub na szyi natychmiastowy kontakt z lekarzem.
Unia Europejska pragnie by wszyscy jej mieszkańcy mieli równe szanse na udział w jej działaniach bez względu na wiek i stan zdrowia. Nowym pomysłem ma być realizowany poprzez ICT (technologię informacyjno-komunikacyjną) program eInclusion@EU, który dąży do tego by zaktywizować starszych i niepełnosprawnych członków społeczeństwa.
Fundacja Wspomagania Wsi rozpoczęła kolejny szkoleń informatycznych dla osób starszych – tym razem na Podkarpaciu.
W dzisiejszych czasach starsze osoby żyją dłużej, mają lepsze zdrowie, są bardziej niezależne, lepiej wykształcone i mimo wieku dalej chcą brać aktywny udział w życiu społecznym. Emerytura dla wielu jest dziś niezwykłym czasem, podczas którego mogą zająć się czymś zupełnie innym niż przez całe dotychczasowe życie.
W Australii ludzi powyżej 65 roku życia jest już ponad 27 proc. szacuje się, że do 2051 roku będzie takich osób ok. 30 proc. Średnia wieku wynosi w tym kraju teraz 36,4 lat. Badania pokazują, że co druga dojrzała osoba, która próbuje znaleźć lub zmienić pracę ma na to szansę.
Najlepszym towarzyszem ponad połowy pensjonariuszy domów starców w Północnej Irlandii jest telewizor. Dla ponad 100 000 starszych ludzi w tym kraju telewizor jest substytutem życia towarzyskiego, a także rodzinnego.
Statystyki policyjne wskazują, że rośnie liczba zdarzeń kryminalnych na terenie ogródków działkowych. Złodzieje nie tylko kradną cenne przedmioty, ale również niszczą i dewastują pozostałe mienie. Rozzuchwala ich między innymi starszy wiek dużej części działkowców. Policja zachęca do budowania na terenach ogródków działkowych systemów bezpieczeństwa opartych przede wszystkim na aktywności samych działkowców.
Osoby starsze, które zakończyły już karierę zawodową, powinny nadal pozostać w życiu społecznym. Posiadając sporo energii, chęci do działania, a przede wszystkim doświadczenia i czasu, są bardzo ważnym ogniwem w życiu społeczeństwa. W Stanach Zjednoczonych powstały specjalne programy, służące wykorzystaniu potencjału, jaki posiadają najstarsi obywatele, a jednocześnie zachęcające ich i ułatwiające podejmowanie im wszelkich działań mających na celu dobro współobywateli.
Projekt 50naPlus "Wsparcie aktywności zawodowej osób powyżej pięćdziesiątego roku życia" realizowany jest w ramach Programu Phare 2003 Rozwój Zasobów Ludzkich. Projekt podejmuje działania na rzecz podniesienia świadomości i zmiany postaw wśród przedsiębiorców odnośnie zatrudniania osób po 50 roku życia, a także na rzecz aktywizacji zawodowej osób powyżej 50 roku życia.
Jeśli lubisz podróżować koleją a masz powyżej 60 lat, warto zaopatrzyć się w legitymację seniora, która pozwala na tańsze podróże pociągami po Polsce. Zniżka dla posiadaczy legitymacji seniora to aż 50 procent.