Czasami dane jest nam z daleka obserwować zmagania znajomych z problemem opieki nad zniedołężniałymi rodzicami lub dziadkami. Wcześniej czy później sprawa opieki nad najbliższymi zaczyna dotykać i nas. Warto więc już w tej chwili zastanowić się nad tym zagadnieniem.
Jak co roku i tym razem, w środę rozpocznie się święto seniora. Władze miasta w samo południe przekażą symboliczny klucz do bram miasta najstarszym członkom społeczności opolskiej i będzie to znak do rozpoczęcia zabawy.
Częstym problemem starszych osób jest radzenie sobie z czynnościami życia codziennego. Okazuje się, że znalezienie odpowiedniej pomocy też nie jest sprawą łatwą. Aby ustrzec się oszustów i niesolidnych agencji oferujących takową pomoc, w USA powstał rządowy system informacyjny o nazwie "Eldercare Locator".
Seniorzy w Wielkiej Brytanii będą mieli ogromną szansę na pokazanie swoich umiejętności w posługiwaniu się internetem. Specjalne warsztaty odbędą się w całym kraju w związku z tzw. Silver Surfer Week.
Nie tylko niepełnosprawni mają problem z robieniem zakupów w sklepach. Dotyka to także ludzi starszych i tych, którzy z jakichkolwiek przyczyn mają trudności z poruszaniem się. Chodzenie o kulach, czy samodzielna jazda wózkiem inawalidzkim nijak nie idą w parze z możliwością swobodnego oglądania i ściągania przedmiotów z półek sklepowych. Na przeciw takowym trudnościom wyszła pani Zofia Niczke, założycielka Fundacji „Emeryt”.
Positive Ageing (Pozytywne Starzenie się) to termin określający wszelkie działania polepszające byt starszych osób. W dniach od 29 września do 7 października 2006 roku rozpocznie się tydzień Positive Ageing w Irlnadii.
Dyskryminacja ze względu na wiek jest głęboko zakorzeniona i rozpowszechniona w amerykańskim społeczeństwie - wynika z raportu wydanego przez International Longevity Center-USA. Grupa badaczy z wielu dziedzin pod kierownictwem Roberta N. Butlera, prezesa ILC-USA, przeanalizowała różnorodne aspekty dyskryminacji ze względu na wiek. Wzięto m.in. pod uwagę dyskryminację w miejscu pracy, negatywne odnoszenie się do starszych osób, jak też negatywny wpływ mediów i wolnego rynku.
Chiny mają największą liczbę ludzi starszych na świecie. 143 miliony seniorów to aż jedna piąta światowej populacji. Szacuje się, że w najbliższych latach liczba ta będzie wzrastać i w roku 2020 osiągnie poziom 248 milionów.
Nowe federalne i stanowe uregulowania prawne w USA wprowadzają program ochrony seniorów przed oszustwami finansowymi. Jak podaje SEC(Securities and Exchange Commission) zaostrzenie prawa zakłada ścisłą kontrolę nieuczciwych brokerów i doradców.
Zakończyła się trwająca 2 dni konferencja zorganizowana przez Uniwersytet Szeciński pt. "Humanistyka wobec starości". Międzynarodowe spotkanie ekspertów zaowocowało kilkoma ciekawymi spostrzeżeniami odnośnie starzenia się. Jak się okazuje największą trudnością jest samo zdefiniowanie pojęcia "starość" i brak umiejętności otwartego rozmawiania o różnorodnych aspektach związanych z tym procesem.
W związku z nadchodzącym sezonem letnim, wiele biur podróży rozpoczęło promocję nowych ofert, zaś konsumenci dokonują ostatecznych decyzji co do formy wakacyjnego odpoczynku. Firma Acxiom Polska (członek globalnej korporacji Acxiom) postanowiła przyjrzeć się wyjeżdżającym w ciągu ostatnich trzech lat Polakom. Jak się okazało seniorzy także chętnie podróżują.
Kolejene pokolenia "lepsze" od poprzednich, brzmi to jak amerykański sen, w który jednak jak się okazuje wierzy coraz mniej osób. Dlaczego ludzie starsi tak pesymistycznie wypowiadają się o przyszłości najmłodszego pokolenia próbowała wybadać ankieta przeprowadzona przez Pew Research Center.
Tegoroczny raport Organizacji Narodów Zjednoczonych o nazwie "Starsi ludzie i ubóstwo" zakłada szereg nowych rozwiązań mających na celu poprawę bytu osób najuboższych, należących nierzadko do starszej części społeczeństwa.
W społeczeństwach całego świata krąży wiele mitów na temat starzenia się i osób w podeszłym wieku. Głęboko zakorzenione przekonanie, że ludzie starsi są słabi, bezsilni i bardzo uciążliwi dla otoczenia trafiło wkońcu na opór w postaci zawartych w książce pt. "Successful Aging" autorstwa Johna W. Rowe i Roberta L. Kahn wynikach badań nad ludźmi starszymi w Ameryce.
Firma Medicover przygotowała program zapewnienia całodobowego bezpieczeństwa osobom w podeszłym wieku. Specjalny system przywoławczy umożliwi starszej osobie po naciśnięciu jednego przycisku noszonego na przegubie lub na szyi natychmiastowy kontakt z lekarzem.