Międzynarodowe seminarium poświęcone problemom starzenia się odbyło się niedawno w Yaounde, stolicy Kamerunu. Biorą w nim udział przedstawiciele 13 krajów Afrykańskich oraz Wielkiej Brytanii.
Global Action on Aging przedstawia raport dotyczący potrzeb, praw i finansów osób starszych. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba ludzi mających lat 60, bądź więcej urośnie z około 629 milionów w 2002 roku do prawie 2 miliardów w roku 2050. Populacja ludzi starszych przewyższy liczbowo dziecięcą, co jest zjawiskiem , jak dotąd, niespotykanym w historii ludzkości.
"Głos osób starszych. Siła przyszłości!" to nowa publikacja Forum 50+. Na 109 stronach zamieszczono 15 tekstów zgrupowanych w trzech blokach - raporty, opracowania badań, prace członków Forum 50+.
Boynton Beach Bereavement Club jest wzruszającą, ale i zabawną historią rozgrywającą się wśród starszej społeczności Boyonton Beach. Film wyreżyserowała Susan Seidelman będąca również jego współscenarzystką, odtwórcami głównych ról zaś są: Joseph Bologna, Dyan Cannon, Sally Kellerman, Brenda Vaccaro. Porusza on ważkie tematy- śmierć, miłość, poszukiwanie sensu życia, ale nie ma tu wydumanego patosu czy sztucznych wzruszeń. Opowieść toczy się w lekkiej, żartobliwej konwencji, choć nie brakuje momentów wzruszających, skłaniających widza do refleksji.
Polskie społeczeństwo starzeje się, nieustannie przybywa ludzi w wieku emerytalnym. Już dzisiaj ok. 12 proc. Polaków stanowią osoby po 65 roku życia. Według prognoz, w 2020 r. seniorem będzie już co piąty Polak. Tymczasem życie osób starszych w Polsce jest bardzo trudne - informuje „Trybuna”.
Zgodnie z wyliczeniami amerykańskiego odpowiednika GUS - US Census Bureau - najszybciej powiększającą się grupą wiekową w Stanach Zjednoczonych są osoby po 65 roku życia. Ich liczba ma wzrosnąć z obecnych 35 do 85 milionów w 2050 roku.
W dzisiejszych czasach wielu ludzi oburza się na nazywanie ich seniorami. Starzenie się jest postrzegane w kategoriach kłopotliwego problemu - zarówno dla jednostki jak i dla społeczeństwa, a stereotypy dotyczące seniorów należą do tych najsilniej zakorzenionych. Być osobą starszą - to nieodparcie kojarzy się z mniejszymi możliwościami fizycznymi i umysłowymi, mniejszą "przydatnością", niekiedy także z chorobami i biedą. Czy jednak te stereotypy mają coś wspólnego z rzeczywistością?
Każde dziecko wie, że bardzo przyjemne rzeczy mają miejsce, gdy dziadek lub babcia sięgną po portfel. Prawidłowość tą zaczęli dostrzegać wreszcie szefowie spółek internetowych. Starsi wiekiem klienci, którzy przeważnie pozostawali poza pierwszą falą wielkiego internetowego skoku na handel, obecnie są jednym z ważniejszych źródeł wzrostu internetowej sprzedaży.
Powojenne pokolenie Brytyjczyków z wyżu demograficznego („baby-boomers”) dąży do wydłużenia wieku emerytalnego. Jak wykazują badania przeprowadzone przez nowopowstałą organizację seniorską Heyday, ponad połowa spośród osób urodzonych w latach 1946-1965, które dobiegają do emerytury, chce pracować po ukończeniu 65 roku życia. 10 proc. przyznaje, że najchętniej w ogóle nie odchodziłoby z pracy. Z drugiej jednak strony, 64 proc. ankietowanych wyraża obawy o możliwość znalezienia nowej posady w sytuacji, gdy od przekroczenia właściwej granicy wieku dzieli ich niespełna 10 lat.
Szef rządu francuskiego Dominique de Villepin zapowiedział uruchomienie nowego programu opieki nad osobami starszymi, którym choroba uniemożliwia samodzielne życie. Już niedługo zamiast trafiać do specjalistycznych placówek opiekuńczych, seniorzy będą mogli mieszkać u siebie w domach, a opiekunowie będą przychodzić do nich.
Czasami dane jest nam z daleka obserwować zmagania znajomych z problemem opieki nad zniedołężniałymi rodzicami lub dziadkami. Wcześniej czy później sprawa opieki nad najbliższymi zaczyna dotykać i nas. Warto więc już w tej chwili zastanowić się nad tym zagadnieniem.
Jak co roku i tym razem, w środę rozpocznie się święto seniora. Władze miasta w samo południe przekażą symboliczny klucz do bram miasta najstarszym członkom społeczności opolskiej i będzie to znak do rozpoczęcia zabawy.
Częstym problemem starszych osób jest radzenie sobie z czynnościami życia codziennego. Okazuje się, że znalezienie odpowiedniej pomocy też nie jest sprawą łatwą. Aby ustrzec się oszustów i niesolidnych agencji oferujących takową pomoc, w USA powstał rządowy system informacyjny o nazwie "Eldercare Locator".
Seniorzy w Wielkiej Brytanii będą mieli ogromną szansę na pokazanie swoich umiejętności w posługiwaniu się internetem. Specjalne warsztaty odbędą się w całym kraju w związku z tzw. Silver Surfer Week.
Nie tylko niepełnosprawni mają problem z robieniem zakupów w sklepach. Dotyka to także ludzi starszych i tych, którzy z jakichkolwiek przyczyn mają trudności z poruszaniem się. Chodzenie o kulach, czy samodzielna jazda wózkiem inawalidzkim nijak nie idą w parze z możliwością swobodnego oglądania i ściągania przedmiotów z półek sklepowych. Na przeciw takowym trudnościom wyszła pani Zofia Niczke, założycielka Fundacji „Emeryt”.