Rozpoczyna się I Małopolski Plebiscyt „POZA STEREOTYPEM” - Senior Roku 2006, czyli głosowanie na najciekawszą postać starszego pokolenia minionego roku, mogącą stanowić wzór do naśladowania i przykład dla innych. Celem plebiscytu jest promowanie i nagradzanie aktywnych seniorów, którzy w różnych, społecznie cenionych formach działalności wyróżniają się na tle innych.
Brzmi dziwacznie, ale jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mających kłopoty z chodzeniem, bądź w sędziwym wieku. Można tańczyć nie wstając z krzesła, to rewolucyjna, nowatorska metoda odprężająca i spełniająca funkcję ćwiczeń fizycznych.
Ludzie starsi są postrzegani jako osoby nie korzystające z nowinek technologicznych. Ale czy tak rzeczywiście jest? Z badania Megapanel PBI/Gemius wynika, że seniorzy stanowią ciągle powiększającą się grupę wśród użytkowników internetu.
Według przeprowadzonego ostatnio badania CBOS, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w starszym wieku, coraz bardziej są zainteresowani tym etapem życia. Sądzą jednocześnie, że seniorzy nierzadko doświadczają braku życzliwości i zrozumienia ze strony społeczeństwa.
Rozgłośnia zagrożona utratą koncesji to działająca od ponad 20 lat stacja pielęgnująca tradycję Armii Krajowej. Twórcą i właścicielem radia jest Andrzej Cielecki, dziś emerytowany elektronik, niegdyś uczestnik Powstania Warszawskiego.
„Komputery są tylko dla młodych”, „Internet jest drogi”, „To za trudne, nie dla starszych, nie dam rady się nauczyć” – takie i podobne sformułowania często padają z ust 50 - 60 – latków. Czy są prawdziwe? Czy rzeczywiście obsługa komputera jest tak skomplikowana, że starsze osoby nie są w stanie jej opanować? Czy Internet nie może być atrakcyjny dla seniora?
Amerykańscy pracodawcy chcą zatrzymać pracowników z pokolenia baby boomers jak najdłużej w pracy. Dotyczy to przede wszystkim kadry menadżerskiej i zarządzającej.
Starszy pan w rozczłapanych kapciach, na którego inni mówią po prostu bezosobowo „dziadek” to już zamierzchła przeszłość. I całe szczęście. W świecie, gdzie stale przybywa osób w wieku emerytalnym, ich obraz diametralnie się zmienia. Ludzie tacy jak Bill Clinton, Steven Spielberg, Paul McCartney czy Mick Jagger wcale nie chcą, wraz z wiekiem, usuwać się w cień, a obecny rynek teraz właśnie otwiera przed nimi nowe horyzonty.
Starzenie się społeczeństwa to jeden z problemów współczesnego świata, przyjmując, że za seniora uznaje się osobę, która ukończyła 60 lat szacuje się, że na świecie żyje ok. 605 mln ludzi starszych. W Polsce seniorzy stanowią 13 procent społeczeństwa.
Program 16 Międzynarodowego Dnia Osób Starszych przyciąga uwagę ze względu na swoją politykę mającą na celu zwiększenie jakości życia, udziału i zaangażowania ludzi starszych w sferach towarzyskich, społecznych i politycznych ich społeczeństw.
Międzynarodowe seminarium poświęcone problemom starzenia się odbyło się niedawno w Yaounde, stolicy Kamerunu. Biorą w nim udział przedstawiciele 13 krajów Afrykańskich oraz Wielkiej Brytanii.
Global Action on Aging przedstawia raport dotyczący potrzeb, praw i finansów osób starszych. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych liczba ludzi mających lat 60, bądź więcej urośnie z około 629 milionów w 2002 roku do prawie 2 miliardów w roku 2050. Populacja ludzi starszych przewyższy liczbowo dziecięcą, co jest zjawiskiem , jak dotąd, niespotykanym w historii ludzkości.
"Głos osób starszych. Siła przyszłości!" to nowa publikacja Forum 50+. Na 109 stronach zamieszczono 15 tekstów zgrupowanych w trzech blokach - raporty, opracowania badań, prace członków Forum 50+.
Boynton Beach Bereavement Club jest wzruszającą, ale i zabawną historią rozgrywającą się wśród starszej społeczności Boyonton Beach. Film wyreżyserowała Susan Seidelman będąca również jego współscenarzystką, odtwórcami głównych ról zaś są: Joseph Bologna, Dyan Cannon, Sally Kellerman, Brenda Vaccaro. Porusza on ważkie tematy- śmierć, miłość, poszukiwanie sensu życia, ale nie ma tu wydumanego patosu czy sztucznych wzruszeń. Opowieść toczy się w lekkiej, żartobliwej konwencji, choć nie brakuje momentów wzruszających, skłaniających widza do refleksji.
Polskie społeczeństwo starzeje się, nieustannie przybywa ludzi w wieku emerytalnym. Już dzisiaj ok. 12 proc. Polaków stanowią osoby po 65 roku życia. Według prognoz, w 2020 r. seniorem będzie już co piąty Polak. Tymczasem życie osób starszych w Polsce jest bardzo trudne - informuje „Trybuna”.