Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, w niedzielę, 30 września, w Warszawie odbędzie się piknik w Ogrodzie Saskim. Patronat nad imprezą objęła Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów postanowiła nie startować w zbliżających się wyborach, jej przedstawiciele ogłosili, że : „w limitowej demokracji seniorzy społeczeństwa nie zamierzają brać udziału”.
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland będący zarazem członkami Australazjatyckiego Centrum ds. Starzenia się podjęli oryginalne przedsięwzięcie, stworzyli radio skierowane do starszych, samotnych Australijczyków.
Od 11 września br. Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" rozpoczyna realizację programu "Starszy Pan, Starsza Pani".
Międzynarodowy projekt „Agenci Podróży – 55 plus bez granic” to, jak głosi deklaracja, „promocja aktywnego starzenia się i usprawnienia mobilności osób starszych w całej Unii Europejskiej”. Do projektu zaproszono 10 państw: Grecję, Włochy, Finlandię, Niemcy, Portugalię, Cypr, Estonię, Słowację, Polskę i Czechy.
Nowy rok szkolny oznacza powrót do nauki nie tylko dla ludzi młodych, coraz popularniejsze Uniwersytety Trzeciego Wieku przeżywają oblężenie. Seniorom nie wystarcza standardowo rozumiany odpoczynek na emeryturze, nie chcą zajmować się jedynie obowiązkami domowymi czy rodzinnymi, poszukują aktywności nowego rodzaju. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są właśnie wspomniane Uniwersytety.
Brytyjskie władze chcą, aby seniorzy jedli lunch w szkolnych stołówkach i pomagali uczniom w nauce. Przedsięwzięcie ma na celu zniwelowanie antyspołecznych zachowań u dzieci i młodzieży, uczniowie powinni uczyć się szacunku dla starszych.
Według artykułu zamieszczonego w Mayo Clinic Health Letter, pogorszenie słuchu stanowi nieodłączny element starzenia się. Niedogodność ta dotyczy prawie 1/3 osób po 65. roku życia. Wśród ludzi powyżej 75. lat 40 do 50% doświadcza niekorzystnych zmian w słyszeniu.
Jak podaje raport European Interactive Advertising Association, większość (68%) europejskich użytkowników Internetu powyżej 55. roku życia używa szerokopasmowego dostępu do sieci.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w Bydgoszczy podjęto inicjatywę, w ramach której emeryci - słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku bezpłatnie będą udzielać korepetycji, porad z zakresu prawa i psychologii oraz pełnić funkcje mediatorów w szkołach. Jest to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce.
Rozpoczyna się I Małopolski Plebiscyt „POZA STEREOTYPEM” - Senior Roku 2006, czyli głosowanie na najciekawszą postać starszego pokolenia minionego roku, mogącą stanowić wzór do naśladowania i przykład dla innych. Celem plebiscytu jest promowanie i nagradzanie aktywnych seniorów, którzy w różnych, społecznie cenionych formach działalności wyróżniają się na tle innych.
Brzmi dziwacznie, ale jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mających kłopoty z chodzeniem, bądź w sędziwym wieku. Można tańczyć nie wstając z krzesła, to rewolucyjna, nowatorska metoda odprężająca i spełniająca funkcję ćwiczeń fizycznych.
Ludzie starsi są postrzegani jako osoby nie korzystające z nowinek technologicznych. Ale czy tak rzeczywiście jest? Z badania Megapanel PBI/Gemius wynika, że seniorzy stanowią ciągle powiększającą się grupę wśród użytkowników internetu.
Według przeprowadzonego ostatnio badania CBOS, Polacy coraz częściej zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich życie w starszym wieku, coraz bardziej są zainteresowani tym etapem życia. Sądzą jednocześnie, że seniorzy nierzadko doświadczają braku życzliwości i zrozumienia ze strony społeczeństwa.
Rozgłośnia zagrożona utratą koncesji to działająca od ponad 20 lat stacja pielęgnująca tradycję Armii Krajowej. Twórcą i właścicielem radia jest Andrzej Cielecki, dziś emerytowany elektronik, niegdyś uczestnik Powstania Warszawskiego.