Jak informuje Super Express, Nelli Rokita wygłosiła – mówiąc oględnie – dość oryginalny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Tarnowskich Górach. Pani Poseł nauczała seniorów o... prawach mniejszości seksualnych.
Z badań dotyczących seksualności Polaków po pięćdziesiątce wynika, że dojrzali Polacy mają dość wysoką świadomość dysfunkcji związanych z seksem a spowodowanych procesem starzenia się. Przekłada się to na fakt, iż znacząca ilość respondentów deklaruje udane życie intymne.
Jak informuje TVN24, w Stargardzie Szczecińskim realizowane jest dość oryginalne przedsięwzięcie- buduje się osiedle, którego mieszkańcami mają być seniorzy.
Od 14-go stycznia Telewizja Polska rozpoczyna emisję drugiej części cyklu „Między nami seniorami”. Program będzie emitowany na kanale TVP2.
Kilka dni temu w Tokyo koncern Toyota przedstawił swój najnowszy wynalazek, jest nim robot umiejący grać na skrzypcach. „Urządzenie” wygląda naprawdę imponująco, jedną „ręką” przytrzymuje instrument, drugą przesuwa smyczek precyzyjnie wygrywając przeróżne melodie. Robot ten stanowi jeden z efektów pracy koncernu nad maszynami, które w przyszłości mają być pomocą dla starzejącego się japońskiego społeczeństwa.
Do gabinetu lekarskiego puka uśmiechnięta staruszka, wita się krótkim „dzień dobry”, pyta czy może wejść i czeka na odpowiedź pani doktor. Ta ostatnia jest jednak pochłonięta wypełnianiem dokumentów i reaguje po chwili- protekcjonalnym tonem rzuca niedbale w stronę pacjentki: „niech się rozbierze i położy”. Choć seniorka wyraża zdziwienie „komendą” wypowiedzianą w trzeciej osobie, lekarka powtarza swą „mantrę” ostrym tonem: „niech się rozbierze i położy!”. Starsza pani nie zamierza jednak spełnić rozkazu, odpowiada niczym zbuntowana nastolatka: „niech się pocałuje w dupę”. Oto początkowa scena filmu „Pora umierać”, stanowi ona zarazem doskonały jego zwiastun, jak że cały obraz prezentuje – wbrew stereotypom – osobę starszą jako człowieka walczącego o swą godność, a zarazem pogodnego i energicznego.
TNS OBOP przeprowadził badania, których celem było m. in. zebranie informacji na temat opinii osób starszych o sobie, swoich problemach i pragnieniach. Okazuje się, że polscy seniorzy w wieku 60- 80 lat najchętniej spędzają wolny czas oglądając telewizję (60%). Ich aktywizacja jednak nie byłaby trudnym zadaniem, bo na pytanie „Gdyby ktoś zwrócił się do pana(i) z propozycjami zrobienia czegoś dla innych lub dla siebie, to biorąc pod uwagę swoją sytuację osobistą, zdrowotną rodzinną, czy podjął (ęła) by się pan(i) tego?” aż 72% respondentów odpowiedziało, że chętnie zgodziłoby się pomagać innym np. dzieciom, ludziom chorym, osobom niepełnosprawnym itp.
Reklama otacza nas niemal wszędzie: jest w telewizji, radiu, prasie, na autobusach, tramwajach i miejskich billboardach. Aby dowiedzieć się, jaki wizerunek seniora funkcjonuje w reklamie prasowej w Polsce przeanalizowano reklamy pochodzące z sierpnia i września tego roku. Analizy tej dokonała - na zlecenie Fundacji na Rzecz Kobiet JA KOBIETA - Agnieszka Łapacz, Project Manager Międzynarodowej Wystawy Aktywnych Seniorów „Złote Marzenia” pod honorowym patronatem Ambasady Finlandii w Warszawie.
Niemal 2,5 miliona dorosłych Amerykanów w ciągu minionego miesiąca korzystało z internetowych serwisów randkowych. Bardzo chętnie na spotkania umawiają się za pośrednictwem sieci osoby po 50- tym roku życia.
Podczas Międzynarodowego Dnia Osób Starszych - 1 października - w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zostanie zorganizowany Dzień Seniora. Osoby starsze będą mogły skorzystać w tym dniu z porad specjalistów ZUS, uczestniczyć w forum ekspertów, jak również otrzymać specjalnie przygotowane materiały informacyjne.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, w niedzielę, 30 września, w Warszawie odbędzie się piknik w Ogrodzie Saskim. Patronat nad imprezą objęła Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Krajowa Partia Emerytów i Rencistów postanowiła nie startować w zbliżających się wyborach, jej przedstawiciele ogłosili, że : „w limitowej demokracji seniorzy społeczeństwa nie zamierzają brać udziału”.
Naukowcy z Uniwersytetu w Queensland będący zarazem członkami Australazjatyckiego Centrum ds. Starzenia się podjęli oryginalne przedsięwzięcie, stworzyli radio skierowane do starszych, samotnych Australijczyków.
Od 11 września br. Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Ogólnopolskim Pogotowiem dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" rozpoczyna realizację programu "Starszy Pan, Starsza Pani".
Międzynarodowy projekt „Agenci Podróży – 55 plus bez granic” to, jak głosi deklaracja, „promocja aktywnego starzenia się i usprawnienia mobilności osób starszych w całej Unii Europejskiej”. Do projektu zaproszono 10 państw: Grecję, Włochy, Finlandię, Niemcy, Portugalię, Cypr, Estonię, Słowację, Polskę i Czechy.