Przekroczenie granicy 50 czy 60 lat jakiś czas temu przestało być uważane za schyłek egzystencji; dziś to granica, która dla wielu oznacza rozpoczęcie ciekawego etapu w życiu, początek czegoś nowego, pisze Rachel Naud na 50plus.com
W sobotę we Wrocławiu zostanie zainaugurowany wernisaż dedykowany stuletnim mieszkańcom miasta. Tytuł wystawy "Wrocław dziękuje stulatkom" oddaje jej cel, organizatorami przedsięwzięcia są Rada Miejska oraz doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem zdjęć jest wrocławski artysta Stefan Arczyński.
Członkowie drzewa genealogicznego odwróceni tyłem do jego twórców – to pomysł na kampanię brazylijskiej organizacji Bezerra de Menezes. Stowarzyszenie chce zwrócić uwagę społeczeństwa na ważny problem – alienację osób starszych, brak zainteresowania nestorami rodów ze strony członków rodzin.
Osoby dojrzałe i w zaawansowanym wieku stanowią ogromną grupę konsumencką, która mogłaby znacznie zwiększyć dochody firm sprzedających swe produkty przez Internet, jednak – jak pokazuje raport firm Focalyst i Dynamic Logic – ich oczekiwania i potrzeby wciąż są ignorowane przez sprzedawców online.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie brytyjskiej spółki CPP starsi internauci bardziej cenią sobie bezpieczeństwo przy dokonywaniu wirtualnych zakupów, niż teoretycznie lepiej wyedukowana jeśli chodzi o Internet i płynące z niego zagrożenia młodzież. 80% ankietowanych z grupy wiekowej 45 - 54 lata nie dokonuje transakcji, jeśli nie jest pewna, że witryna, z której korzystają jest bezpieczna. Młodsi internauci częściej ryzykują: ponad połowa z nich nie zwraca uwagi na zabezpieczenia.
Seniorzy stanowią ważną siłę nabywczą. Firma doradcza Deloitte przeprowadziła badania, z których wynika, że na rodzimym rynku istnieje niezagospodarowana nisza w postaci produktów przeznaczonych specjalnie dla seniorów. To nie tylko okazja do zarobienia dla przedsiębiorców, to także problem społeczny – obecnie dojrzali konsumenci narzekają na brak przeznaczonych dla nich towarów, bądź na ich niebotyczne ceny.
Uprawiany od wielu stuleci w Chinach system ćwiczeń Tai Chi doceniony został już niemal na całym świecie. Praktycy mówią, że przyczynia się do poprawy zdrowia, relaksuje, czyni spokojniejszym. Najnowsze badania udowadniają też, że ćwiczenie Tai Chi może pomóc pacjentom chorym na cukrzycę typu 2.
Jak wynika z sondażu CBOS, małżeństwo osobom żyjącym w konkubinacie poleca 41% respondentów, niemal co piąty Polak (19%) sądzi, że partnerzy bezwzględnie powinni zalegalizować związek, 33% badanych zaś uznaje, iż jeśli para się kocha, nie jest istotnym, czy jest po ślubie, czy nie. Ogólnie rzecz biorąc, poglądy Polaków liberalizują się, najbardziej konserwatywne pozostają jednak osoby starsze.
Czy Polacy są skoncentrowani na przyjemnościach? Czy ważna jest dla nich tradycja? Czy są skłonni podejmować ryzyko i zmienić raz obraną drogę? Czy są pewni siebie i lubią wyzwania? O tym, jakie podejście do życia mają nasi rodacy dowiedzieć się można z wyników tegorocznej, ósmej już, edycji badania European Trusted Brands 2008.
Rusza IX edycja bezpłatnych Warsztatów Pamięci dla osób po 50 roku życia w Centrum Naukowo-Społecznym GSK. 430 z nich otrzymało już dyplom ukończenia Warsztatów Pamięci prowadzonych w Centrum Naukowo-Społecznym GlaxoSmithKline (GSK). Na pozostałych chętnych czekają jeszcze wolne miejsca na IX już edycję zajęć, poprawiających pamięć i koncentrację. Nowy cykl spotkań ruszy już w kwietniu, chętni mogą zapisywać się telefonicznie: (061) 860 10 85 lub 504 110 453.
Jak informuje Super Express, Nelli Rokita wygłosiła – mówiąc oględnie – dość oryginalny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Tarnowskich Górach. Pani Poseł nauczała seniorów o... prawach mniejszości seksualnych.
Z badań dotyczących seksualności Polaków po pięćdziesiątce wynika, że dojrzali Polacy mają dość wysoką świadomość dysfunkcji związanych z seksem a spowodowanych procesem starzenia się. Przekłada się to na fakt, iż znacząca ilość respondentów deklaruje udane życie intymne.
Jak informuje TVN24, w Stargardzie Szczecińskim realizowane jest dość oryginalne przedsięwzięcie- buduje się osiedle, którego mieszkańcami mają być seniorzy.
Od 14-go stycznia Telewizja Polska rozpoczyna emisję drugiej części cyklu „Między nami seniorami”. Program będzie emitowany na kanale TVP2.
Kilka dni temu w Tokyo koncern Toyota przedstawił swój najnowszy wynalazek, jest nim robot umiejący grać na skrzypcach. „Urządzenie” wygląda naprawdę imponująco, jedną „ręką” przytrzymuje instrument, drugą przesuwa smyczek precyzyjnie wygrywając przeróżne melodie. Robot ten stanowi jeden z efektów pracy koncernu nad maszynami, które w przyszłości mają być pomocą dla starzejącego się japońskiego społeczeństwa.