Seniorzy z Torunia mogą wziąć udział w warsztatach z zakresu prewencyjnych i psychologicznych umiejętności unikania zagrożeń. Warsztaty odbędą się w ramach Pikniku Zdrowotnego Seni organizowanego we wtorek, 5 lipca, na Rynku Staromiejskim w Toruniu.
Uniwersytet Trzeciego Wieku Collegium Civitas w Warszawie zaprasza na konferencję „Senior bezpieczny w mieście”, inaugurującą akcję społeczną pod tym samym tytułem. W programie: spotkania z przedstawicielami policji, straży miejskiej, psychologiem, dyrektorem Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz specjalistami ds. bezpieczeństwa bankowego.
Już w październiku rusza w Krakowie, pierwszy z czterech, cykl spotkań trzech pokoleń. Na tych spotkaniach, przeznaczonych dla pasjonatów książki, dzieci (7-12 lat) zostaną wprowadzone w świat dawnej, współczesnej i przyszłej książki.
Komputer osobisty w swoim gospodarstwie domowym ma dwie trzecie ankietowanych - wynika z badania CBOS. Od ubiegłego roku tylko nieznacznie przybyło osób mających w domu połączenie z internetem. O korzystaniu z nowych technologii decyduje przede wszystkim wiek i wykształcenie, w mniejszym stopniu zaś sytuacja materialna. Wiek określa nie tylko korzystanie z sieci, ale również sposoby czy style korzystania – czas spędzany online, intensywność korzystania, a w znacznym zakresie także wybór usług i funkcji, formy podejmowanych aktywności. Najstarsi badani przez CBOS sporadycznie łączą się z siecią, a Seniorzy niekorzystający obecnie z Internetu nie zamierzają tego stanu zmienić.
Osoby starsze bardzo często bywają narażone na ataki przestępców. Są łatwym celem nie tylko dla kieszonkowców działających na ulicy, ale i dla złodziei specjalizujących się w okradaniu domów...
Czy na rynku pracy nie ma już firm, w których pracownicy po pięćdziesiątym roku życia czują, że są wciąż pełnowartościowymi członkami zespołu, a ich praca przynosi firmie wymierne korzyści? Czy naprawdę pracodawcy nie robią nic, aby tak zwane „pięćdziesiątki plus" jak najdłużej wykorzystywały swą wiedzę i doświadczenie zamiast uciekać na emeryturę?
Projekt SHARE (Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe Badanie na Temat Zdrowia, Starzenia się i Emerytur w Europie) ma na celu zebranie danych na temat warunków życia osób po pięćdziesiątym roku życia, ludzie w tym wieku stanowią bowiem ważną grupę europejskich społeczeństw, a jej liczebność rośnie w niespotykanym dotąd tempie.
Portal AARP, największej amerykańskiej organizacji zrzeszającej osoby po pięćdziesiątym roku życia zorganizował konkurs, w którym poproszono o odpowiedź na pytanie: „Dlaczego życie po pięćdziesiątce jest cudowne?” Oto niektóre wypowiedzi.
Już we wrześniu wielkopolscy seniorzy spotkają się na 10 edycji Warsztatów Pamięci w Centrum Naukowo – Społecznym GlaxoSmithKline w Poznaniu. Warsztaty są skierowane do osób, które przekroczyły 50 rok życia. W trakcie 10 dwugodzinnych spotkań seniorzy dowiedzą się jak usprawnić pamięć i koncentrację.
Tytuł konferencji, która 4 lipca odbyła się w Warszawie mówi sam za siebie. „To idzie starość” odsyła wprost do podstawowego zagadnienia społecznego Polski najbliższych lat i dziesięcioleci: dynamicznego wzrostu liczby osób starszych, powyżej 65. roku życia, pobierających emerytury i renty, często korzystających z pomocy socjalnej i opieki zdrowotnej.
Przekroczenie granicy 50 czy 60 lat jakiś czas temu przestało być uważane za schyłek egzystencji; dziś to granica, która dla wielu oznacza rozpoczęcie ciekawego etapu w życiu, początek czegoś nowego, pisze Rachel Naud na 50plus.com
W sobotę we Wrocławiu zostanie zainaugurowany wernisaż dedykowany stuletnim mieszkańcom miasta. Tytuł wystawy "Wrocław dziękuje stulatkom" oddaje jej cel, organizatorami przedsięwzięcia są Rada Miejska oraz doktoranci Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem zdjęć jest wrocławski artysta Stefan Arczyński.
Członkowie drzewa genealogicznego odwróceni tyłem do jego twórców – to pomysł na kampanię brazylijskiej organizacji Bezerra de Menezes. Stowarzyszenie chce zwrócić uwagę społeczeństwa na ważny problem – alienację osób starszych, brak zainteresowania nestorami rodów ze strony członków rodzin.
Osoby dojrzałe i w zaawansowanym wieku stanowią ogromną grupę konsumencką, która mogłaby znacznie zwiększyć dochody firm sprzedających swe produkty przez Internet, jednak – jak pokazuje raport firm Focalyst i Dynamic Logic – ich oczekiwania i potrzeby wciąż są ignorowane przez sprzedawców online.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie brytyjskiej spółki CPP starsi internauci bardziej cenią sobie bezpieczeństwo przy dokonywaniu wirtualnych zakupów, niż teoretycznie lepiej wyedukowana jeśli chodzi o Internet i płynące z niego zagrożenia młodzież. 80% ankietowanych z grupy wiekowej 45 - 54 lata nie dokonuje transakcji, jeśli nie jest pewna, że witryna, z której korzystają jest bezpieczna. Młodsi internauci częściej ryzykują: ponad połowa z nich nie zwraca uwagi na zabezpieczenia.