Pierwsze posiedzenie nowo wybranych Sejmu i Senatu zostało odbędzie się 12 listopada. Na marszałka seniora Sejmu został wyznaczony 74-letni poseł Kornel Morawiecki, a na marszałka seniora Senatu - 78-letnia senator Barbara Borys-Damięcka.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja do godziny 17:00 wyniosła 38,97 procent. Najwyższą do tej pory frekwencję w dużych miastach odnotowano w Warszawie - 50,79 procent. Wśród województw najwyższa frekwencja jest w województwie mazowieckim - 43,62 procent.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że frekwencja do godziny 12. wyniosła 16,47 procent. Najwyższą do tej pory frekwencję w dużych miastach odnotowano w Białymstoku - 21,13 proc, najniższą w Sosnowcu - 14,14 proc.
Cisza wyborcza przed wyborami parlamentarnymi rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania, tj. w dniu 24 października od godz. 0.00 i trwa do zakończenia głosowania, tj. do godz. 21.00 w dniu 25 października 2015 r., jeżeli żadna z obwodowych komisji wyborczych, w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania.
O północy rozpocznie się cisza wyborcza, a w niedzielę 25 października wybierzemy naszych przedstawicieli do Sejmu i Senatu.
380 posłów głosowało za przyjęciem uchwały mającej na celu uczczenie Jana Pawła II w związku z jego kanonizacją. Przeciwko głosowało 34 posłów a 2 wstrzymało się od głosu. W Senacie uchwała przeszła bez głosów „przeciw”.
Platforma Obywatelska ma 207 posłów zaś Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 157 mandatów. Frekwencja wyborcza wyniosła 48, 92 proc. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła dziś oficjalne wyniki wyborów.
Zwracam się do wszystkich: Pójdźmy na wybory! Każdy głos będzie głosem oddanym na Polskę - apelował prezydent Bronisław Komorowski w telewizyjnym orędziu, wygłoszonym w piątek przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi. - Nasze głosy pewnie podzielą się na różne listy, ale w poniedziałek spotkamy się w jednej, wspólnej Polsce - podkreślił.
Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował o wzięcie udziału w głosowaniu w wyborach parlamentarnych 9 października. W Belwederze została zainaugurowana "Akcja: Głosuj" i zaprezentowany spot w którym do udziału w wyborach zachęcają Jurek Owsiak, Monika Brodka i Maciej Stuhr.
Pogorszyła się społeczna ocena działalności parlamentu. Zmalał odsetek ankietowanych dobrze oceniających pracę posłów, a zwiększył się odsetek tych, którzy mają o niej negatywne zdanie - wynika z badania CBOS. Nieznacznie gorsze są również notowania izby wyższej. Wprawdzie oceny pozytywne są równie częste jak przed miesiącem, jednak przybyło krytycznych opinii o funkcjonowaniu Senatu.
Dziś program II Polskiego Radia zaprzestał na jeden dzień emitowania swoich audycji. W ten sposób radiowcy chcą zaprotestować przeciwko dramatycznemu spadkowi finansowania misji programu. Na antenie przez 24 godzony podawany będzie jedynie komunikat o prowadzonej akcji protestacyjnej oraz Warszawianka i śpiew ptaków.
„Proszę państwa, 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm", powiedziała Joanna Szczepkowska w Dzienniku Telewizyjnym kilka miesięcy po pierwszych wolnych wyborach. Fraza ta - jakkolwiek wypowiedziana przez aktorkę, a nie najgorliwiej działających wówczas i najbardziej znanych opozycjonistów - urosła do rangi symbolu. Dziś obchodzimy 20 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i zupełnie wolnych do Senatu.
W piątek w wieku 70 lat zmarła Anna Maria Radziwiłł - pedagog, historyk, senator i była wiceminister edukacji. Sejm uczcił jej pamięć minutą ciszy.
25 czerwca br. powołano do życia Parlamentarny Zespół ds. Osób Starszych, który skupia posłów i senatorów wszystkich opcji reprezentowanych w polskim parlamencie. Jak podkreślają w opublikowanym apelu jego członkowie, ich celem jest monitorowanie sytuacji polskich seniorów pod kątem przestrzegania ich praw.
Jak oznajmił na XVIII Forum Ekonomicznym w Krynicy przewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej Tomasz Misiak, tworzony jest projekt ustawy, która pozwoli na odliczenie wszystkich kosztów taniego Internetu przez osoby prywatne.