Osoby o najzdrowszym śnie miały o 42 proc. niższe ryzyko niewydolności serca, niezależnie od innych czynników, w porównaniu z ludźmi najsłabiej sypiającymi.
Jakkolwiek zaburzenia snu nie wywołują choroby Alzheimera, niektóre mogą częściej występować u osób, które cechują się wysokim ryzykiem genetycznym rozwoju demencji.
Przeciętny Amerykanin sypia krócej niż siedem godzin na dobę, co stanowi minimum zalecane przez ekspertów, a niemal połowa Amerykanów odczuwa negatywne konsekwencje niedostatecznej ilości snu. Problem dotyczy szczególnie mężczyzn.
Po przejściu na emeryturę ludzie stają się bardziej aktywni, lepiej śpią i krócej pozostają w pozycji siedzącej.
Wiadomo, że sen odgrywa kluczową rolę dla stanu zdrowia: od obniżenia ryzyka otyłości i chorób układu krążenia po poprawę koncentracji i codziennej wydajności. W nowych badaniach przeprowadzonych na University of California San Diego pokazano, że dobry sen może również pomóc w kształceniu ustawicznym.
Jakkolwiek coraz więcej ludzi rozumie, jak istotny jest dla naszego zdrowia dobry sen, coraz trudniej o niego w świecie, w którym odpowiada się na e-maile o każdej porze, stale pozostaje się online i nieustannie wpatruje się w niebieskie światło ekranów telefonów, tabletów i komputerów. Znaczenie ma zarówno długość odpoczynku, jak i pory, o których zasypiamy.
Psychologowie odkryli kolejny powód, dla którego sen, nastrój i poziom stresu są ważne: wpływają na stopień, w jakim starsi ludzie czują, że mają kontrolę nad swoim życiem.
Jak wynika z badań opublikowanych w Annals of Medicine, mężczyźni, którzy pracowali na nocnych zmianach przez ponad 20 lat, ci, którzy pracują na nocnych zmianach bez drzemki w ciągu dnia i ci, którzy śpią średnio dłużej niż dziesięć godzin dziennie, mogą mieć zwiększone ryzyko raka.
Mniej siedzenia na kanapie czy fotelu, a więcej aktywności fizycznej lub snu może poprawić swoje fizycznej i psychiczne samopoczucie.
Jakość snu wpływa na funkcjonowanie skóry i jej starzenie się.
Regularna aktywność fizyczna ma jeszcze silniejszy wpływ na metabolizm niż dotychczas sądzono.
Jak wiadomo, znany zapach przywołuje wspomnienia, nawet te odległe. Okazuje się, że może też mieć wpływ na zdolność uczenia się.
Jeśli masz kłopoty z zaśnięciem, powąchaj koszulkę swojego partnera/partnerki, dzięki temu szybciej wpadniesz w objęcia Morfeusza, mówią uczeni z University of British Columbia.
Jakość i długość snu w nocy może mieć ogromny wpływ zarówno na ogólny stan zdrowia, jak i na skórę. Właśnie odkryto, że jeden z rodzajów kolagenu odbudowuje się jedynie podczas snu.
Stresu nie da się całkowicie wyeliminować z życia, ale warto umieć rozpzonać, kiedy staje się na tyle silny i uporczywy, że zmienia codzienność w walkę o przetrwanie.