Kłopoty ze snem bardzo utrudniają życie. Nie wysypianie się powoduje, że jesteśmy przemęczeni i zdenerwowani.
Sen to ważny element naszego życia, w czasie nocnego wypoczynku zachodzą istotne dla zdrowia procesy odbudowy i regeneracji. W celu zachowania dobrej kondycji powinniśmy zawrócić uwagę na to ile śpimy gdyż przesada w żadną stronę nie jest korzystna.
Ból pleców? Któż go nie zna. Ból nie tylko uniemożliwia wykonywanie najprostszych czynności. Negatywnie wpływa na samopoczucie, powodując nawet frustracje. Dlatego ważne jest, aby dbać o kręgosłup. Unikniemy przykrego bólu.
Naukowcy z Uniwersytetu w Kioto mają dobrą wiadomość dla osób lubiących długi sen, jak wynika z przeprowadzonych przez nich badań choroby serca dotykają częściej osoby wstające wcześnie.
Optymalna długość snu to 7-8 godzin na dobę, wśród czynników wpływających na skrócenie nocnego wypoczynku na pierwszym miejscu znajduje się aktywność zawodowa.
Wszyscy wiemy, iż sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, przeprowadzone niedawno badania wykazały, iż wśród czynników niekorzystnie wpływających na jego jakość przodują internet i telewizja.
Naukowcy z USA odkryli gen odpowiedzialny za odczuwanie swędzenia przez centralny układ nerwowy, jego poznanie może doprowadzić do opracowania środka łagodzącego uczucie swędzenia, które pojawia się przy licznych schorzeniach, np. chorobach skóry, nerek, wątroby.
Wakacje, a więc czas sprzyjającym wyjazdom i wypoczynkowi to także znakomita okazja do zatroszczenia się o swoje zdrowie i kondycję. Na temat zdrowej diety powstały liczne poradniki, przygotowano wiele przepisów i sformułowano dziesiątki zasad zdrowego życia, jednak taka gwałtowna zmiana nie wszystkim przychodzi łatwo.
Spokojny sen jest niezwykle ważny dla naszego samopoczucia i zdrowia, jeśli problemy z zasypaniem nie są Ci obce przeczytaj uważnie poniższe wskazówki.
Amerykańscy naukowcy mają dobrą wiadomość dla wszystkich mających w zwyczaju popołudniową drzemkę. Okazało się, bowiem, iż tego rodzaju odpoczynek znacznie zmniejsza ryzyko śmierci związanej z chorobami serca. Potwierdza to obserwacja mieszkańców krajów, w których sjesta stanowi element każdego dnia. Za sjestę naukowcy uznają popołudniowy sen trwający dłużej niż 30 minut i zdarzający się, co najmniej 3 razy w tygodniu.
Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
Bezsenność to jedno z najpopularniejszych zaburzeń snu, objawia się ono tylko nie problemami z zasypianiem, ale i niesatysfakcjonującą jakością nocnego odpoczynku.
Ponad 70 procent z cierpiących na bezsenność ankietowanych odczuwa dolegliwości związane ze snem od ponad miesiąca, a 45 procent z nich źle sypia, aż od 3 lat. Bezsenność jest zatem chorobą, i to niemalże chorobą społeczną. Nie warto jej lekceważyć.
Maria Nordin z Uniwersytetu w Umea (Szwecja) w swej pracy doktorskiej zawarła wyniki badań, z których wynika, że ludzie mający niewielu przyjaciół są bardziej narażeni na kłopoty ze snem, a konsekwencji depresję, stany lękowe, zespół przewlekłego zmęczenia i choroby serca.
Coraz więcej jest osób, które zimą tracą wszelką inwencję, stają się przygnębione i rozdrażnione, albo wpadają w apatię. Ocenia się, że około 10 proc. naszego społeczeństwa odczuwa mniej lub bardziej nasilone objawy sezonowej depresji. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, które powinny pomóc osobom wrażliwym na cykliczne, związane z porami roku zmiany.