Nie zatrzymamy upływu czasu, ale możemy powstrzymywać jego skutki. Zmarszczki są jednym z nich, a kobiety na całym świecie imają się różnych rzeczy - od kosmetyków, poprzez chirurgię plastyczną, aż po „magiczne" sposoby stosowane w danej społeczności - byle tylko opóźnić ich powstawanie. Służymy pomocą - poniżej kilka prostych, dostępnych dla każdego recept na powstrzymanie rozwoju zmarszczek.
Dobry sen to klucz do długowieczności, twierdzą uczeni z University of California w San Diego.
W Polsce w porównaniu z innymi krajami wyjątkowo dużo osób sypia zdecydowanie za mało, czyli mniej niż 6 godzin na dobę - wynika z globalnego sondażu Reader's Digest.
Hałas uliczny ma negatywny wpływ na jakość snu i czyni nas wolniejszymi oraz ospałymi następnego ranka.
Materace sprężynowe mogą kojarzyć się ze skrzypieniem i sprężynami wychodzącymi na zewnątrz po długim użytkowaniu. Dlatego ten typ materaca nie cieszył się do tej pory uznaniem. Wszystko zmieniło się, odkąd klasyczny bonnell zastąpiono sprężyną kieszeniową.
Urazy mózgu mogą spowodować zmniejszenie produkcji melatoniny - hormonu, który reguluje rytm biologiczny, w tym sen, wykazują nowe badania.
U osób, które każdej nocy sypiają mniej niż sześć godzin, ryzyko przedwczesnej śmierci jest wyższe. Ludzie, którzy śpią mniej niż sześć godzin każdej nocy, są o 12% bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż ci, którzy przesypiają rekomendowane sześć do ośmiu godzin - alarmują naukowcy z Wielkiej Brytanii i Włoch.
Blisko dwie trzecie osób sędziwych nie ma problemu z bezsennością i wyjątkowo dobrze wypoczywa - około 7,5 godzin na dobę włączając drzemki. Co ciekawe, staruszkowie śpią lepiej niż osoby dojrzałe.
Podświadome pragnienia, losowo wybrane obrazy z życia, bądź obejrzanych filmów, czy też informacje o przyszłości - czym są sny?
We śnie spędzamy jedną trzecią naszego życia. Dobry nocny wypoczynek poprawia samopoczucie, uspokaja, zwalcza stres i poprawia funkcjonowanie umysłu. Ważne jest, aby spać odpowiednio długo, na wygodnym łóżku i w zdrowej pościeli.
Chrapanie nasila się wraz z wiekiem. Powyżej 65. roku życia ta dolegliwość dotyczy nawet 70 proc. osób. Jak się okazuje chrapanie ma też płeć: dotyka przede wszystkim mężczyzn. O przyczynach tej dolegliwości oraz jej niebezpiecznych dla zdrowia następstwach takich, jak bezdechy śródsenne, opowiada dr n. med. Krzysztof Preś z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
Według statystyki na całym świecie na demencję cierpi 24 miliony ludzi. Szacuje się jednak, że w związku ze starzeniem się wielu społeczeństw, liczba ta wzrośnie do 84 milionów do 2040 roku. Eksperci w krajach rozwiniętych i rozwijających się przestrzegają przed prawdziwą „epidemią" różnych form otępienia i wynikających z niej problemów - psychologicznych, społecznych, ekonomicznych. Nie ma co jednak czekać na szeroko zakrojoną profilaktykę promowaną przez władze. Od nas samych wiele zależy. Poniżej przedstawiamy rady ekspertów AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów).
Jesteś skowronkiem czy sową? Większość z nas potrafi odpowiedzieć na to pytanie bez namysłu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak pora, o której się budzimy i idziemy spać, wpływa na nasz organizm. Od godziny dnia zależą różne procesy zachodzące w naszym ciele, a co za tym idzie - nasze samopoczucie.
Chrapanie jest zewnętrznym objawem niedrożności górnych dróg oddechowych. Jak sobie z tym problemem radzi medycyna XXI wieku - odpowiada dr n. med. Maciej Mazur z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
Któż nie lubi się wyspać? Kiedy nie trzeba rano wstać i można się „powylegiwać", widzimy świat w jasnych barwach. Jak przekonują jednak uczeni, zbyt długi sen może być szkodliwy. Seniorzy, którzy śpią ponad osiem godzin na dobę są dwukrotnie bardziej narażeni na chorobę Alzheimera niż pozostali.