Chrapanie nasila się wraz z wiekiem. Powyżej 65. roku życia ta dolegliwość dotyczy nawet 70 proc. osób. Jak się okazuje chrapanie ma też płeć: dotyka przede wszystkim mężczyzn. O przyczynach tej dolegliwości oraz jej niebezpiecznych dla zdrowia następstwach takich, jak bezdechy śródsenne, opowiada dr n. med. Krzysztof Preś z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
Według statystyki na całym świecie na demencję cierpi 24 miliony ludzi. Szacuje się jednak, że w związku ze starzeniem się wielu społeczeństw, liczba ta wzrośnie do 84 milionów do 2040 roku. Eksperci w krajach rozwiniętych i rozwijających się przestrzegają przed prawdziwą „epidemią" różnych form otępienia i wynikających z niej problemów - psychologicznych, społecznych, ekonomicznych. Nie ma co jednak czekać na szeroko zakrojoną profilaktykę promowaną przez władze. Od nas samych wiele zależy. Poniżej przedstawiamy rady ekspertów AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów).
Jesteś skowronkiem czy sową? Większość z nas potrafi odpowiedzieć na to pytanie bez namysłu. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak pora, o której się budzimy i idziemy spać, wpływa na nasz organizm. Od godziny dnia zależą różne procesy zachodzące w naszym ciele, a co za tym idzie - nasze samopoczucie.
Chrapanie jest zewnętrznym objawem niedrożności górnych dróg oddechowych. Jak sobie z tym problemem radzi medycyna XXI wieku - odpowiada dr n. med. Maciej Mazur z Dolnośląskiego Centrum Laryngologii Medicus.
Któż nie lubi się wyspać? Kiedy nie trzeba rano wstać i można się „powylegiwać", widzimy świat w jasnych barwach. Jak przekonują jednak uczeni, zbyt długi sen może być szkodliwy. Seniorzy, którzy śpią ponad osiem godzin na dobę są dwukrotnie bardziej narażeni na chorobę Alzheimera niż pozostali.
Niedostateczna ilość snu zwiększa ryzyko chorób serca. Częściej na dolegliwości, których przyczyną jest brak odpowiedniej ilości snu, narażone są kobiety.
Liczne dotychczas popularyzowane badania wskazywały, że drzemki mogą stanowić czynnik poprawiający stan naszego zdrowia. Do diametralnie odmiennych wniosków doszli badacze z California Pacific Medical Center Research Institute - ich badania pokazały, że sjesta praktykowana przez starsze kobiety o 44% podnosi ryzyko śmierci (bez względu na bezpośrednią przyczynę).
Pościel to element dobrego snu. Sen wpływa na kondycję psychiczną, odpoczynek mózgu i mięśni, gromadzenie energii. Pościel wełniana zapewnia komfort snu, wypoczynku a także, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę - posiada właściwości terapeutyczne i rehabilitacyjne.
Stres, szybki styl życia, liczne obowiązki dla wielu osób oznaczają nieprzespane noce. Bezsenność wiąże się ze złym samopoczuciem, zmęczeniem i bólem głowy. Badania wykazały, że po nieprzespanych 28 godzinach szybkość reakcji spada nawet o ponad 50%, czas reakcji wydłuża się prawie dwukrotnie. Niedostateczna ilość snu ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
Długie życie w dobrym zdrowiu? Możliwe i to wcale nie dzięki wynalezieniu jakiejś magicznej pigułki, eksperci z Mayo Clinic przekonują, że kilka prostych zmian w naszym życiu znacznie zmniejszy ryzyko chorób. Trzeba tylko zrewidować powszechnie funkcjonujące, acz niekoniecznie prawdziwe, poglądy, nie dać się zwieść i dokonać drobnych, ale pozytywnych i efektywnych modyfikacji.
Truizmem stało się stwierdzenie, że dziś żyje się szybko. Z drugiej strony jednak od czasu do czasu warto przytoczyć nawet taki banał, bo realny obraz tego, co bierzemy za pewnik, zwykle nam umyka. Tymczasem popularny współcześnie tryb życia, fast food, stres, etc. wpływa na ważne elementy naszego życia, m. in. na sen.
Każdemu z nas zależy na tym, by wyglądać pięknie i młodo, mieć jędrną skórę bez wyprysków, trądziku i zmarszczek. Wizytówką kobiety powinny być tez gęste i lśniące włosy i zdrowe, mocne paznokcie. Przydałaby się też dobra kondycja i odporność na jesienne infekcje. W osiągnięciu tego wszystkiego pomoże odpowiednia ilość cynku w organizmie.
Spróbuj postawić w sypialni wazon z pachnącymi różami lub aromatyczną lampkę czy świeczkę – uczynią twoje noce spokojniejszymi, zapewniają naukowcy.
Chrapanie to problem, z którym boryka się wiele osób. Nie dość, że przypadłość ta źle wpływa na zdrowie, to irytujące dźwięki sprawiają, że cierpi również twój partner. Jak można temu zaradzić?
Czas to pieniądz. W myśl tego powiedzenia, zdarza się rezygnować ze snu, by jeszcze więcej i dłużej pracować. To błąd - alarmują lekarze i psychologowie. O jakości naszego codziennego życia w dużej mierze decyduje bowiem dobrze przespana noc.