Szacuje się że zmęczenie i niewyspanie jest przyczyną połowy wypadków przy pracy i 45 proc. wypadków samochodowych. Mimo to w Polsce bezsenność i inne zaburzenia snu nie są nadal traktowane jako poważny problem medyczny.
Arktyczne, mroźne powietrze to sprzymierzeniec w walce z roztoczami kurzu domowego. Warto wykorzystać zimowe słoneczne i mroźne dni, by pozbyć się tych alergenów z dywanu, narzuty, koca czy pościeli.
Badania pokazują, że kiepski sen może sprawić, iż następnego dnia odczuwa się większy głód. Pomysł, że można schudnąć przez sen, brzmi jak daleko idąca obietnica szczególnie dla tych, którzy angażują się w wyczerpujące treningi i stosują restrykcyjne diety, by stracić na wadze. Uczeni nie zalecają snu jako substytutu działań odchudzających, ale nocny odpoczynek okazuje się mieć ważne znaczenie dla wagi.
Wszyscy znamy to uczucie, kiedy dzwonek budzika brutalnie wyrywa nas ze snu. Choć tradycyjny metaliczny dźwięk został zastąpiony przez rozmaite melodie i fragmenty ulubionych piosenek, proces wybudzania i tak jest nieprzyjemny. Teraz ma się to zmienić. Uczeni wynaleźli budzik, który kontroluje aktywność mózgu.
Naukowcy i lekarze zgadzają się z Winstonem Churchilem, który twierdził, że dzięki drzemce mamy półtora dnia w jednym. Jak to możliwe? Dobrze przespana drzemka może pomóc w zwiększeniu koncentracji, odzyskaniu sił, zapamiętywaniu i przetwarzaniu informacji. Stąd np. mający wiele wspólnego z prawdą pogląd, że z problemem „należy się przespać”. Drzemka jest przede wszystkim rodzajem „resetu” dla naszego mózgu.
Kobiety, które budzą się co najmniej trzy razy w nocy z powodu uderzeń gorąca, mogą złagodzić te objawy, jeśli przyjmują estrogen.
Sen może pomóc mózgowi radzić sobie z bolesnymi wspomnieniami. Jeśli ktoś doznał poważnej emocjonalnej traumy, prawdopodobnie będzie o tym pamiętać kładąc się do łóżka - intensywność analizy i odczuwania tego, co złe, ma miejsce w ramach przetwarzania czy przepracowania bólu.
Greccy naukowcy przedstawili w zarysie, że przestrzeganie diety śródziemnomorskiej i pozostawanie aktywnym może złagodzić niektóre objawy zespołu obturacyjnego bezdechu śródsennego (OBŚ).
Sen to doskonałe lekarstwo dla naszego organizmu i świetny kosmetyk. W dodatku - darmowy. Warto zadbać o optymalne warunki w sypialni, aby w pełni korzystać z dobrodziejstw snu.
Według badań British Lung Foundation osoby, które śpią obok chrapiących partnerów, codziennie tracą z tego powodu średnio półtorej godziny snu, co w skali roku oznacza 23 dni. Czy jesteś jedną z tych osób?
Wszyscy wiedzą, że sen to niezbędny odpoczynek , który regeneruje ciało i stanowi „lek" na różne dolegliwości. Sen jest jednocześnie silnym kosmetykiem, który sprawia, że inni postrzegają nas jako piękniejszych, wynika z badań Karolinska Institutet w Szwecji.
Małe zmiany w diecie, niedostateczna aktywność i nieodpowiedni sen są związane z długoterminowym przyrostem masy ciała.
Odpowiednia ilość niezakłóconego snu to bardzo istotny czynnik dobrego stanu zdrowia. Zaburzenia snu przyczyniają się do rozwoju rozmaitych chorób, obniżają odporność i zwiększają ryzyko wielu dolegliwości.
Każdy z nas powinien sam zdecydować, czy lubi spać pod kołdrą puchową, czy jedynie pod cienkim kocem. Jednak prawidłowa temperatura powietrza w sypialni oraz jego regularna wymiana to gwarancja spokojnego snu, który pomoże nam w regeneracji organizmu. Oto wskazówki, dzięki którym nocny odpoczynek pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.
Przeziębienie zwykle dopada nas jesienią i wczesną wiosną. Jednak w tym roku to zima jest porą najmniej przychylną dla naszego organizmu. Możemy, przynajmniej częściowo, bronić się przed infekcjami. Wystarczy mądrze jeść, więcej się ruszać i komfortowo spać.