Nowe badanie pokazuje, że powszechne przekonanie nie kłamie: księżyc w pełni faktycznie zakłóca nasz sen! I to nawet wtedy, kiedy księżyca nie widzimy i nie mamy pojęcia, w jakiej fazie się znajduje. Prace szwajcarskich naukowców z uniwersyteckiego szpitala psychiatrycznego w Bale zostały opublikowane w magazynie Current Biology.
Powszechnie wiadomo, jakie są czynniki ryzyka chorób serca: unikanie palenia papierosów, zachowania odpowiedniej wagi, podejmowanie aktywności fizycznej, obniżenie ciśnienia i poziomu cholesterolu. Istnieją jednak także mniej oczywiste, ale bardzo silne drogi do obniżenia prawdopodobieństwa rozwoju tych dolegliwości .
Ułożenie ciała podczas snu nie jest przypadkowe. Eksperci odkryli, że sposób, w jaki śpimy, wiąże się z naszą osobowością.
Wraz z upływem czasu zmienia się wygląd skóry. Jakkolwiek nie możemy zatrzymać zegara i na całe życie zachować dwudziestoletniej cery, jesteśmy w stanie sprawić, by niekorzystne zmiany następowały znacznie wolniej.
Dobry sen oddziałuje nie tylko na nasz nastrój i poziom energii następnego dnia, ale także umożliwia ciału odpoczynek, dzięki któremu jest ono zdolne do walki z chorobami. Okazuje się, że dobry nocny odpoczynek pomaga zapobiegać cukrzycy w późniejszym życiu.
Pięć godzin snu, tak często dzisiaj praktykowany sposób wypoczywania, nie wystarcza. Niedostateczna ilość odpoczynku ma bezpośredni negatywny wpływ na stan zdrowia.
Sen jest bardzo ważny dla zdrowia. Zastosuj poniższe wskazówki, aby się wyspać i obudzić wypoczętym, z wielką energią na cały dzień.
Każdemu zdarza się odczuwać znużenie i zniechęcenie. Jeśli takie samopoczucie nie ma u podstaw poważniejszych dolegliwości, a po prostu dokucza od czasu do czasu, istnieją proste sposoby na walkę z nim. Poniżej kilka z nich. Uczeni gwarantują, że podniosą chęć do działania.
Problem związany z deprywacją snu wychodzi poza rozwiązania takie jak liczenie baranów i wkracza do dziedziny naukowej - europejscy naukowcy zakładają "laboratoria snu", aby badać biomedyczne i socjologiczne czynniki, które nie pozwalają nam w nocy zasnąć.
Każdy go pragnie i za nim bardziej lub mniej skutecznie podąża. Podobno da się je zdobyć, bo można spotkać ludzi, którzy przyznają - raczej ściszonym tonem, wszak bogowie są zazdrośni - że je posiedli. Mowa oczywiście o szczęściu. Dzięki badaniom można wskazać konkretne czynniki sprzyjające poczuciu zadowolenia, spokoju i odprężenia.
Spadek poziomu melatoniny, hormonu snu, jest związany ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy, wynika z badań.
Uczucie zmęczenia po przespanej nocy, osłabiona koncentracja oraz senność to tylko niektóre konsekwencje chrapania. Przypadłość może doprowadzić do groźnego w skutkach bezdechu. Jednym ze sposobów na pozbycie się uciążliwego problemu jest zabieg laserowy.
Sen pomaga przetwarzać wspomnienia i uczyć się nowych zadań, twierdzą naukowcy.
Mężczyźni wysypiają się lepiej od kobiet i wolą spać po lewej stronie. Panie natomiast zdecydowanie częściej niż mężczyźni wolą niższą temperaturę w sypialni. Obie płcie lubią natomiast spać na boku lub na brzuchu – takie wnioski można wysnuć z sondażu przeprowadzonego przez IKEA Katowice.
Osoby często oglądające filmy pornograficzne częściej mogą doznawać krótkoterminowej utraty pamięci, ostrzegają niemieccy uczeni.