Brak wystarczającej ilości snu może wpływać na wagę, ale nowe badania potwierdzają również związek między czasem zasypiania i budzenia się a ilością tkanki tłuszczowej.
Nadmiernie długi sen zwiększa ryzyko osłabienia zdolności poznawczych w starszym wieku.
Dostarczenie sobie kofeiny nawet na sześć godzin przed położeniem się do łóżka, może mieć znaczący niekorzystny wpływ na sen.
Sen jest podstawowy dla dobrego funkcjonowania organizmu. Jakiekolwiek zaburzenia w odpoczynku mają odzwierciedlenie w samopoczuciu i odbijają się na zdrowiu. Poniżej ciekawe fakty dotyczące snu, warto się z nimi zapoznać.
Wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Nawet „ranne ptaszki" powinny jednak poczekać z wypiciem aromatycznej „małej czarnej" do 9.30, wówczas efekt działania kofeiny jest najintensywniejszy.
Jesienna zmiana czasu poprawia nastrój, bo śpimy o godzinę dłużej, ale nie tylko - jest też swoistym lekiem na serce. Szacuje się, że dzięki przesunięciu godziny najbliższy poniedziałek będzie jednym z dni w tym roku o mniejszym ryzyku zawału serca, mówią członkowie 114-go Narodowego Kongresu Włoskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej.
Prawie połowa polskiego społeczeństwa cierpi na otyłość lub ma nadwagę. Może się okazać, że do najczęściej wymienianych przyczyn takiego stanu – braku aktywności fizycznej i nieodpowiedniej diety – dołączą też zaburzenia snu. Naukowcy sądzą bowiem, że na utrzymanie prawidłowej wagi znaczący wpływ ma zdrowy i odpowiedni długi sen.
Oczy zamykają ci się w ciągu dnia i nie możesz na niczym się skupić. Mimo odpowiedniej ilości nocnego odpoczynku, odczuwasz zmęczenie i nie wiesz dlaczego. Oto kilka możliwych przyczyn uczucia wyczerpania godzinach, w których powinno się tryskać energią.
Sen wydaje się pomagać mózgowi „sprzątać" potencjalnie szkodliwe odpady, które gromadzą się w ciągu dnia.
Starsze kobiety doświadczają znacznie więcej problemów ze snem niż mężczyźni. Często długo nie mogą zasnąć i nie czują się rano wypoczęte.
Sprawniejszy proces metabolizowania posiłków to szybsze i bardziej efektywne spalanie kalorii. Jakkolwiek podstawą metabolizmu jest wyposażenie genetyczne, mamy do dyspozycji szeroką gamę działań, które wspomogą nasze wewnętrzne „instrumentarium".
Prawie 40 procent dorosłego polskiego społeczeństwa narzeka na problemy ze snem. Niedostateczna ilość snu może niestety wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Okazuje się, że prawie połowa osób z przewlekłą bezsennością zmaga się z zaburzeniami psychicznymi, a zwłaszcza z depresją.
Życie w dużym tempie, nadmiar obowiązków, brak stabilizacji, ciągła presja czasu zarówno w domu, jak i w pracy, nieustanny stres nie sprzyjają dobremu nocnemu wypoczynkowi. Czasem po trudnym, nerwowym dniu próbujemy zasnąć, ale sen nie nadchodzi. Co zrobić, aby męcząca bezsenność nie powracała?
Sprawdź, jak wielu stresorów doświadczyłeś/aś w ostatnim roku, by i dowiedzieć się, jak wysoki poziom stresu cię dotyczy.
To dolegliwość, która spędza sen z powiek wielu osobom, choć paradoksalnie nie tym, które na nią cierpią. Chrapanie, bo o nim mowa, to uciążliwy problem, który w naszym społeczeństwie traktuje się nieco z przymrużeniem oka. Dla wielu to niegroźna przypadłość, którą można „ujarzmić” izolując się od „chrapacza”. Tymczasem tej choroby nie wolno lekceważyć, gdyż połączona z bezdechem sennym może prowadzić do poważnych schorzeń.