Badacze odkryli, że dobry sen może pomóc mężczyznom w osiągnięciu długowieczności, w przypadku kobiet zaś konieczna jest jeszcze odpowiednia dieta.
Nieodpowiednia ilość snu może aktywować geny związane z depresją, ostrzegają badacze.
Nowe badania wykazały, że wiele kobiet doświadcza objawów menopauzy wiele lat po okresie rutynowej rekomendacji terapii hormonalnej.
Codzienna medytacja może pomóc przy stanach lękowych, depresji w bólu.
Nawet jeśli nie zaczynasz dnia wraz ze wschodem słońca, po południu odczuwasz zmęczenie? Nie dajesz rady wypełnić wszystkich obowiązków, bo po prostu brakuje ci energii? Nie potrafisz rozłożyć sił na cały dzień? Być może powód jest prostszy niż myślisz. Zdarza się, ze sami sobie niepotrzebnie zabieramy zasoby energii.
Dobra jakość snu jest nie tylko kluczowa dla dobrego nastroju i poziomu energii, umożliwia odpoczynek i pomaga walczyć z chorobami. Okazuje się, że ilość i jakość snu może stanowić czynnik oszacowania ryzyka cukrzycy w późniejszych latach.
Jak wynika z badań uczonych z Duke University w USA, kobiety potrzebują dodatkowego czasu snu.
Między godziną 14 a 16 w ciągu dnia poziom naszej senności jest najwyższy. Czy to oznacza, że powinniśmy zrobić sobie przerwę w pracy i udać się na regenerującą drzemkę? Niekoniecznie. Choć popołudniowa drzemka sprzyja koncentracji i przetwarzaniu informacji, nie jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich. Kto powinien unikać małych drzemek w ciągu dnia?
Obowiązkowa poobiednia drzemka w przedszkolu bywa dla dzieci trudna do zaakceptowania, podczas gdy wielu dorosłych chętnie oderwałoby się od pracy, by choć na chwilę zamrużyć oczy. Dowiedz się, dlaczego warto drzemać i jak długo sypiać w ciągu dnia.
Najstarsza osoba mieszkająca w Europie to Emma Morano z Verbanii we włoskim regionie Piemont.
Brak wystarczającej ilości snu może wpływać na wagę, ale nowe badania potwierdzają również związek między czasem zasypiania i budzenia się a ilością tkanki tłuszczowej.
Nadmiernie długi sen zwiększa ryzyko osłabienia zdolności poznawczych w starszym wieku.
Dostarczenie sobie kofeiny nawet na sześć godzin przed położeniem się do łóżka, może mieć znaczący niekorzystny wpływ na sen.
Sen jest podstawowy dla dobrego funkcjonowania organizmu. Jakiekolwiek zaburzenia w odpoczynku mają odzwierciedlenie w samopoczuciu i odbijają się na zdrowiu. Poniżej ciekawe fakty dotyczące snu, warto się z nimi zapoznać.
Wielu ludzi nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki kawy. Nawet „ranne ptaszki" powinny jednak poczekać z wypiciem aromatycznej „małej czarnej" do 9.30, wówczas efekt działania kofeiny jest najintensywniejszy.