Migrena to przewlekła choroba neurologiczna cechująca się nawracającymi bólami, często w połączeniu z pewną liczbą objawów autonomicznego układu nerwowego. Dotychczas nie są znane dokładne przyczyny dolegliwości i nie ma nią w pełni skutecznych leków. Uczeni ciągle jednak badają przypadłość i diagnozują kolejne możliwe wyzwalacze bólu.
Powszechnie wiadomo, że trzeba się wyspać, by móc efektywnie działać i być „na pełnych obrotach" przez cały dzień. Dobry odpoczynek jest jednak na tyle silny, że pozwala relatywnie dobrze funkcjonować, a nawet podejmować aktywność fizyczną osobom, które cierpią z powodu chronicznego bólu.
Urodzona w Tenma (obecnie Kita-ku), na przedmieściach miasta Osaka w Japonii Miaso Okawa skończyła niedawno 116 lat i jest uważana za najstarszą osobę na świecie.
Nasze organizmy ciągle zaskakują uczonych. Choć eksperci od biologii i medycyny dokonali dotychczas tak wielu odkryć i znaleźli rozwiązanie dla tak licznych dolegliwości, sposób funkcjonowania naszego ciała wciąż fascynuje i zadziwia. Oto 15 interesujących faktów na temat ludzkiego organizmu.
Towarzyszy nam podczas relaksu, radosnego wydarzenia, miłych spotkań - śmiech jest najpowszechniejszym wyrazem radości. Okazuje się jednak, że nie tylko, cechuje go także silna moc uzdrawiająca. Poniżej kilka przykładów leczniczej efektywności śmiechu i jego skuteczności dla poprawy urody.
W ciągu dnia nasz mózg gromadzi różne „śmieci", których następnie pozbywamy się dzięki nocnemu odpoczynkowi. Brak snu nie tylko powoduje stres, ale i może sprzyjać rozwojowi choroby Alzheimera oraz Parkinsona.
Drzemka jest efektywnym sposobem odpoczynku w ciągu dnia. Nawet krótka wystarcza bowiem, by zdolności poznawcze mózgu uległy znaczącemu zwiększeniu. Warto więc wyrobić w sobie, wpleciony pomiędzy różne obowiązki, nawyk krótkiego spania. Jednak drzemka drzemce nierówna – jak odpoczywać żeby przez cały dzień pozostać pełnym zdrowia i energii?
Bezsenność bywa bardzo uciążliwa. Jeśli doskwiera przez dłuższy okres czasu, nie tylko zaburza codzienne funkcjonowanie, ale ma bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Nie każdy problem ze snem jednak trzeba rozwiązywać poprzez sięgniecie po farmaceutyki, nierzadko wystarczą naturalne sposoby zapewnienia sobie dobrego nocnego odpoczynku.
Najstarsza osoba na świecie, pani Misao Okawa, 5 marca obchodzi 116 urodziny.
Jak wynika z amerykańskich badań, otyła kobieta poświęca średnio tylko około jednej godziny w roku na intensywne ćwiczenia. Otyli mężczyźni spędzają na takiej aktywności około 3,6 godzin w roku.
Badacze odkryli, że dobry sen może pomóc mężczyznom w osiągnięciu długowieczności, w przypadku kobiet zaś konieczna jest jeszcze odpowiednia dieta.
Nieodpowiednia ilość snu może aktywować geny związane z depresją, ostrzegają badacze.
Nowe badania wykazały, że wiele kobiet doświadcza objawów menopauzy wiele lat po okresie rutynowej rekomendacji terapii hormonalnej.
Codzienna medytacja może pomóc przy stanach lękowych, depresji w bólu.
Nawet jeśli nie zaczynasz dnia wraz ze wschodem słońca, po południu odczuwasz zmęczenie? Nie dajesz rady wypełnić wszystkich obowiązków, bo po prostu brakuje ci energii? Nie potrafisz rozłożyć sił na cały dzień? Być może powód jest prostszy niż myślisz. Zdarza się, ze sami sobie niepotrzebnie zabieramy zasoby energii.