Jak żyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem w starszym wieku? Istnieje wiele nieskomplikowanych sposobów na długie i wolne od chorób życie. Pięć z nich zdradza prof. Shlomo Noy, specjalista w dziedzinie geriatrii.
Poranek jeden z wielu. Budzik nagle wyrywa Cię ze snu, a Ty wcale nie masz ochoty rozpoczynać kolejnego dnia. Nie pomaga fakt, że wieczorem zasypiałeś z silnym postanowieniem, że jak tylko się odezwie – wstaniesz i w końcu zdążysz zrobić rano wszystko, co zaplanowałeś. Nadal dzwoni... Przeczekujesz pierwszy dzwonek, wiedząc, że za chwilę włączy się automatyczna drzemka. Powtarzasz tę czynność jeszcze kilka razy, aż w końcu nagle się zrywasz i w pospiechu toczysz nierówną walkę z czasem. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to zapoznaj się z pięcioma skutecznymi metodami, które ułatwią poranne wstawanie o każdej porze roku.
Zmarła Japonka Misao Okawa, która dzierżyła tytuł najstarszej osoby na świecie. Miała 117 lat.
Warto się wysypiać, ale nie wylegiwać się dłużej niż osiem godzin na dobę. Dłuższy sen sprzyja udarom.
Amerykańska National Sleep Foundation opublikowała wytyczne dotyczące optymalnej ilości godzin snu dla osób w różnym wieku. Zobacz, jakie są zalecenia ekspertów.
Emeryci mogą liczyć na lepszy sen niż ci, którzy pozostają aktywni zawodowo.
Odpowiedni odpoczynek może przeciwdziałać zaburzeniom poznawczym.
Jeśli zasypiasz i budzisz się o tych samych porach, masz większe szanse na ograniczenie ilości tkanki tłuszczowej.
Już nie łóżko, a rozkładana sofa są symbolem polskiego snu. Tylko co czwarty Polak śpi codziennie w tradycyjnym łóżku z materacem. I choć przesypiamy prawie 1/3 naszego życia to do sfery snu i jego jakości przywiązujemy bardzo małą wagę.
Lecisz na urlop? A może, mimo sezonu wakacyjnego, musisz udać się w podróż służbową? Uważaj, by się nie przeziębić, bo to w takich sytuacjach bardzo prawdopodobne.
W upalne dni świetnie zaspokaja pragnienie, jest wyśmienitym napojem do obiadu, a także wyjątkowo smakuje podczas oglądania meczu (nie tylko mężczyznom). Piwo może mieć jednak wiele innych zaskakujących zastosowań.
Sen jest fundamentalny dla stanu zdrowia i samopoczucia. Okazuje się jednak, że nie tylko długość i jakość odpoczynku w sypialni wpływa na nasz dobrostan. Zobacz, jakie jeszcze zachowania temu sprzyjają.
Chrapanie to problem zdrowotny, który wciąż postrzega się w naszym kraju z przymrużeniem oka. Tymczasem to groźna przypadłość, która jest problemem nie tylko samego śpiącego, ale też i domowników. Choroby tej nie można lekceważyć - jej współwystępowanie z bezdechem sennym może prowadzić do poważnych kłopotów ze zdrowiem. W jaki sposób leczy się najcięższe przypadki tej przypadłości?
Jedni dobrze sypiają bez względu na porę i miejsce, inni mają ogromne problemy z zasypianiem bez względu na to, gdzie są i która jest godzina. Ogólnie rzecz biorąc jednak, zauważono także, że jakość snu często pogarsza się wraz z wiekiem. Tymczasem nocny odpoczynek jest kluczowy dla zdrowia fizycznego i dobrego funkcjonowania psychicznego.
Zanim przystąpi do zajęć, musi odstawić balkonik. Nie tańczy i nie skacze, ale dzięki ćwiczeniom wciąż jest samodzielna i dobrze się czuje. 98-latka została instruktorką fitness.