Dwie osoby w jednym łóżku to najczęściej dwie różne indywidualności. Różnimy się nie tylko wagą, wzrostem i budową ciała, lecz także predyspozycjami, ulubioną pozycją zasypiania, aktywnością ruchową w ciągu nocy, a dodatkowo porą wstawania. Jakie ma to znaczenie dla jakości i komfortu nocnego wypoczynku? Ogromne!
Pozycja, w której śpisz, wpływa na zdrowie mózgu. Uczeni informują, że może pomóc uchronić się od chorób neurodegradacyjnych.
Zachowaj młodość. Nie wszystkie skutki procesu starzenia się da się wyeliminować, ale można sprawić, że nastąpią później lub będą osłabione. Wymienionych poniżej piętnaście punktów pomoże ci utrzymać młodość ciała i umysłu.
Wiele się ostatnio mówi o długości zdrowego snu i ogólnie rzecz ujmując, wyniki badań informują, że ani jego nadmiar, ani niedostatek nie sprzyjają zdrowiu. Jeśli jednak chodzi o odczuwanie bólu, rekomendowany jest dłuższy sen - może osłabić przykre doznania.
Jeśli musisz sypiać w środowisku, w którym trudno o ciszę, pomocna może być melatonina.
Dłuższy kontakt z naturą pozwala lepiej się wysypiać. Okazuje się, że ma ona kojący wpływ i osłabia wspomniane problemy.
Czy problemy ze snem są wynikiem kłopotów dnia codziennego, czy przewlekłych chorób? Czy rodzaj materaca i pomieszczenie, w którym śpimy, mają wpływ na jakość naszego snu? Czy popołudniowa drzemka sprawi, że w nocy już nie zaśniemy? To tylko niektóre spośród tysiąca nieodgadnionych zagadek związanych ze snem. Wiele osób wciąż ma błędne wyobrażenia na jego temat, a przecież jest to jedna z najważniejszych funkcji biologicznych naszego organizmu. Złe nawyki mogą wpłynąć na to, jak będziemy funkcjonować w ciągu całego dnia.
Powodów do niepokoju nikomu nie brakuje, bo gdy jedna sfera życia dobrze funkcjonuje, inna sprawia problemy i rzadko wszystko idzie gładko w każdej dziedzinie. Z drugiej strony, skupianie się na problemach prowadzi do ich wyolbrzmiania i odczuwania niepokoju. Czasami trudno samemu sobie wytłumaczyć, że zamartwianie się nie ma sensu, bo ani trochę nie zmienia sytuacji, warto więc podjąć kroki, by to pewne zewnętrzne działania zaczęły sprzyjać osłabieniu lęków.
Trudno przecenić wpływ snu na stan zdrowia. Jest niezbędny do normalnego funkcjonowania i pozwala uchronić się przed wieloma chorobami. Wśród licznych korzyści z dobrego, dostatecznie długiego snu, tych pięć profilaktycznych „zastosowań" snu ma szczególne znaczenie dla ludzi dojrzałych i starszych jako bardziej zagrożonych określonymi chorobami.
Zmagasz się z cukrzycą? Nie jest łatwo utrzymać odpowiedni poziom cukru, gdy tak wiele czynników ma na to wpływ. Poniższe wskazówki powinny jednak pomóc w zarządzaniu chorobą - przeprowadzono wiele badań dotyczących cukrzycy i ich wyniki dają informacje o sposobach na lepsze funkcjonowanie diabetyków i osób zagrożonych tym problemem.
Jak żyć, aby cieszyć się dobrym zdrowiem w starszym wieku? Istnieje wiele nieskomplikowanych sposobów na długie i wolne od chorób życie. Pięć z nich zdradza prof. Shlomo Noy, specjalista w dziedzinie geriatrii.
Poranek jeden z wielu. Budzik nagle wyrywa Cię ze snu, a Ty wcale nie masz ochoty rozpoczynać kolejnego dnia. Nie pomaga fakt, że wieczorem zasypiałeś z silnym postanowieniem, że jak tylko się odezwie – wstaniesz i w końcu zdążysz zrobić rano wszystko, co zaplanowałeś. Nadal dzwoni... Przeczekujesz pierwszy dzwonek, wiedząc, że za chwilę włączy się automatyczna drzemka. Powtarzasz tę czynność jeszcze kilka razy, aż w końcu nagle się zrywasz i w pospiechu toczysz nierówną walkę z czasem. Brzmi znajomo? Jeśli tak, to zapoznaj się z pięcioma skutecznymi metodami, które ułatwią poranne wstawanie o każdej porze roku.
Zmarła Japonka Misao Okawa, która dzierżyła tytuł najstarszej osoby na świecie. Miała 117 lat.
Warto się wysypiać, ale nie wylegiwać się dłużej niż osiem godzin na dobę. Dłuższy sen sprzyja udarom.
Amerykańska National Sleep Foundation opublikowała wytyczne dotyczące optymalnej ilości godzin snu dla osób w różnym wieku. Zobacz, jakie są zalecenia ekspertów.