Dlaczego zwierzęta śpią? Dlaczego ludzie „marnują" jedną trzecią swojego życia na sen? W trakcie ewolucji odpoczynek pozostał powszechny i niezbędny dla wszystkich organizmów z układem nerwowym, w tym bezkręgowców, takich jak muchy, owady, a nawet meduzy. Jednak powód, dla którego zwierzęta śpią - pomimo ciągłego zagrożenia ze strony drapieżników - wciąż pozostawał tajemnicą i był uważany za jedno z największych pytań w naukach przyrodniczych.
Migrena to często nierozpoznana i nieleczona choroba, a nawet jeśli się ją leczy, znalezienie strategii zapobiegania atakom może być trudne. Teraz poszukano sposobów dokładniejszego przewidywania wystąpienia ataków migreny poprzez wykorzystanie aplikacji mobilnych do monitorowania snu, poziomu energii, emocji i stresu.
Poprawa jakości snu zwiększa jakość życia i to pomimo problemów z pamięcią. Skupiono się na skuteczności podejścia niefarmakologicznego dzięki zapewnieniu zdrowego snu.
Osoby, które są bardziej uważne, mają stabilniejsze emocje i postrzegają same siebie jako mające lepszą kontrolę nad swoim nastrojem i zachowaniem. Wyższy stopień uważności przekłada się też na mniejsze zaangażowanie poznawcze i aktywność fizyczną przed snem, co sugeruje lepszy odpoczynek.
Anoreksja (jadłowstręt), poważne zaburzenie odżywiania, ma związek z wczesnym wstawaniem, w przeciwieństwie do wielu innych zaburzeń, których objawy zwykle nasilają się wieczorem, takich jak depresja, napady objadania się i schizofrenia.
Wśród zdrowych ludzi, których zwyczajowy czas snu wynosił co najmniej 6,5 godziny, późne pory zasypiania były powiązane z większym spożyciem fast foodów i mniejszą ilością warzyw w diecie. Przekładało się to też na mniejszą aktywność fizyczną.
Praktykowanie jogi nidra - rodzaju treningu uważności - może poprawić sen, funkcje poznawcze, uczenie się i pamięć nawet u osób, które ćwiczą krótko.
Osoby, które bardzo nieregularnie sypiają, mogą być bardziej narażone na demencję niż ci, którzy śpią o stałych porach.
Przyjmowanie leków, zespół stresu pourazowego lub stany lękowe są czynnikami ryzyka wystąpienia destrukcyjnego i gwałtownego zaburzenia zachowania podczas fazy snu szybkiego ruchu gałek ocznych (REM).
Sezon świąteczny to okres radości i świętowania, jednak niekończący się nawał zajęć utrudnia zdrowe odżywianie, wykonywanie ćwiczeń i odpowiedni odpoczynek.
Dlaczego mamy marzenia senne? Sen to produkt neurofizjologii naszego mózgu, który jest złożonym doświadczeniem i może przybierać wiele odcieni emocjonalnych oraz w różnym stopniu symulować rzeczywistość. Teraz postanowiono porównać marzenia senne dwóch społeczności zbieraczy w Tanzanii i Demokratycznej Republice Konga ze snami osób mieszkających w Europie i Ameryce Północnej. Okazało się, że dwie pierwsze grupy miały bardziej groźne, ale także bardziej oczyszczające i społecznie zorientowane sny niż ludzie Zachodu.
Większość ludzi, którzy zarwali całą noc, doskonale zna to uczucie zmęczenia i napięcia. Niemniej, choć ciało jest fizycznie wyczerpane, mózg czuje się szczęśliwy i mamy "zawroty głowy".
Sen i zdrowie są ze sobą nierozerwalnie związane. Sprawdzono związek między zaburzeniami i niedoborami snu u osób starszych a ryzykiem demencji i przedwczesnej śmierci. Okazało się, że zagrożenie demencją było dwukrotnie wyższe wśród ludzi, którzy sypiali krócej niż pięć godzin w porównaniu z tymi, którzy spali 7-8 godzin snu na dobę. Odkryto też powiązanie między zaburzeniami snu i jego niedoborem a wyższym ryzykiem wcześniejszej śmierci.
Dobry sen przygotowuje nas na kolejny dzień. I odwrotnie, niewystarczająca ilość odpoczynku osłabia wydajność w zadaniach wymagających uwagi, pamięci i funkcji wykonawczych. Warto monitorować swój sen, by lepiej poznać swoje potrzeby.
Poranna i popołudniowa aktywność fizyczna wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2. Jednocześnie nie znaleziono istotnego statystycznie związku pomiędzy wieczorną aktywnością a prawdopodobieństwem rozwoju tej choroby.