Aż 34 proc. Polaków martwi się zbyt dużą ilością obowiązków w pracy, a 26 proc. stresuje się brakiem pieniędzy. Takie problemy ma zaledwie odpowiednio: 9 i 2 proc. Finów. Jeszcze inne kłopoty mają Czesi, Słoweńcy i Litwini – wynika z badania „Stres w miejscu pracy”, przeprowadzonego na zlecenie międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl przez Paylab.com.
Pracownik wyspany to pracownik skuteczniejszy i zdrowszy. Co się jednak dzieje, kiedy śpi krócej niż tego potrzebuje?
Jeśli regularnie niedosypiasz, osłabiasz swój układ odpornościowy, a to oznacza, że częściej się przeziębiasz i grożą ci różne inne choroby.
Stajesz się posępny/a i ponury/a? Nie, to nie musi być wina tego, że Twoja osobowość się zmienia czy też okoliczności są niesprzyjające, wystarczy, że się nie wyśpisz, a ogranie Cię „czarnowidztwo".
Powszechnie panuje przekonanie, że starsi ludzie nie potrzebują zbyt dużo snu. Cóż, jeśli mają okazję drzemać w ciągu dnia, w nocy sypiają nieco krócej. Poza tym, jeżeli nie prowadzą aktywnego życia, zużywają mniej energii, ale nie oznacza to, że potrzebują mniej snu tylko ze względu na wiek. Co więcej, odpowiednio długi odpoczynek jest seniorom niezbędny dla dobrego zdrowia, niedobory w tym zakresie mocno odbijają się na samopoczuciu.
Co do niektórych zachowań czy nawyków panuje powszechne przekonanie, że są pomocne w zachowaniu dobrego zdrowia, tymczasem wcale nie dają pozytywnych skutków, a nawet mogą wyrządzić szkody twojemu organizmowi. Przejrzyj poniższą listę i sprawdź, czy nie dotyczy to ciebie.
Ludzie w starszym wieku mogą poprawić zdolności zapamiętywania dzięki słuchaniu szumu wody podczas snu...
Od dawna wiadomo, że dieta ma wpływ na ryzyko rozwoju różnych rodzajów raka. Teraz odkryto, spożywanie dużych ilości jogurtu może mieć efekty ochronne, a określone sery mogą sprzyjać chorobie.
Nasz organizm działa zgodnie z określonym rytmem dobowym, który różni się w zależności od jednostki, ale na pewnym poziomie ogólności jest zgodny po prostu z naszym wiekiem. Optymalne pory określonych czynności zmieniają się wraz zupływem lat - zobacz, która godzina jest dla ciebie najlepsza na jedzenie, seks, czy pracę.
Nie tylko jakość materaca ma wpływ na jakość snu. Równie ważna jest sama poduszka. Źle dobrana może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości: od bólu kręgosłupa po wrażenie zmęczonej twarzy i złe samopoczucie.
Sen jest potrzebny, by organizm mógł odpocząć i nabrać sił do kolejnych zadań. Uczeni przekonują też, że dzięki odpoczynkowi jesteśmy w stanie lepiej zapamiętywać przyswojone informacje. To jednak nie wszystko - sen jednocześnie „czyści" mózg i nie chodzi tu jedynie o toksyny, ale o nadmiar wiadomości, który „zaśmieca" ten organ.
Aby cieszyć się smukłą sylwetką i dobrym nastrojem, potrzebujesz odpowiedniej ilości snu. Jeśli nie masz okazji, aby się wysypiać, grozi ci podwyższony poziom stresu, zyskiwanie na wadze, zaburzenia nastroju, problemy z koncentracją i inne kłopoty... zobacz, co jeś, by poprawić jakość snu.
Budzisz się z obolałymi mięśniami szczęki i bólem głowy? Twój partner skarży się, że w nocy zgrzytasz zębami? Być może cierpisz na bruksizm – nie lekceważ tego. Niekontrolowane zgrzytanie zębami może mieć znacznie poważniejsze konsekwencje niż starte szkliwo.
Chroniczne zmęczenie, rozdrażnienie, kłótliwość, mniejsza wydajność w pracy i trudności z koncentracją – temu wszystkiemu winne może być chrapanie, które, jak szacują naukowcy, dotyczy już aż 45% z nas. Choć jest wdzięcznym tematem żartów, to w rzeczywistości stanowi poważny problem, bo w parze z nim występuje często bezdech senny, który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia, cukrzycy, a nawet udaru mózgu. Jeśli więc bliscy narzekają, że chrapiesz, sprawdź, co możesz zrobić, by to zmienić.
Ludzie ziewają najdłużej w porównaniu do innych gatunków. Może za to odpowiadać nasz relatywnie duży mózg.