Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w Dziedzinie Medycyny i Fizjologii zostali trzej amerykańscy badacze: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young, za odkrycia dotyczące mechanizmów molekularnych kontrolujących rytm okołodobowy.
Jeśli pozwalasz swojemu psu spać w twojej sypalni, możesz liczyć na lepszy odpoczynek.
Łatwo zauważyć, że nasze domowe zwierzeta lubią drzemać. My sami jednak też często choć na kilkanaście minut kładziemy się, by odpocząć. Drzemka może zwiększyć energię na resztę dnia, ale może też być wskaźnikiem przyszłych kłopotów ze zdrowiem.
Jeśli niedosypiasz, może zmienić się u ciebie metabolizm. Osoby, które nie mają okazji się dobrze wysypiać, częściej walczą z nadwagą lub otyłością.
Nawet jeśli miałeś/aś okazję się wyspać i nie biegłeś/aś w maratonie, a odczuwasz silne zmęczenie i taka sytuacja się powtarza, może to oznaczać, że cierpisz na syndrom chronicznego zmęczenia.
We współczesnym świecie coraz więcej ludzi narzeka na problemy ze snem, które są nasilone przez szybkie tempo życia czy wysoki poziom stresu oraz nadmiar obowiązków. Tymczasem odpowiedni odpoczynek to podstawa dla dobrego samopoczucia, jego zaburzenia z kolei mają wpływ na rozwój różnych chorób, w tym problemy emocjonalne.
Fast food jest uzależniający, bo zawiera duże ilości tłuszczu, cukru i soli. W efekcie szukamy znacznych dawek tych skłądników w pożywieniu i coraz chętniej sięgamy po produkty z ich zawartością. Pomocny w ograniczaniu ochoty na jedzenie tego rodzaju może być sen.
Szybkie tempo wspołczesnego życia sprawia, że wielu ludzi ma kłopoty z dobrym odpoczynkiem. Niedosypiają w ciągu tygodnia i starają się nadrobić te zaległości w weekend. Okazuje się jednak, że takie postępowanie wcale nie pomaga zadbać o zdrowie, a wręcz może się wiązać z wyższym ryzykiem chorób serca.
Od dawna wiadomo, że sen ma lecznicze właściwości, pomaga organizmowi w regeneracji i sprawia, że szybciej wraca się do zdrowia. Teraz ustalono, że długość snu wpływa na poziom odczuwanego bólu.
Sypiać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej. Czynność ta uchodzi pozornie za banalną. Wydawać by się mogło, że jest to jedna z niewielu umiejętności, którą każdy z nas opanował do perfekcji. Wystarczy jedynie zamknąć oczy, by znaleźć się w błogich objęciach Morfeusza. Nic jednak bardziej mylnego. Badania wskazują, że duża cześć społeczeństwa nie potrafi spać we właściwy sposób.
Aż 34 proc. Polaków martwi się zbyt dużą ilością obowiązków w pracy, a 26 proc. stresuje się brakiem pieniędzy. Takie problemy ma zaledwie odpowiednio: 9 i 2 proc. Finów. Jeszcze inne kłopoty mają Czesi, Słoweńcy i Litwini – wynika z badania „Stres w miejscu pracy”, przeprowadzonego na zlecenie międzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl przez Paylab.com.
Pracownik wyspany to pracownik skuteczniejszy i zdrowszy. Co się jednak dzieje, kiedy śpi krócej niż tego potrzebuje?
Jeśli regularnie niedosypiasz, osłabiasz swój układ odpornościowy, a to oznacza, że częściej się przeziębiasz i grożą ci różne inne choroby.
Stajesz się posępny/a i ponury/a? Nie, to nie musi być wina tego, że Twoja osobowość się zmienia czy też okoliczności są niesprzyjające, wystarczy, że się nie wyśpisz, a ogranie Cię „czarnowidztwo".
Powszechnie panuje przekonanie, że starsi ludzie nie potrzebują zbyt dużo snu. Cóż, jeśli mają okazję drzemać w ciągu dnia, w nocy sypiają nieco krócej. Poza tym, jeżeli nie prowadzą aktywnego życia, zużywają mniej energii, ale nie oznacza to, że potrzebują mniej snu tylko ze względu na wiek. Co więcej, odpowiednio długi odpoczynek jest seniorom niezbędny dla dobrego zdrowia, niedobory w tym zakresie mocno odbijają się na samopoczuciu.