Współcześnie wielu ludzi doświadcza kłopotów z snem. Dośc powszechna jest bezsenność, częste wybudzanie się, czy ograniczanie długości snu ze względu na ilość obowiązków. Tymczasem dobry sen ma nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Okazuje się, że poziom odpoczynku oddziałuje także na prawdopodobieństwo stosowania zdrowej diety.
Szybkie tempo życia, duża ilość pracy i mnogość pasji oraz rozrywek sprawiają, że coraz mniej uwagi poświęcamy nocnej regeneracji. Sen jest nierozłącznym elementem naszego życia, na który statystycznie poświęcamy ok. 25 lat. Oto kilka ciekawostek na jego temat, które warto poznać.
Jak wynika z nowych badań, seks może pomóc podnieść jakość snu. Seks powoduje wydzielanie różnych pomocnych w odprężaniu się substancji biochemicznych, m. in. oksytocyny i prolaktyny.
Zazwyczaj do seksu nikogo nie trzeba namawiać, ale jeśli spada ci libido, to zauważ, że seks jest nie tylko dobrą zabawą i przyjemnością, ale i „środkiem" na różne dolegliwości. Oto kilka medycznych aspektów, które powinny zachęcić cię do częstszej miłości fizycznej.
Mniej słońca, szare i coraz krótsze dni, wszechobecna plucha – jesienny czas zdecydowanie nie sprzyja efektywnemu działaniu. Jak uzupełnić braki energii w ciągu dnia? Wykorzystajmy siłę małej drzemki, zapomnianej metody, która będzie zastrzykiem pozytywnej energii każdego dnia.
Jeśli boli cię głowa, nie musisz natychmiast sięgać po leki, istnieją inne - choć niektóre bardzo zaskakujące - sposoby na osłabienie bólu. Sprawdź, jakie metody będą działały u ciebie.
Chyba każdy z nas ma świadomość, jak ważny jest sen dla dobrego samopoczucia i zdrowia. Nie każdy może jednak doświadczyć spokojnego snu. Często zdarza się, że trudności z zasypianiem bardzo utrudniają życie – budzimy się niewyspani, a przez to zdenerwowani i przemęczeni. Jak radzić sobie z tym problemem? Pomóc mogą zasady dobrego i zdrowego snu.
Chyba każdy zastanawia się, co będzie w trakcie i po jego śmierci. Od dawna trwają badania nad tym, co dzieje się z ciałem w czasie umierania. Teraz odkryto, że umysł może dalej funkcjonować, choć lekarze stwierdzą zgon.
Pogoda nas nie rozpieszcza i naprawdę łatwo jest się przeziębić. Wystarczy jednak kilka prostych działań, by poprawić odporność i móc liczyć na przebycie sezonu bez chorób.
Wiele społeczeństw się starzeje i demencja staje się coraz powszechniejszym problemem. Obecnie choruje na nią 47 milionów ludzi, a szacuje się, że do 2050 roku będzie około 130 milionów pacjentów z jakąś formą demencji. Warto więc poznać zarówno możliwe działania profilaktyczne, jak i nauczyć się rozpoznawać objawy świadczące o ryzyku rozwoju choroby.
Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w Dziedzinie Medycyny i Fizjologii zostali trzej amerykańscy badacze: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young, za odkrycia dotyczące mechanizmów molekularnych kontrolujących rytm okołodobowy.
Jeśli pozwalasz swojemu psu spać w twojej sypalni, możesz liczyć na lepszy odpoczynek.
Łatwo zauważyć, że nasze domowe zwierzeta lubią drzemać. My sami jednak też często choć na kilkanaście minut kładziemy się, by odpocząć. Drzemka może zwiększyć energię na resztę dnia, ale może też być wskaźnikiem przyszłych kłopotów ze zdrowiem.
Jeśli niedosypiasz, może zmienić się u ciebie metabolizm. Osoby, które nie mają okazji się dobrze wysypiać, częściej walczą z nadwagą lub otyłością.
Nawet jeśli miałeś/aś okazję się wyspać i nie biegłeś/aś w maratonie, a odczuwasz silne zmęczenie i taka sytuacja się powtarza, może to oznaczać, że cierpisz na syndrom chronicznego zmęczenia.