Chcociaż powszechny dostęp do Internetu ułatwia nam zdobywanie wiedzy, pewne nieuzasadnione naukowo przekonania dla wielu ciągle pozostają w mocy. Inne opinie z kolei zyskują nagle ogromny rozgłos jako obalające dotychczasowe poglądy, tymczasem ich realna zasadność jest nikła. Przejrzyj listę pięciu popularnych mitów.
Trzeba się wysypiać, by uniknąć choroby Alzheimera. Niedobory snu mają związek z rozwojem demencji.
Od wieków sny traktowano jako źródło wskazówek co do kierunku, w jakim powinniśmy podążać, czy tego, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Naukowcy badający treści naszych marzeń sennych nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o ich sens, wiadomo jednak, że wśród rozmaitych snów, są takie, które powtarzają się szczególnie często i mogą odzwierciedlać określone stany emocjonalne.
Kłopoty z zasypianiem i bezsenność to obecnie powszechny problem. Wszystko dlatego, że w ostatnich dziesięcioleciach diametralnie zmieniliśmy styl życia i nasze organizmy nie potrafią się przystosować do nowych, niesprzyjających odpoczynkowi warunków. Sprobuj wprowadzić tych kilka zmian, a osłabną twoje problemy ze snem.
Zazwyczaj potrzebujemy 7 do 8 godzin snu i jeśli nie możemy tyle odpocząć, nie tylko czujemy się zmęczeni, ale i zagrażamy swojemu zdrowiu. W Światowy Dzień Snu eksperci przypominają, że wartość dobrego odpoczynku jest nie do zastąpienia. W poszukiwaniu metod na ułatwianie zasypiania, uczeni sprawdzili skuteczność medytacji heartfullness.
Sen to zdrowie. I jest w tym krótkim zdaniu wiele prawdy. W czasie snu nasz organizm regeneruje się i przygotowuje do następnego dnia. Sen jest szczególnie istotny w czasie choroby i procesie rekonwalescencji. Dlatego warto zadbać o jakość snu i wypoczynku nawet w trakcie zwykłego przeziębienia.
Jakość twojego snu przekłada się nie tylko na poziom energii w kolejnym dniu - ma wpływ również na to, jak silny ogarnia cię lęk.
Zdania na temat drzemek są podzielone. Jedni uważają, że poobiedni sen daje energię do realizowania zadań w drugiej połowie dnia, z kolei inni sądzą, że to marnotrawstwo czasu oraz kolejny powód nocnej bezsenności. Jaka jest prawda?
W czasie snu 70 proc. komórek układu odpornościowego ulega regeneracji. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, iż zaburzenia snu mają niezwykłe znaczenie w wielu chorobach. Bezsenność i zaburzenia snu sprzyjają powstawaniu takich nowotworów jak nowotwór prostaty i gruczołu piersiowego.
Długość snu ma istotne znaczenie dla przebiegu odchudzania. Aby móc liczyć na dobre efektu wysiłku utraty na wadze, trzeba się dobrze wysypiać. Przyda ci się dodatkowa godzina snu, by stracić nadmiarowe kilogramy.
Współcześnie wielu ludzi doświadcza kłopotów z snem. Dośc powszechna jest bezsenność, częste wybudzanie się, czy ograniczanie długości snu ze względu na ilość obowiązków. Tymczasem dobry sen ma nieoceniony wpływ na nasze samopoczucie i stan zdrowia. Okazuje się, że poziom odpoczynku oddziałuje także na prawdopodobieństwo stosowania zdrowej diety.
Szybkie tempo życia, duża ilość pracy i mnogość pasji oraz rozrywek sprawiają, że coraz mniej uwagi poświęcamy nocnej regeneracji. Sen jest nierozłącznym elementem naszego życia, na który statystycznie poświęcamy ok. 25 lat. Oto kilka ciekawostek na jego temat, które warto poznać.
Jak wynika z nowych badań, seks może pomóc podnieść jakość snu. Seks powoduje wydzielanie różnych pomocnych w odprężaniu się substancji biochemicznych, m. in. oksytocyny i prolaktyny.
Zazwyczaj do seksu nikogo nie trzeba namawiać, ale jeśli spada ci libido, to zauważ, że seks jest nie tylko dobrą zabawą i przyjemnością, ale i „środkiem" na różne dolegliwości. Oto kilka medycznych aspektów, które powinny zachęcić cię do częstszej miłości fizycznej.
Mniej słońca, szare i coraz krótsze dni, wszechobecna plucha – jesienny czas zdecydowanie nie sprzyja efektywnemu działaniu. Jak uzupełnić braki energii w ciągu dnia? Wykorzystajmy siłę małej drzemki, zapomnianej metody, która będzie zastrzykiem pozytywnej energii każdego dnia.